NAUJIENOS
Kaip nuversti valdžią

Paprastai apie tuberkuliozę

Kategorija:

Miestas:
Tai infekcinė liga, kuri tarp žmonių plinta oru. Ją sukelia bakterija, kuri paprastai paveikia plaučius, tačiau taip pat gali paveikti ir kitas kūno dalis. Svarbiausias ir veiksmingiausias būdas išvengti tuberkuliozės plitimo – kuo greičiau nustatyti žmones, sergančius šia liga, ir užtikrinti, kad jie gautų visapusiškai tinkamą gydymo kursą.

Laikas nustoti galvoti, kad tuberkulioze (TB) sergama kažkur toli arba kad tai kažkieno kito problema. TB yra liga kaip kitos – ji nepriklauso nuo žmogaus lyties ar amžiaus, išsilavinimo ar pajamų. Sergančių šia liga žmonių yra kiekvienoje šalyje.

Daugelis žmonių vis dar galvoja, kad tuberkuliozė nebeegzistuoja ir todėl jos nereikia bijoti. Taip pat yra žmonių, kurie galvoja, kad tuberkulioze suserga tik mažiau sėkmingi ir vargingesnėse sąlygose gyvenantys žmonės. Nei viena iš šių prielaidų nėra teisinga. Tuberkuliozė vis dar kelia pavojų mums visiems. Tarp tuberkulioze sergančių pacientų yra mokinių, studentų, valstybės tarnautojų, buhalterių, santechnikų, sveikatos priežiūros darbuotojų, IT specialistų, prekybininkų, karių ir pan.

Kaip ši liga plinta?

Kai tuberkulioze sergantis ligonis kosėja, čiaudi, spjaudosi ar juokiasi, tuberkuliozės bakterija gali patekti į orą. Šios bakterijos ore gali likti ilgą laiką, dažniausiai – uždarose patalpose. Kiti žmonės įkvepia šių bakterijų ir taip užsikrečia tuberkulioze.

Tuberkuliozės simptomai

Jeigu pastebite požymius, kurie leidžia įtarti tuberkuliozę, turėtumėte nedvejoti, o  kreiptis į gydytoją. Jeigu neturite jokių šių simptomų, tačiau jų turi Jums artimas žmogus, paskatinkite jį kreiptis pas specialistus!

Rizikos veiksniai

Tuberkulioze gali susirgti bet kas, bet kai kuriems žmonėms rizika yra didesnė. Tai yra:

 • artimas kontaktas su infekcine TB liga;
 • žmonės, kurie anksčiau sirgo TB;
 • žmonės, vartojantys alkoholį daugiau nei keturias dienas per savaitę;
 • žmonės, kurie vartoja narkotikus, ypač intraveninius;
 • žmonės, kurių imuninė sistema yra silpna, įskaitant žmones, sergančius bet kuria iš šių ligų:
 • ŽIV infekcija (AIDS sukeliantis virusas);
 • diabetas;
 • sunki inkstų liga;
 • mažas kūno svoris;
 • silikozė;
 • gydymas vaistais, pvz., chemoterapija, kortikosteroidais ar imunosupresinis gydymas;

Gydymas

Daugeliu atvejų tuberkuliozė išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų, prieš tuberkuliozę, kursas. Paprastai ši liga gydoma specialių antibiotikų deriniu ir gydymas trunka mažiausiai šešis mėnesius.

Svarbu atminti, kad tuberkuliozės gydymas visiems yra nemokamas, tačiau, jeigu ši liga nėra gydoma tinkamai, ji gali sukelti net mirtį.

Jeigu Jums iškilo bent mažiausia abejonė, jog Jūs (ar Jūsų artimasis) galite sirgti tuberkulioze, pasitikrinkite.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė


Reklama