Optinio ir abstraktaus meno gerbėjams – garsių Vokietijoje gyvenančių dailininkų paroda
  NAUJIENOS

Optinio ir abstraktaus meno gerbėjams – garsių Vokietijoje gyvenančių dailininkų paroda

Kategorija:

Miestas:
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaroma garsių šiuolaikinių dailininkų
Ingrydos Suokaitės ir Rolando Helmerio paroda „Abstraktu – geometriška – konkretu“
 
Rugsėjo 5 d., ketvirtadienį, 17 val. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) atidaroma garsių šiuolaikinių Vokietijoje gyvenančių dailininkų Ingrydos Suokaitės ir Rolando Helmerio kūrybos paroda „Abstraktu – geometriška – konkretu“ (veiks iki lapkričio 17 d.).
Parodos atidaryme dalyvaus dailinininkOKai Ingryda Suokaitė ir Rolandas Helmeris, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, parodos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė, Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vadovė Ilona Mažeikienė.
SPAUDOS KONFERENCIJA –  rugsėjo 5 d. 11 val.
Garsių šiuolaikinių Vokietijoje gyvenančių dailininkų Ingrydos Suokaitės (gim. 1942) ir Rolando Helmerio (gim. 1940) kūrybos paroda „Abstraktu – geometriška – konkretu“ Vytauto Kasiulio dailės muziejuje surengta kaip menininkų šeimų parodų ciklo „Kūrybiniai tandemai“ dalis. Visus parodoje eksponuojamus kūrinius autoriai dovanoja Lietuvos dailės muziejui, taip papildydami išeivijos dailės rinkinius išties vertingais šiuolaikinio meno darbais.
R. Helmeris atstovauja plačiai Vokietijoje žinomai konkrečiosios dailės krypčiai, kurdamas remiasi tiksliai apskaičiuotu spalvų, linijų bei formų, plokštumų konstravimu. Menininkas teigia naudojantis „grynai forminius elementus, tokius kaip spalvos ir formos, plokštumoje ir erdvėje atliekančius ne abstrahuojančių ženklų, vaizdingai perteikiančių gamtos pojūtį, funkciją, bet virstančius konkrečiomis priemonėmis, padedančiomis transponuoti konstruktyviąją paveikslo idėją“. R. Helmerio kūryba inspiruota Bauhauzo mokyklos, dailininkų abstrakcionistų, optinio meno kūrėjų, siurrealizmo ir abstraktaus ekspresionizmo atstovų darbų. R. Helmeris savo ieškojimus plastinės raiškos srityje plėtojo cikliškai tapybos, grafikos, reljefinių paviršių formų, stiklo, tekstilės meno, koliažų ir piešinių technikomis. Jis tapo serijinius darbus, o pastaruoju metu yra itin susitelkęs ties erdvinėmis tapybinėmis kompozicijomis. Parodoje eksponuojami 1963–2015 m. sukurti 32 R. Helmerio kūriniai, iš kurių – 22 grafikos (šilkografija), 8 tapybos technika (vaško kreidelės) sukurtos kompozicijos bei 1 erdvinis tapybinis darbas.
Lietuvių kilmės dailininkė I. Suokaitė parodoje eksponuoja 17 naujausių tapybos drobių bei koliažų. Prieš dvejus metus Vilniaus paveikslų galerijoje surengusi savo tapybos ir grafikos parodą „Spalvų ribos“, dailininkė Lietuvos žiūrovų jau atpažįstama iš itin išgrynintos, skambių spalvinių dermių, aiškios formos darbų. Ji kuria naudodama spalvas, tarsi įkūnydama savo mokytojo Georgo Meistermanno mintį – „Žmogaus gyvenimas apgaubtas spalvų“, ir šią tapybinės kalbos sampratą formuoja drąsiai ir atvirai, nepalikdama vietos spalvų niuansams. Darbuose svarbu spalvų ryškumas, kontrastai ir itin ekspresyvios, dinamikos kupinos plastikos kompozicinės struktūros, įgyvendintos ir koliažo technikomis. Kūriniai iš ciklo „Besiveržiančios formos“, kur svarbiausias vaidmuo tenka dinamiškiems, optiškai veržlių formų spalviniams pavidalams, įrėminti arba akcentuoti kontūrais – virvėmis (pasak pačios I. Suokaitės, „šniūrais“). Kita darbų grupė – „Erdvė ir tuštuma“ – išsiskiria minimalistinėmis baltų tonų kompozicijomis su dominuojančia tuščia erdve ir geometrinių struktūrų ir spalvų koliažiniais akcentais. 
I. Suokaitė kartu su vyru yra surengusi parodą Vokietijoje, kur jos kūriniai pavadinti „sonoro“ (it. „skambiai, skardžiai“) o R. Helmerio – „spiccato“ (it. „stiprus“). Jų abiejų plastiniai kūrybos garsai šioje parodoje skamba darniai, aiškiai ir skirtingomis intonacijomis. 
R. Helmeris ir I. Suokaitė yra surengę parodas Argentinoje, Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Italijoje, JAV, Prancūzijoje, Ispanijoje, Slovakijoje, Šveicarijoje, ir kt., jų kūrinių yra garsiuose pasaulio muziejuose ir galerijose, taip pat privačiose kolekcijose.
 
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Informaciją apie parodą teikia jos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė mob. 8 610 36016.
LDM Ryšių su visuomene skyrius
tel. 85 262 18 83, mob. 8 674 94 104
Iliustracijos:
Ingryda Suokaitė. Mėlyna. 2018 m.
Roland Helmer. Tarp juodos – nuo geltonos iki violetinės. 2000 m.
 
 
Lina Paukštė
Lietuvos dailės muziejaus
Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Reklama