NAUJIENOS
Kaip nuversti valdžią

O jei prisiektų...

Kategorija:

Priesaika. Ir kur tik neprisiekiame. Prisiekiame sau, gyvenimo draugui, artimiesiems, valstybei... Prisiekinėjame prašydami atleidimo. Prisiekinėjame daugiau kažko nebedaryti ir... vėl taip pat pasielgiame. „O jei jis prisiektų, nejau neatleistumei?“ – prieš kurį laiką paklausė viena bičiulė, įsikalbėjus apie mano asmeninius santykius.

Tada ir kilo mintis: o koks ryšys tarp priesaikos ir atleidimo ir kas yra ta priesaika? Ar prisiekinėjimas yra būdas pelnyti atleidimą? O gal priešingai? Juk prisiekdami mes, tarsi, įkalame kuolą ir prisirišame, leisdami sau vaikščioti tiek, kiek leidžia priesaikos grandinė.  Ir jei atleidimui reikalinga priesaika, didelis klausimas, ar tai atleidimas? Gal tik paprasčiausias gailestis sau, tam žmogui. Žinoma, kiekvienas turime laisvą valią pasirinkti gyvenimo kelią, bendravimo su kitais būdą, bet ar laimingas prisirišęs žmogus?

Iš kitos pusės, kokia laimė ir gyvenančiam šalia prisiekusio žmogaus... Juk ten, kur yra meilė, priesaika nereikalinga.

Pagaliau, kam prisiekiame? Priesaika net nesusijusi su teigiamomis emocijomis tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės. Priesaika atidaro duris įvairioms manipuliacijoms.

O jei eisime toliau. Kam prisiekia Seimo nariai, prezidentai? Sakysite valstybei. O kas yra valstybė?  Ar tai nėra paprasčiausia priesaika sistemai, kuriai toli gražu nereikalingas suvokiantis ir laisvas žmogus, kuriai naudinga, kad žmogus gyventų pastovioje įtampoje dėl pačių įvairiausių priežasčių? Ir kaip meistriškai kurstomos žmonių aistros dėl vieno ar kito politiko poelgio, dėl neteisinės ir panašiai. Kai prisiekiama sistemai, kokių permainų galime tikėtis. Kad ir kokios bebūtų protingos būtų politikų programos, visose jose – sistemos išsaugojimo kodas. Vienintelis dalykas, kuris dažniausiai ir vyksta – korektūros, po kurių sistema pasipildo naujomis manipuliacijos žmogumi formomis.

Tad gal gyvenime svarbu ne priesaikos ar prisiekinėjimai, o sugebėjimas ir noras suvokti, kodėl mes atsiduriame vienoje ar kitoje situacijoje ar poste ir ką mes turime padaryti gyvendami šioje žemėje. Ar pats politikas jaučiasi atsakingas už savo gyvenimą?..

Genovaitė Paulikaitė


Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė


Reklama