NAUJIENOS

Stanislovas Raulynaitis: nenio okazas per si mem, la taskoj mem ne plenumiĝas


Miestas:
Kada ir kaip susidomėjo esperanto kalba, kuo ši kalba svarbi ir reikšminga mintimis dalijasi Jurbarko esperanto klubo „Horizontas“ prezidentas Stanislovas Raulynaitis.

Kada ir kaip susidomėjote esperanto kalba? Kas buvo tas pirmasis mokytojas, padėjęs žengti pirmuosius žingsnius mokantis esperanto?
 
Pirmą kartą apie esperanto kalbą sužinojau 1970 metais – Jurbarko rajono laikraštis  „Šviesa“ išspausdino straipsnelį „Stasys Galbuogis – esperantininkas“. Įdomiai parašytas straipsnis apie paprastą, bet apsišvietusį kaimietį, apie jo potraukį esperanto kalbai, jo susirašinėjimą su žmonėmis iš tolimų šalių. Šis straipsnis ir paskatino mane pasidomėti esperanto kalba. Vėliau pasirodė ir daugiau straipsnelių apie esperanto kalbą. Apie savo pomėgį laikraštyje pasakojo ir pats Stasys Galbuogis. Visada tuos straipsnelius su didžiuliu susidomėjimu perskaitydavau. Ir kai tas pats laikraštis 1971 m pradėjo spausdinti esperanto kalbos pradinio kurso pamokas ir užduotis, nedvejodamas kibau mokytis ir atlikti tas užduotis. Pasibaigus pamokų kursui visi sėkmingai sprendę užduotis buvome pakviesti į praktinį esperanto kalbos kursą. Kursai vyko Jurbarko rajono bibliotekoje. Kursus vedė mokytoja Danutė Kutkevičienė. Tai ir buvo mano pirmoji mokytoja. suteikusi esperanto kalbos pagrindus.

Kuo Jums naudinga esperanto kalba? Kokias galimybes ji Jums atvėrė? Tai pomėgis ar naujo pažinimo pagrindas?
 
Tarybiniais laikais esperanto kalba man buvo galimybė susirasti draugų visame pasaulyje ir susirašinėjant plėsti savo žinių bagažą. Ir koks aš buvau laimingas, kai 1985 metais su vienu esperantininku iš Panevėžio vykome į Maskvą, kur suvažiavo esperantininkai iš įvairių tarybinių respublikų. Paviešėję Maskvoje mes visi išvykome į demokratinę Vokietiją. Tenai mes aplankėme nemažai Vokietijos miestų, kuriuose buvo suorganizuoti susitikimai su vietos esperantininkais. Magdeburgo mieste aš susitikau su savo vienu susirašinėjimo draugu – senjoru Valteriu. Aš dar ir dabar prisimenu atsitikimą, kai Valteris mane nusivedė į parduotuvę ir pasakė išsirink dovanų savo šeimai už 100 markių. Kadangi manęs namuose laukė mažametis sūnus, ėmiau rinktis žaislus. Ir kažkaip į rankas paėmiau žaislinį pistoletą. Tada Valteris pasakė: „Padėk pistoletą atgal į lentyną, vaikams reikia žaisti su mašinėlėmis o ne su ginklais.“
Dabar man esperanto kalba yra artimesnio bendravimo priemonė. Kur tu besutiktumei esperantininkus –užsienyje ar Lietuvoje – visur būsi maloniai priimtas. Kad ir Jurbarko esperanto klube „Horizontas“. Mes praktikuojame kartu eiti į įvarius kultūrinius renginius, kartu vykstame į ekskursijas, kartu švenčiame šventes,  organizuojame apsilankymus pas esperantininkus, kurie dėl garbingo amžiaus jau negali lankyti klubo. Vienu žodžiu, esame kaip viena šeima.

Galbūt dalyvaujate Lietuvos esperantininkų sąjungos veikloje? Labiausiai Jums patikę renginiai ir susitikimai.
 
Taip, esu Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos narys, Jurbarko esperanto klubo „Horizontas“ prezidentas. Dalyvauju jos rengiamuose suvažiavimuose, Zamenhofo dienose. Iš dar tarybiniais laikai vykusių renginių labiausiai prisimenu Boatado – valčių žygis. Gal kad tai buvo pirmasis mano dalyvavimas esperantininkų renginyje? Tenai būdavo tokia tvarka, kad į tą pačią valtį būdavo atrenkami skirtingų respublikų atstovai, kad bendrautumei esperanto kalba. Mano bendrakeleivės buvo latvės. Tie valčių žygiai vyksta ir dabar, tad žadu sudalyvauti ir dabar.
Kitas atmintinas renginys tai Pabaltijo esperantininkų stovykla BET-23, kuri 1986 m vyko mano gimtajame Jurbarko rajone – Smalininkuose. Dalyvavo beveik 500 esperantininkų. Dabar rengiamuose BET-uose pagal galimybes taip pat dalyvauju.
Jums gražiausia frazė esperanto kalba ir ką ji reiškia?

Man visa esperanto kalba yra graži, maloniai skambanti, melodinga. O svarbiausia, kad neutrali. Na, o jei išskirti gražiausią man frazę esperanto kalba, tai: Nenio okazas per si mem, la taskoj mem ne plenumiĝas. Niekas neįvyksta savaime, uždaviniai patys  neišsisprendžia.

 
Dėkoju už pokalbį.
Kalbino Karolina Baltmiškė

Panašūs straiosniai:
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/esperanto-%E2%80%93-tarsi-issigelbejimo-ratas
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/esperanto-%E2%80%93-pomegis-teikiantis-daug-geru-emociju
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/e%C4%89-guto-malgranda-konstante-frapante-traboras-la-monton-granitan
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kalba-atverusi-langa-i-pasauli
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/sugrizusi-i-seniai-pradeta-eiti-esperanto-kelia
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/esperanto-kunligas-tutan-mondon
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/esperanto-kalba-tarybiniais-metais-buvo-langas-i-pasauli
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/esperanto-kunligas-tutan-mondon
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/sub-la-sankta-signo-de-l%E2%80%99espero
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/marius-banaitis-estas-mi-esperantisto
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/esperanto-kalba-yra-ir-pomegis-ir-nauju-pazinimu-galimybe
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/per-esperanto-por-mondpaco-kaj-amikeco-%E2%80%93-%C4%9Dis-revido-%C4%9Dis-revido-%C4%9Dis-revido
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/idealistoj-neniam-maljuni%C4%9Das
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/aida-cizaite-pasigavau-%E2%80%9Ezaliaji-virusa%E2%80%9C-nuo-kurio-isgyti-neimanoma
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ne-dankinde-sed-kisinde
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/povilas-jegorovas-esperanto-%E2%80%93-kalba-yra-reikalinga-lygiateisiam-ir-demokratiskam-bendravimui-

Reklama