NAUJIENOS

Nauja Kęstučio Girdzijausko knyga „Koplyčios paslaptis“

Kategorija:

Miestas:
Pirmaisiais po nepriklausomybes atkūrimo metais Lietuvoje buvo kilęs didelis vajus atstatyti visus komunistų nugriautus paminklus. Daug paminklų buvo atstatyta (Antano Vivulskio Trys kryžiai, Katedros frontono skulptūros), daug buvo ginčų dėl formos ir prasmės. Ilgainiui entuziazmas išblėso, kalbos apie reikalingumą atstatyti vieną ar kitą kultūros paveldo objektą pasigirsdavo tik iš specialistų lūpų. Sunkiais pokario 1948–1950 metais sovietų valdžia sunaikino, uždarė ar nugriovė daug su religija ar Lietuvos valstybingumu susijusių paminklų. Vien ko vertas Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčios pavertimas ateizmo muziejumi?.. Jaunoji karta, išaugusi po nepriklausomybės atgavimo, jau nežino, ką mes esame praradę.
Nukėlus nuo Žaliojo tilto skulptūras, jos tapo plačiai žinomos visame „pasaulyje“. Net Rusijos centrinių kanalų televizijos parodė po reportažą. O kur reportažai apie sovietų nukeltas ir kapinėse užkastas skulptūras nuo Vilniaus Reformatų bažnyčios frontono? Bažnyčia buvo pertvarkyta į kino teatrą „Kronika“, ištisai rodžiusį filmus apie sovietų pasiekimus kovoje su „antiliaudine reakcingų katalikų dvasininkija“.
Atstatykime nugriautą Šnipiškių Jėzaus koplyčią. Kur ji buvo, kas ir kodėl koplyčią pastatė, kodėl sovietai ją nugriovė? Atsakymus į šiuos klausimus ir dar daug Vilniaus istorijos paslapčių rasite naujoje Kęstučio Girdzijausko knygoje „Koplyčios paslaptis“.
„Šiuolaikiniai jauni žmonės negali skirti daug laiko istorinių šaltinių studijavimui. Aprašomi įvykiai parodo, kaip lengvai dingsta iš mūsų gyvenimo neseniai praėjusių įvykių atminimas. Daug nuomonių, vertinimų gali turėti istorija, bet norint vertinti, reikia ją žinoti. Perskaitę šią knygą užpildysite tik vieną Vilniaus istorijos spragą. Knygoje patalpinti paveikslai, sunkiai gautos nuotraukos, skirtos tik aprašomo laikmečio iliustracijai. Visi žmonės, esantys kadre atsitiktinai, jokio ryšio su pasakojama istorija neturi. Tikiuosi knyga duos pradžią diskusijai, istorikai pateiks daug naujų faktų apie užmirštą koplyčią“, – teigia knygos autorius Kęstutis Girdzijauskas.
 
Aistė Bielinė

Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija VingrienėReklama