NAUJIENOS

Mykolui Biržiškai, Lietuvos literatūros istorikui 135 metai

Kategorija:

Miestas:

Rugpjūčio 25 d. 16 val. Viekšnių vaistinės muziejuje (Tilto g. 3, Viekšniai) vyks renginys „Mykolui Biržiškai, Lietuvos literatūros istorikui 135 metai“.

Pranešimą skaitys Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto dėstytoja, literatūros katedros vedėja docentė daktarė Roma Bončkutė.

Viekšnių miestelio centre, kažkada buvusios Turgaus aikštės kampe, stovi medinis namas raudonų čerpių stogu. Ant jo sienos pritvirtinta balto marmuro lenta byloja, jog 1860 metų liepos 30 (17) dieną čia buvo įsteigta Viekšnių vaistinė. Steigėjai – XIX a. Lietuvoje žinomų provizorių Geldnerių dinastijos atstovai.

Anuo laiku vaistinė klestėjo, tačiau Fiodorui Geldneriui (Theodor von Goldner)  parėmęs 1863 m. sukilėlius, situacija pasikeitė į blogąją pusę. 1870-asiais metais mirus F. Geldneriui, nusigyvenusi vaistinė parduota iš varžytinių.  Naujasis jos  savininkas Vincentas Aleksandravičius vėl pavertė ne tik pavyzdinga įstaiga, bet ir studentų farmacininkų praktikos baze. Bendraudamas su gydytoju Antanu Biržiška bei kitais miestelio inteligentais, V.Aleksandravičius Viekšnių miestelyje sukūrė ir palaikė tam tikras kultūrines tradicijas, puoselėjo lietuvybę.
Paskutinis vaistinės savininkas Juozas Aleksandravičius (V.Aleksandravičiaus sūnus)   ne tik išsaugojo iš tėvo paveldėtą vaistinę su  senaisiais farmaciniais prietaisais bei instrumentais, bet ir papildė ją nauja įranga. Vaistinės 100 metų sukakčiai paminėti provizorius įkūrė joje pirmąją muziejinę ekspoziciją.

Po J.Aleksandravičiaus mirties vaistinė buvo perkelta į kitas patalpas, o senasis pastatas ilgus metus stovėjo apleistas. Ir tik 1995 metais, po restauracijos, senoviška kaimo vaistinė vėl atvėrė duris. Ir ne tik kaip vaistinė, bet ir kaip muziejus su farmacijos bei XX a. I-osios pusės inteligento buities ekspozicijomis.  Vėliau buvo atkurtas ir buvęs vaistininkų sodas, taip praturtinant muziejų dar viena (lauko) ekspozicija.


Reklama