NAUJIENOS

Muziejus keliasi į Jūsų namus: Samuelis Bakas, muziejaus leidinys bei paskaita apie mitus ir legendas

Kategorija:

Miestas:

Virtuali edukacija su Natalja Cheifec. Vyro ir moters santykiai tradiciniame judaizme

Gruodžio 6 d. 12 val., muziejaus lankytojų pageidavimu kviečiame į virtualų edukacinį susitikimą „Vyro ir moters santykiai tradiciniame judaizme“, skirtą lyčių santykiams ir vaidmenims tradicinėje žydų šeimoje aptarti. 

Nuoroda į paskaitą: https://us02web.zoom.us/j/85004950078 „Zoom" prisijungimo duomenys: 850 0495 0078

Nuotolinė dr. Jolantos Širkaitės paskaita: „Į meną žiūrėjau kaip į šventyklą"

Gruodžio 7 d. pirmadienį, 16 val., kviečiame į parodos Boris Schatz „Izraelio meno tėvas" iš Varnių kuratorės, Lietuvos kultūros tyrimų instituto direktoriaus pavaduotojos dr. Jolantos Širkaitės nuotolinę paskaitą „Į meną žiūrėjau kaip į šventyklą". Apie menkai lig šiol tepažintą Borisą Schatzą, dailininką iš Varnių, svajojusį per meną pažadinti žydišką dvasią, siekį susigrąžinti prarastą tėvynę. Apie jo vaikystę provincijos štetle ir skurdžią jaunystę Vilniuje, apie jo klajones, kūrybą ir šlovę, apie tai, kodėl vadinamas Izraelio meno tėvu.

Nuoroda į paskaitą: https://us02web.zoom.us/j/83425789334 „Zoom" prisijungimo duomenys: 834 2578 9334.

Vilniaus Gaono paunksmėje. Pasakojimas apie grafą, virtusį medžiu

Vilnius apipintas legendomis - viena jų išskirtinė ir neįprasta. Ji ne apie Vilniaus požemių Baziliską ir ne apie mylimos Barboros Radvilaitės dvasią karaliui Žygimantui Augustui iššaukusį burtininką Tvardovskį. Tai - įkvepiantis judaizmo įsitikinimų tvirtumo pergalę rodantis pasakojimas apie įtakingos Abiejų Tautų Respublikos šeimos palikuonį - legendoje jis vadinamas grafu Valentinu Potockiu, o po judaizmo priėmimo – Abraomu, Abraomo sūnumi, prozelitu teisuoliu - Ger cedek. Legendą pradėjo pasakoti Vilniaus žydai Vilniaus Gaono laikotarpio, XVIII a., viduryje, iš čia ji per žydų pirklius ir laiškus pasklido po pasaulį ir netukus jau buvo žinoma net ir Afrikos žemyne. XIX a. ją atgal į Vilnių, tik jau lenkiškai, sugrąžino Jozefas Kraszewskis. Yra tikinčių šia legenda, yra bandančių neigti įvykių tikrumą, pasakojimo siužetų išgliaudymas ir jų paaiškinimas iki šiandien provokuoja ne vieną mokslininką. Tad kas nutiko XVIII a. vidurio Vilniuje ir Amsterdame? Kaip grafo pelenai virto medžiu ir atsidūrė prie Vilniaus Gaono mauzoliejaus senosiose Šnipiškių žydų kapinėse? Kaip atrodo šiuolaikinės legendos interpretacijos, vėl grįžusios į madą?

Šiuos klausimus kelia ir savo atsakymus pateikia Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesorė dr. Jurgita Verbickienė. Tikslesnė informacija apie paskaitą bus paskelbta muziejaus „Facebook“ paskyroje, svetainėje bei Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos socialiniuose tinkluose. Paskaitų ciklas rengiamas bendradarbiaujant su Nacionalinės bibliotekos Judaikos tyrimų centru ir yra skirtas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams.


 

Virtualus knygos „Eksponatai. AsmenybėsIstorija. Iš Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus rinkinių“ pristatymas

Gruodžio 11 d. 12 val. kviečiame į naujausio muziejaus leidinio „Eksponatai. Asmenybės. Istorija. Iš Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus rinkinių“ virtualų pristatymą. Renginio metu supažindinsime su muziejaus istorija, atskleisime kolekcijų formavimosi ypatumus bei pasidalinsime įdomiomis eksponatų istorijomis. Per pastaruosius 30 muziejaus gyvavimo metų surinkta virš 39 000 eksponatų, iš kurių 53 istorijas dalijamės šiame leidinyje. Visiems norintiems sužinoti nugulusias leidinyje muziejaus eksponatų bei jų asmenybių istorijas, po renginio bus galimybė įsigyti leidinį. Praleiskime popietę turiningai!

Nuoroda į renginį: https://us02web.zoom.us/j/87060583268 „Zoom“ prisijungimo duomenys: 870 6058 3268.
 

Gyvoji istorija liudija: Samuelio Bako Vilnius

Gruodžio 17 d. 16.00 val. nuotolinis susitikimas su litvakų dailininku Samueliu Baku, kūrybininke Lina Vigraite ir menotyrininke, Samuelio Bako muziejaus vadove Ieva Šadzevičiene. Pokalbio metu aptarsime naujųjų medijų pritaikymą edukacinėms veikloms ir istorinio turinio suaktualinimui šiuolaikinei kartai. Praversime projekto „Samuelio Bako keliu", iš muziejaus persikeliančio į Vilniaus miestą, virtualių kūrybinių dirbtuvių duris, ir sužinosime, kokiu būdu vilniečiai ir miesto svečiai galės susitikti su dailininko prototipu - jaunuoju Samueliu Baku, vaikščiodami miesto gatvėse. Informacija apie transliaciją bus skelbiama muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose. 

 

Chanuka muziejuje: šviesos šventė stebuklui atminti

Gruodžio 20 d. 12 val., kviečiame susitikti su lektore Natalja Cheifec kartu patirti Chanukos džiaugsmą. „Chanuka: šviesos šventė stebuklui atminti" nuotolinės popietės metu N. Cheifec pristatys šviesos šventę, per kurią prisimenamas kadaise Jeruzalėje žydų tautai įvykęs stebuklas. Per edukaciją aptarsime šiuos Chanukos šventės aspektus: kodėl Chanukos šventė vadinama laisvės, džiaugsmo, vaikų auklėjimo, atsinaujinimo švente. Taip pat sužinosite kodėl visas aštuonias Chanukos dienas reikėtų valgyti alieluje keptus patiekalus. 

Nuoroda į renginį: https://us02web.zoom.us/j/89883603604 „Zoom“ prisijungimo duomenys: 898 8360 3604.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Naugarduko g. 10/2, Vilnius

 

 


Reklama