Mūšos tyrelio pelkė – viena Žagarės regioninio parko įdomybių
  NAUJIENOS

Mūšos tyrelio pelkė – viena Žagarės regioninio parko įdomybių

Kategorija:

Miestas:
Balandžio 26 d. Mūšos tyrelio pažintinio tako prieigose vyko pažintinio tako tęsinio atidarymo renginys, kurio metu buvo pristatytas Žagarės regioninio parko direkcijos įgyvendintas projektas „Pažink Žiemgalą dviračiu“, Mūšos tyrelio pažintinis takas ir jo istorija.
Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo tarpparlamentinių ryšių su Latvijos Respublika ir Latvijos Respublikos Saeimos tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės. Joniškio rajono savivaldybės mero Vitalijaus Gailiaus bei Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno kvietimu Žagarėje lankėsi Latvijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje dr. Einaras Semanis, Lietuvos Respublikos ambasadorius Latvijoje Artūras Žurauskas,   LR Seimo tarpparlamentinių ryšių su Latvijos Respublika pirmininkas Kęstutis Masiulis, kuris atidarymo metu tarė sveikinimo žodį ir įteikė padėkas UAB „Joniškio hidrostatyba“ darbuotojams Vytautui Barauskui, Adolfui Sadauskui, Sauliui Virmauskui ir Povilui Stonkaičiui už sąžiningą, kruopštų ir atsakingą darbą, įrengiant Mūšos tyrelio pažintinio tako tęsinį bei Gerdai Kinderienei už iniciatyvumą, kruopštumą, svarų indėlį populiarinant Mūšos tyrelio pažintinį taką. Sveikinimo žodį taip pat tarė Latvijos Respublikos Saeimos tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės pirmininkė J. Strike. Mūšos tyrelio pažintinio tako atidarymo renginyje istorikas, archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas talkino versdamas į latvių, lietuvių kalbas.
Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius pasveikino atvykusius abiejų šalių parlamentarus. Žodį tarė ir ilgametis UAB „Joniškio hidrostatyba“ vadovas Gediminas Zabarauskas bei Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas Algirdas Baikauskas. Vietoje simbolinės juostelės kirpimo tako atidarymo metu išlaikant tradiciją buvo pjaunamas rąstas. Ši atsakinga misija patikėta renginyje dalyvavusiems Latvijos ir Lietuvos parlamentarams – K. Masiuliui ir J. Strike.
Perpjovus simbolinį rąstą, visi pakviesti į žygį Mūšos tyrelio pažintiniu taku su edukaciniais ir pramoginiais elementais. Kiekvienoje pažintinio tako stotelėje renginio dalyvių laukė netikėtumai. Pasiekus Miknaičių ežerą, visus pasitiko Lietuvos geologijos tarnybos vyr. specialistas Jonas Satkūnas, kuris supažindino su aukštapelkės formavimosi subtilybėmis. Keliaujant taku toliau laukė pati Mūšos tyrelio pelkės laumė, visiems pasiūliusi apsiprausti pelkės vandeniu, kad amžinai būtų jauni ir gražūs. Stotelėje apie paukščius su pelkėje gyvenančiomis retomis rūšimis supažindino Saulius Mitrikas, o augalų stotelėje pasitiko Lietuvoje puikiai žinoma žolininkė Adelė Karaliūnaitė, kuri ne tik „pasekė pasaką“, bet ir davė paragauti iš pelkės augalų savo gaminamų produktų. Artėjant link sausesnės pelkės dalies, dalyvius pasitiko Joniškio dekanas Eduardas Semaška, kuris pašventino medyje kabančią koplytėlę, Mūšos tyrelio pažintinį taką ir palaimino renginio dalyvius.
Žygio dalyviai eidami sutiko ir vieną vilką, belaukiantį paunksmėje vilkės. „Žvėrinčiaus“ prie Telšių įkūrėjas Petras Dabrišius įkūnijo šį žvėrį, papasakojo apie vilkų elgsenos ypatumus. Prie Tyrelio akmens visus pasitiko klubo „Baltų vikingai“ nariai, kurie pasakojo apie mitologiją, tikėjimą, apeigas ir šventes, pademonstravo įspūdingą aprangą, ginklų rekonstrukcijas ir kovą juos panaudojant. Pakeliui link buvusios partizanų stovyklavietės laukė dar vienas netikėtumas. Partizanai į stovyklavietę įsileidžia tik saviškius, tad pirmiausia teko pasakyti slaptažodį. Čia partizanus ir jų gyvenimą įkūnijo LŠS Gen. Povilo Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės nariai.
NATURA 2000 europinės svarbos saugomų teritorijų tinklą ir jo buveines pristatė Žagarės regioninio parko direkcijos vyr. ekologas Vaidotas Grigaliūnas. Drugelius įkūnijusios mergaitės papasakojo apie draustinio vabzdžius ir čia sutinkamas retas jų rūšis.
Po žygio poilsiavietėje pasitiko ir atsigaivinti sultimis, naminiu sūriu ar pyragu pakvietė Juodeikių bendruomenės pirmininkė Eglė Ginkuvienė bei Gaižaičių seniūnė Stanislava Andrulaitienė. Laumės sodyboje prie Mūšos tyrelio renginio dalyviai degustavo Joniškio krašto kulinarinio paveldo patiekalus, vedami Lauritos Peleniūtės mokėsi „Promočių giesmių“.
Renginio metu taip pat vyko Lietuvos Respublikos Seimo tarpparlamentinių ryšių su Latvijos Respublikos grupės ir Latvijos Respublikos Saeimos tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės susitikimas, kuriame grupės nariai diskutavo bendradarbiavimo energetikos, transporto ir saugumo srityje klausimais bei aptarė tolimesnį parlamentinį bendradarbiavimą. Pasitarimo metu Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius pasiūlė Baltijos šalių vienybės dienos renginį 2021 m. organizuoti Joniškio rajone. 

Švietimo, kultūros ir sporto skyrius
Parengta pagal Žagarės regioninio parko direkcijos informaciją

Ilgiausias – dar ilgesnis!
 

Mūšos tyrelio pelkė – viena Žagarės regioninio parko įdomybių. Nuo 2015 m. po šią pelkę galima pasivaikščioti ir nesušlapus kojų – čia įrengtas Mūšos tyrelio pažintinis takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias pelkėje lentų takas (jo ilgis 3605,87 m.). 2019 m. pavasarį užbaigti ir antrojo pažintinio tako etapo įrengimo darbai, o balandžio 26 d. įvyko jo atidarymo renginys. Taigi nuo šiol Mūšos tyrelio pažintinis takas dar patrauklesnis – po draustinį vingiuoja žiedu.

 
 

Ruduo pilyje

Ruduo pilyje

Iš pirmo žvilgsnio pilis atrodo ta pati, nepasikeitusi. Kaip ir prieš mėnesį, žaliuoja ąžuolai, geltonų lapų beveik nėra, bet nukritusiomis gilėmis nuklotos trinkelės įrodo, kad ruduo atėjo. Anksčiau nepastebimos,...

Reklama