Moterų ralis – ne tik maloni pramoga...
  NAUJIENOS

Moterų ralis – ne tik maloni pramoga...

Kategorija:

Miestas:
ORLEN Ladies GO Rally Elektrėnai 2020 orientacinis-pramoginis ralis vyko rugsėjo 12 dieną ir jau spėjo atvėsti per varžynas kilusios moterų aistros, tad šiame straipsnyje kalbėsime ne apie komandų kovingumą, o apie moterų esamą ir galimą indėlį mažinant klimato kaitą, tvarkant padangų atliekas. Ralyje dalyvavo 48 smagiai, o tuo pačiu ir kovingai nusiteikę 48 moterų ekipažai. Elektrėnuose vyko trečiasis ORLEN Ladies GO Rally ralio etapas. Pirmasis vyko Šiauliuose, antrasis – Klaipėdoje. Vienas iš visų trijų etapų rėmėjų yra Padangų importuotojų organizacija, kurios vadovė Danguolė Butkienė buvo ne tik ralio dalyvė, bet atliko svarbią švietėjišką veiklą.

Sena padanga – pramogai ir grožiui

„Lietuvoje turime nemažai spręstinų ekologijos problemų. Dalis jų atsiranda ne todėl, kad žmonės nenorėtų keisti savo įpročių, bet kad tradicinės informavimo priemonės jau yra išsisėmusios ir žmonių nebesudomina. Reikia ieškoti naujų informacijos pateikimo formų. Taigi žinią apie padangų atliekų tvarkymą ir šios veiklos svarbą mūsų aplinkai, piliečių sveikatai nutarėme paskleisti per moterų ralį. Sakysite, kodėl pasirinkome moterų ralį? Todėl, kad šeimoje labai daug kas priklauso nuo moters. Informaciją, išgirstą per malonią pramogą – ralį, jos parneša į savo šeimas, tuo pačiu keisdamos nusistovėjusius įpročius“, – sumanymu dalijasi Padangų importuotojų organizacijos direktorė Danguolė Butkienė, kartu su bičiulėmis, susibūrusios į „Pašėlusių močiučių“ komandą, kovojusią visuose  trijuose etapuose.  


Prieš išvažiuodamos į trasą, ralio dalyvės turėjo atlikti žaismingą užduotį, sukurtą panaudojant senas padangas. Ši rungtis – Padangų importuotojų organizacijos sumanymas, skatinantis pamąstyti, kaip galima panaudoti atitarnavusias padangas.  „Tai puikus ir įdomus antrinio padangų atliekų panaudojimo būdas prieš jas perdirbant į naują produktą“, – Padangų importuotojų organizacijos sumanymu pasidžiaugė į ralį atvykusi Seimo narė Virginija Vingrienė.Apie senų padangų panaudojimą liudijo ir per ralį eksponuojama Padangų importuotojų organizacijos direktorės Danguolės Butkienės sukurta suknelė, pagaminta vien tik iš padangų atliekų. Žinoma, su  tokia suknele galima pasipuošti tik ypatingomis progomis, bet tai įkvepiantis pavyzdys, kaip kūrybingai galima panaudoti tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo nebereikalinga. Pasaulį žavi iš padangų atliekų menininkų sukurtos skulptūros, sodybų šeimininkai jas pritaiko tvarkydami aplinką.Ralis ir žinias gilino

Iš senų padangų sukurta pramoga – ne vienintelė žinia apie padangų atliekų tvarkymą. Padangų importuotojų organizacijos vadovė parengė ir visoms dalyvėms išdalijo anketą, kuriose pateikti klausimai skatino giliau pasidomėti padangomis. Klausimais dalyvėms buvo priminta, kad pirkdami padangas sumokame ir už jų sutvarkymą, tad senas padangas privalo priimti naujas parduodantis prekybininkas. Kad pakeitę padangas autoserviso darbuotojai nebetinkamas padangas  neturi sukrauti į kliento mašinos bagažinę, uždėdami žmogui atsikratymo atlieka rūpestį, o nemokamai priimti jas autoservise ir pasirūpinti jų sutvarkymu. „Kaip paaiškėjo, daliai moterų tai buvo nežinoma informacija, kurią sužinojusios perduos ir savo šeimai, – sako Danguolė Butkienė. – Žinoma, skleidžiant informaciją įtakos turėjo ir tai, kad aš pati dalyvavau ralyje ir kad galėjau tiesiogiai moterims paaiškinti, ką daryti su senomis padangomis, atsakyti į joms rūpimus klausimus. Be to, ieškodamos teisingų atsakymų į anketos klausimus, moterys sustiprino žinias apie ekologišką vairavimą, apie aplinkai draugiškesnes transporto priemones.“

Apie transporto priemonių neigiamą įtaką aplinkai rodo statistika. Transporto sektoriuje išskiriama beveik 30 proc. viso Europos Sąjungos išskiriamo CO2 kiekio, o 72 proc. šiuo kiekio sudaro išskirtas keliuose. Lengvieji automobiliai yra didžiausi teršėjai, atsakingi už 60,7 proc. kelių transporto išskiriamo CO2 kiekio.„Tikiu, kad moterys, dalyvavusios ralyje, atlikusios edukacinę užduotį bei anketos žinių patikrinimo klausimai, ne vieną dalyvę paskatino naujai pasižiūrėti, kaip ji vairuoja, kaip konkrečiai ji gali prisidėti prie klimato kaitos ir CO2 emisijos mažinimo, ką reikėtų prisiminti, norint, kad atitarnavusios padangos būtų teisingai sutvarkytos. Ir man pačiai buvo naudinga dar kartą priminta informacija apie taupų aplinkai draugiško vairavimo įgūdžius. Nors stengiuosi nuomotis aplinkai draugiškesnius automobilius ir  vairuoti, kad mažiau susidarytų išmetimų, bet būna visko – kartais užsimirštama. Visgi tokios atrakcijos atkreipia dėmesį ir motyvuoja šlifuoti, tobulinti įgūdžius ir pasitempti aplinkai draugiškumo linkme“, – sako Seimo narė Virginija Vingrienė.

Karolina Baltmiškė
 

Reklama