NAUJIENOS

Mosėdis

Kategorija:

Miestas:
Mosėdis – vienas gražiausių, tvarkingiausių, labiausiai turistų lankomų Žemaitijos miestelių, dar vadinamas Akmenų sostine. Dabar jau sunku atskirti, kur prasideda miestelis ir kur baigiasi unikalių akmenų muziejaus teritorija.
Labiausiai Mosėdį išgarsino gydytojas Vaclovas Intas ir jo įkurtas Respublikinis V.Into akmenų muziejus (Salantų g. 2, Mosėdis. Tel. (8 440)  762 91, www.akmenumuziejus.lt). Restauruotame vandens malūno pastate įsikūrusi kamerinė akmenų ekspozicija. Ekspozicijose supažindinama su ledynų istorija, su žemės plutoje vykstančiais procesais, eksponuojamos įvairios uolienos, žemės evoliucijos ir gyvų organizmų atsiradimo istorija, naudingos iškasenos, mineralai (brangakmeniai ir pusbrangiai akmenys).
Muziejaus lauko ekspozicija šiandieną užima apie 14,5 ha ploto teritoriją, kurioje eksponuojama daugiau kaip 200 įvairių akmenų. Riedulių įvairiaspalvius raštus dar labiau paryškina parko žaluma. Muziejaus dendrologinė kolekcija paskelbta valstybės saugomu objektu. Šioje kolekcijoje yra daugiau nei17 itin retų, 150 retų augalų ir 39 augalai, registruoti Lietuvos genų banke.
2008 m. muziejaus teritorijoje įgyvendinant projektą „Kuršių tradicijų atgaivinimas akmeninėse skulptūrose ir tradiciniuose amatuose“ buvo įrengtas Skulptūrų parkas, kuriame puikuojasi 11 skulptūrų.
Didelį lankomumą turi ir paties V.Into sodyba (Akmenų g. 28, Mosėdis. Tel. 8 611  479 03) kur muziejus ir buvo padėtas kurti. Pirmąjį akmenį į šią sodybą daktaras parsivežė dviračiu. Nuo jo ir prasidėjo darbai. Sodyboje pradėti sodinti gėlynai, alpinariumai, vežami akmenys, kasami tvenkiniai, daromos įvairios akmenų kompozicijos. Vėliau visa tai pradėjo plisti po visą Mosėdžio miestelį. 2009 m., įamžint jo atminimą, miestelio centre buvo iškilmingai atidengtas V.Intui skirtas paminklas (autorius – R.Eidėjus).
Miestelio centre stovi Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia – viena gražiausių bažnyčių šiame krašte. Dviejų bokštų balta vėlyvojo baroko stiliaus bažnyčia pastatyta1844 m. Netoliese jos stovi namas, kuriame 1895 – 1898 m. gyveno rašytojas, visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas Juozas Tumas – Vaižgantas.
Didingą Mosėdžio istoriją mena miestelio centre, prie tvenkinio, prisiglaudęs Mosėdžio piliakalnis, datuojamas
XIII a.
 Daugiau informacijos:
www.skouds.lt
http://manokrastas.lt/foto/genovaite-paulikaite--kaip-manote,-ar-mosedzio-unikaliu-akmenu-muziejus-gali-tapti-unesco-objektu

http://manokrastas.lt/straipsnis/kur-mokai-sedi

 

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Lietiniai su vištiena ir pievagrybiais

Nuostabaus skonio kreminis tortas be kepimo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama