NAUJIENOS

Mažėja rytinės Baltijos jūros dalies menkių ištekliai

Kategorija:

Miestas:

Baltijos jūros regioninio forumo (BALTFISH) susitikime buvo pristatytos mokslininkų rekomendacijos dėl 2020 metų žvejybos Baltijos jūroje kvotų. Didžiulį regiono šalių susirūpinimą sukėlė mokslininkų rekomendacija nenustatyti jokios Baltijos jūros rytinės dalies menkių žvejybos kvotos, tai yra, uždrausti šių žuvų žvejybą kitais ir, tikėtina, vėlesniais metais. 

Jau kelis pastaruosius metus rytinių menkių kvota kasmet mažėdavo, bet net ir jos žvejai neišgaudydavo, kadangi menkių vis mažiau, jos liesos ir mažos, jų pardavimo kaina taip pat kritusi, todėl žvejyba nerentabili. Teigiama, kad menkių nykimo priežasčių yra daug – ir klimato kaita, ir Baltijos jūros užterštumas, dėl kurio žuvims trūksta deguonies, ir labai spartus ruonių skaičiaus didėjimas. Ruoniai ne tik maitinasi menkėmis, bet ir lemia vis didesnį menkių kepenų užkrėtimą kirminais, kurie išsekina menkes ir jos miršta dar neužaugusios. Suomijos atstovas susitikimo metu informavo, kad leis žvejams medžioti prie žvejybos tinklų priplaukusius ruonius ir net mokės žvejams po 200 eurų už kiekvieną į krantą pargabentą ruonį, kad sumažintų jų skaičių.

Ruonių populiacija vakarinėje Baltijos jūros dalyje yra daugiau nei 10 kartų mažesnė, todėl ten menkės mažiau užkrėstos kirminais ir jų žvejyba bus leidžiama kitais metais. Deja, didelės dalies Baltijos jūroje žvejojančių Lietuvos įmonių pagrindinis pajamų šaltinis yra būtent rytinės menkės, nes vakarinės menkės toli ir Lietuvai skiriama jų kvota yra labai menka.

Primename, kad nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 30 d. uždrausta menkių žvejyba Lietuvos Respublikos žvejybos laivams, ilgesniems kaip 12 m. Taikant laikiną menkių žvejybos draudimą numatoma skirti kompensacijas žvejybos įmonėms iš Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo ir nacionalinio biudžeto, tačiau tokios kompensacijos gali būti mokamos ne daugiau kaip 6 mėnesius.

Mokslininkai prognozuoja, kad rytinių menkių žvejybos draudimas gali būti tęsiamas net 5 metus ir negali duoti garantijos, kad ištekliai atsigaus, todėl menkes gaudančios įmonės lieka be pajamų šaltinio. BALTFISH susitikime Lietuvos, kaip ir kitų rytines menkes žvejojančių šalių atstovai, pasisakė dėl būtinybės skubiai numatyti kompensavimo mechanizmą įmonėms už priverstinį veiklos stabdymą.

BALTFISH – tai regioninis Europos Sąjungos valstybių narių, žvejojančių Baltijos jūroje, formatas, skirtas diskusijoms apie svarbius žvejybos Baltijos jūroje klausimus, formuojantis bendrą regiono šalių poziciją dėl įvairių klausimų.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija


Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama