Apie lietuvių kalbą ir lietuvybę Sakartvele
2021 m. Vasario mėn. 27 d.
Meilę ir pagarbą lietuvių kalbai ugdo virtuali lituanistinė Italijos mokykla
2021 m. Vasario mėn. 25 d.
Kai kurių maisto produktų kainos Lietuvoje nežymiai auga, tačiau ne taip sparčiai, kaip tai vyksta kaimyninėse šalyse. Kainų augimas yra mažesnis ir už Europos Sąjungos (ES) vidurkį, be to, pastebima maisto produktų gamintojų kainų mažėjimo tendencija – tai paaiškėjo Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) atlikus 2020 m. paskutinio ketvirčio maisto kainų kitimo tendencijų analizę.
Paskutinįjį praėjusių metų ketvirtį (palyginti su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu) maisto kainos padidėjo 0,6 proc. Šis augimas buvo lėtesnis nei Latvijoje (1,3 proc.), Estijoje (0,9 proc.), Lenkijoje (1,4 proc.) ar ES (1,6 proc.).
Per tris ketvirtojo ketvirčio mėnesius metinis maisto kainų augimas lėtėjo ir gruodžio mėn. tapo nulinis – maisto kainų lygis tapo toks pats, kaip 2019 m. gruodžio mėn. Šis lėtėjimas, anot ŽŪM Programinio, projektinio valdymo ir analizės skyriaus vedėjo Evaldo Pranckevičiaus, galėtų būti susijęs su mėsos, daržovių ir vaisių kainų kitimu.
Pastebima maisto produktų gamintojų kainų mažėjimo tendencija
Nors paskutinįjį praėjusių metų ketvirtį maisto produktų kainos buvo nežymiai didesnės, nei prieš metus, pastebima maisto produktų gamintojų kainų ir importuotų maisto produktų didmeninių kainų mažėjimo tendencija. Tai, anot E. Pranckevičiaus, galėtų turėti įtakos ir parduotuvių lentynose esančių produktų kainoms.
„Jeigu ši mažėjimo tendencija išliks, tikėtina, kad 2021 m. pradžioje metinis maisto kainų lygis taps žemesnis nei buvo prieš metus. Didžiausią įtaką kainų pokyčiui, kaip minėjau, darė mėsos, daržovių ir vaisių kainų pokyčiai. Mėsos kainų mažėjimą lėmė dėl perteklinės pasiūlos sumažėjusios kiaulienos supirkimo ir mažmeninės kainos. Daržovių ir vaisių kainų mažėjimas sietinas su geru derliumi Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse, taip pat su sezoniškumo veiksniais“, - informuoja ŽŪM atstovas, pasak kurio, šis kainų mažėjimas turėtų teigiamai atsiliepti ir produktų pirkėjams, apsiperkantiems prekybos centruose bei turgavietėse.
Daržovių kainų pokyčiai
Bulvių ir lauko daržovių mažmeninės kainos 2020 m. IV ketvirtį, palyginus su III ketvirčiu, sumažėjo, o šiltnamiuose auginamų daržovių – padidėjo. Bulvių kaina parduotuvėse nukrito daugiau kaip 55 proc., kopūstų – beveik 39 proc., morkų – beveik 30 proc., svogūnų – 23 proc., o burokėlių – daugiau kaip 14 proc.
„Šių daržovių pigiau nei anksčiau galėjome įsigyti dėl jų vidutinių kainų sumažėjimo augintojų ūkiuose“, - pastebi E. Pranckevičius. „Bulvių, perkamų tiesiai iš jų augintojų, kaina krito beveik 32 proc., morkų – 38,46 proc., kopūstų – beveik 32 proc., burokėlių – beveik 19 proc., o svogūnų – kiek daugiau nei 17 proc.“.
Bulvių ir daržovių kainos, anot Programinio, projektinio valdymo ir analizės skyriaus vedėjo, artimiausiais mėnesiais neturėtų didėti, nes jų derlius 2020 m. Lietuvoje ir kaimyninėse bei kitose Europos šalyse buvo geras, todėl pasiūlos trūkumo neturėtų būti. „Bulvių ir daržovių paklausa visuomeninio maitinimo sferoje sumažėjo dėl įvesto karantino. Kainos kaimyninių ir kitų Europos šalių rinkose taip pat kol kas nedidėja“.
Krito ir obuolių kainos
Obuolių derlius Lietuvoje 2020 m., palyginti su penkerių metų vidurkiu, buvo vidutinis. Praėjusių metų IV ketvirtį obuolių supirkimo kaina Lietuvoje, palyginti su III ketvirčiu, sumažėjo 13,46 proc. ir buvo 16,67 proc. mažesnė nei prieš metus, kai buvo gautas labai mažas derlius.
Obuolių kainos, pastebi ministerijos atstovas, artimiausiu metu didėti neturėtų, nes kaimyninėje Lenkijoje 2020 m. buvo geresnis derlius nei prieš metus, todėl obuolių pasiūla yra pakankama.
Mažėjo duonos ir batono kainos
Palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, duonos ir batono mažmeninės kainos sumažėjo, sumažėjus mažmeninės prekybos daliai kainos struktūroje. Tamsios duonos mažmeninė vidutinė kaina praėjusių metų IV ketvirtį, palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, sumažėjo 5,18 proc., o gamintojo vidutinė kaina išliko stabili. Gamintojo ruginių miltų pardavimo vidutinė kaina nežymiai (0,79 proc.) sumažėjo, o pagrindinės tamsios duonos žaliavos – rugių – supirkimo vidutinė kaina padidėjo 12,08 proc.
Batono mažmeninė vidutinė kaina lyginamais praėjusių metų ketvirčiais, sumažėjo 4,79 proc., gamintojo vidutinė kaina sumažėjo tik 1,39 proc. Aukščiausios rūšies kvietinių miltų gamintojo vidutinė kaina sumažėjo 3,47 proc., o pagrindinės batono žaliavos – kviečių – supirkimo vidutinė kaina analizuojamu laikotarpiu padidėjo 16,53 proc.
„Nors pasaulinės kviečių ir rugių derliaus atsargos 2020–2021 metų pabaigoje prognozuojamos didesnės negu praėjusį sezoną, grūdų kainos Lietuvoje ir pasaulinėje rinkoje žiemą–pavasarį turi tendenciją didėti. Šį didėjimą dar labiau gali paskatinti Rusijoje, vienoje iš didžiausių kviečių eksportuotojų pasaulyje, nuo šių metų vasario 15 d. didinamas kviečių eksporto muito mokestis, kuriuo siekiama sulėtinti kviečių eksporto intensyvumą. Šios aplinkybės gali lemti nežymų duonos produktų mažmeninių kainų padidėjimą“, - teigia E. Pranckevičius.
Mėsos kainos kito skirtingai
Kiaulienos produktų vidutinės mažmeninės kainos analizuojamu laikotarpiu kito įvairiai. Pavyzdžiui, kumpio su kaulu vidutinė kaina sumažėjo 2,53 proc., kumpio be kaulo - 8,63 proc. Sprandinė pabrango 0,99 proc., o nugarinės vidutinė kaina išliko stabili.
Analizuojamu laikotarpiu, palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, Lietuvoje kiaulių supirkimo vidutinė kaina sumažėjo 17,32 proc.
„Panaši situacija buvo ir kitose ES šalyse. Supirkimo kainų mažėjimo svarbiausia priežastimi laikomas ES rinkoje susidaręs kiaulienos perteklius. Jeigu ši tendencija išliks, tikėtinas mažmeninių kainų mažėjimas“, - pastebi E. Pranckevičius.
Palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, paskutinįjį ketvirtį daugumos analizuojamų galvijienos produktų vidutinės mažmeninės kainos išliko beveik stabilios, t. y. nežymiai (0,07–0,37 proc.) padidėjo, išskyrus galvijienos kumpį be kaulo, kuris pabrango 5,24 proc.
Kaip ir buvo prognozuota, analizuojamo laikotarpio pradžioje mažmeninė atvėsinto viščiuko broilerio kaina išliko žema, tačiau padidėjo prasidėjus šventiniam laikotarpiui, todėl IV ketvirtį ji buvo vidutiniškai 3,70 proc. didesnė nei III ketvirtį. Tuo metu gamintojo vidutinė kaina, dar labiau sumažėjus importuotos vištienos kainoms, sumažėjo 2,24 proc., ir buvo 5,03 proc. mažesnė nei 2019 m. IV ketvirtį.
Pieno ir kiaušinių kainos išliko stabilios
2020 m. IV ketvirtį, palyginti su III ketvirčiu, geriamojo pieno vidutinės mažmeninės kainos struktūroje 2,72 proc. punktais sumažėjo gamintojo prekybos dalis, o mažmeninės prekybos ir žaliavos dalys padidėjo, atitinkamai 1,14 proc. punktais (iki 39,04 proc.) ir 1,58 proc. punktais (iki 26,81 proc.).
2020 m. IV ketvirtį, palyginti su III ketvirčiu, L ir M kategorijos kiaušinių gamintojo vidutinė kaina didėjo 3,33 proc., tačiau ji buvo 1,49 proc. žemesnė nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Dėl sezoniškumo šiek tiek sumažėjusią pasiūlą kompensavo importuota produkcija. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. spalio–lapkričio mėn. buvo importuota 16,25 proc. daugiau kiaušinių nei rugpjūčio–rugsėjo mėn., o eksportuota šiuo laikotarpiu buvo 15,32 proc. proc. mažiau.
Žemės ūkio ministerijos inf.
Praėjo daugiau nei tūkstantmetis nuo to laiko, kai Golfo srovės sistema buvo tokia silpna, kokia ji yra šiandien. Remiantis nauju tyrimu, kuris buvo paskelbtas žurnale „Nature Geoscience“, Atlanto meridianinė cirkuliacija...
Koronaviruso karantinų metu pasaulio eismo ir pramoninių darbų sukeltos žemės vibracijos sumažėjo perpus. Socialinė distancija, mažesnis automobilių kiekis keliuose ir turizmo bei kelionių intensyvumo sumažėjimas sukėlė ilgiausią ir...
Šylant orams netrukus pasitiksime ir grįžtančius paukščius. Valstybinių miškų urėdija kovo 15-19 dienomis skelbia inkilų kėlimo šventę ir dalijasi svarbiausiais patarimais, kokie inkilai tinkamiausi paukščiams,...
Kiekvienais metais keičiantis demografinei padėčiai visoje Lietuvoje, pasikeitimai vyksta ir kiekvienoje savivaldybėje. Šiuo atveju Marijampolėje bėgant metams sumažėjo ne tik absoliutus gyventojų skaičius, tačiau pokytis matosi ir vaikų...
Kiekvienais metais keičiantis demografinei padėčiai visoje Lietuvoje, pasikeitimai vyksta ir kiekvienoje savivaldybėje. Šiuo atveju Marijampolėje bėgant metams sumažėjo ne tik absoliutus gyventojų skaičius, tačiau pokytis matosi ir vaikų...
Valstybiniai brandos egzaminai šiemet prasidės birželio 7 dieną arba dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Pagrindinė egzaminų sesija baigsis liepos 2 dieną. Abiturientams bus teikiamos papildomos konsultacijos padedant geriau pasirengti...
Nuo rugsėjo ilgalaikes ir kryptingas kelerių metų neformaliojo švietimo programas lygiais pagrindais galės teikti ne tik muzikos, meno, sporto mokyklos, bet ir kalbų, informacinių technologijų, STEAM (gamtamokslinio, inžinerinio,...
Šiandien paskelbti gruodį Vilniaus miesto savivaldybės inicijuoto sporto projektų konkurso rezultatai. Savivaldybė skyrė beveik 0,7 mln. eurų finansavimą daugiau nei 200 sporto iniciatyvų – fizinio aktyvumo projektams, sporto...
Penktadienį posėdžiavusiam prestižinės rajono „Sidabrinės nendrės“ premijos skyrimo komisijos nariams teko išties nelengvas uždavinys – iš keturių šiemet premijai pristatytų kandidatų išrinkti vieną....
Po dvejų metų pertraukos į Kintų muzikos festivalį sugrįžta kompozitorius, dirigentas Gediminas Gelgotas ir jo vadovaujamo Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO atlikėjai. Ilgą laiką buvę neatsiejami nuo Kintų muzikos festivalio, šiemet jie...
Lietuviškų augalų įvairovę reprezentuojantys želdynai ir lankytojams patogi infrastruktūra – tokios permainos planuojamos sostinės Jono Jablonskio skvere, kurį atgaivinti ėmėsi grupė kraštovaizdžio dizainerių, biologų ir...
Jo kūrybinis procesas reikalauja pastangų, idėjų, meninės kokybės ir daugelio kitų komponentų. Jis vertas apdovanojimų, bilieto, žiūrovų ir žiniasklaidos dėmesio. Tai inovatyvi šio laiko meninė raiška, bet ne gyvo meno pakaitalas ir...
Praėjusiais metais šalies žemdirbiai nuėmė gausesnį žemės ūkio augalų derlių. Rekordiškai didelis derlius lėmė ženkliai išaugusią augalininkystės produkcijos dalį bendrojoje žemės ūkio produkcijoje, tačiau supirkimo kainų tai...
Ūkininkai savo rankose turi priemonių, kurių pagalba galima sustiprinti vietinės produkcijos konkurencingumą vietos rinkoje. Viena tokių priemonių yra trumposios maisto tiekimo grandinės. Norėdama, kad ūkininkai aktyviau jas kurtų, Žemės ūkio...
Visą kovo mėnesį bus priimamos paraiškos pagalbai pagal Pagalbos kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybai skatinti teikimo taisykles gauti. Priemonei šiais metais skirta 96 tūkstančiai...
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siekia, kad teisėta lobistinė veikla būtų vertinama kaip teigiamas reiškinys, o diskusija su lobistinę veiklą vykdančiais asmenimis – normali ministerijos darbo dalis. Šią savaitę ministerijoje...
Legendinė scenos primadona, išskirtinio balso savininkė Birutė Petrikytė ir jos dukra Andželika publikai pristato karantino metu gimusią dainą „Amžina“, kuriai muziką ir žodžius sukūrė garsus muzikos prodiuseris, dainininkas...
Šiandien Biržų rajono savivaldybės taryba išrinko naują mero pavaduotoją. Ja tapo socialdemokratų frakcijos narė Audronė Garšvaitė. „Savivaldybės tarybos narė Audronė Garšvaitė nuo 2007 m. turi sukaupusi...
Kretingos rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį, vasario 25 d., slaptu balsavimu patvirtino Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją. Administracijos direktoriaus pavaduotoja paskirta Violeta Turauskaitė. „Iš savo...
Všį „BUSK“
El. p.: manokrastas.busk@gmail.com
Tel. nr.: +370 688 29679
Všį "BUSK"
Tel. nr.: +370 688 29679 El. p. manokrastas.busk@gmail.com