NAUJIENOS

Lietuvoje paskelbti Europos kultūros paveldo metai

Kategorija:

Miestas:
Vilniaus knygų mugėje vykusiame forume – diskusijoje „Europos kultūros paveldas: išsaugoti, aktualizuoti ir perduoti ateities kartoms“ paskelbta apie Europos kultūros paveldo metų pradžią Lietuvoje.

Pasak, kultūros viceministro Renaldo Augustinavičiaus, šia Europos Sąjungos iniciatyva siekiama įprasminti Europos kultūros paveldą kaip atminties, tapatybės, dialogo, sanglaudos ir kūrybiškumo šaltinį.

„Europos kultūros paveldo metai yra skirti praplėsti mūsų suvokimą, požiūrį į paveldą. Tai ne tik pastatai, architektūriniai sprendiniai, bet ir nematerialus paveldas, pavyzdžiui, mūsų sutartinės, kryždirbystė, pažymėjo viceministras R. Augustinavičius, švenčiant Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį, ypatingas dėmesys bus skiriamas modernizacijos ženklams, ypač modernizmo architektūrai“.

Praėjusių metų lapkričio mėnesį Lietuvoje kultūros ministro įsakymu buvo patvirtintas Europos kultūros paveldo metų (2018 m.) įgyvendinimo Lietuvoje veiksmų planas. Jame numatyta visuomenei išsamiai pristatyti Kauno modernizmo architektūrą, kaip vieną iš pagrindinių Europos Sąjungos projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalių, siekiant, kad ši vertybė  būtų  įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Antroje metų pusėje Kaune planuojama surengti tarptautinę mokslinę konferenciją, skirtą nacionaliniams modernizmams ir modernizmo įvairovei, taip pat  išskirtinei Kauno modernizmo  vertei ir jo ateičiai. Kartu su konferencija  bus organizuotas tarptautinis forumas, kuriame bus aptarta, sukurti modernizmo miestų Europoje tinklą, kurio perspektyva – Modernizmo architektūros maršrutas Europoje. Šis maršrutas yra potencialus pretendentas tapti Europos Tarybos Kultūros keliu. Užbaigiant Europos kultūros paveldo metus bus planuojama surengti tarptautinę archyvų parodą, atskleidžiančią platesnį istorinį kontekstą, kuriame kūrėsi modernios Europos valstybės.

Diskusijoje pažymėta, kad Lietuvoje palaipsniui keičiasi požiūris į kultūros paveldą.  Paveldas suvokiamas ne tik kaip praeities išsaugojimas, bet ir kaip ateities aplinkos formavimo, kūrybos veiksnys. 2017 m. pabaigoje atlikto „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, Lietuvoje didžioji dauguma respondentų teigia, kad  kultūros paveldas yra svarbus ir žmonėms, ir   bendruomenėms, o taip pat valstybei ir Europos Sąjungai. Pritariama nuomonei,  kad kultūros paveldas gali pagerinti jų gyvenimo kokybę, tačiau susidomėjimas kultūros paveldu.išlieka palyginti menkas.

Kultūros paveldo renginiai vyks ir tradiciniuose kasmetiniuose renginiuose – Muziejų naktis, Kultūros naktis Vilniuje, Lietuvos muziejų kelias. Taip pat ketinama rengti ir viešinti specialius turistinius architektūrinius maršrutus, ekskursijų ciklus, susijusius su modernėjančios Lietuvos ženklais ir kt.

Paskelbdama Europos kultūros paveldo metus (2018 m.) Europos Sąjunga ir Lietuva siekia paskleisti žinią apie kultūros paveldo svarbą ir jo galimybes, bei tikimasi, kad ši žinia pasieks savivaldybes, regionines NVO, organizacijas, kas paskatins vietines iniciatyvas ir tęstines veiklas.

Kultūros ministerija koordinuoja veiksmų plano įgyvendinimą nacionaliniu lygmeniu, aktuali informacija skelbiama Kultūros ministerijos interneto tinklapyje. Lietuvos nacionalinis Europos kultūros paveldo metų (2018 m.) koordinatorius – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Kultūros ministerijos inf.

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija VingrienėGyvenimas už raudonųjų linijų

Sausio 20–26 d. energijų horoskopas

Reklama