NAUJIENOS

Legendomis apipinta Panemunės pilis

Kategorija:

Miestas:
Panemunės pilies legenda visiškai kitokia – tai ne meilės istorija, tai kančios, skausmo ir prarastų gyvenimų istorija.
Panemunės pilies kompleksas turi architektūrinę, istorinę, kraštovaizdinę vertę. Tai viena įspūdingiausių rezidentinių renesanso pilių Lietuvoje, priskiriama XVII a. pradžios mūrinėms pilims. Čia buvo gyvenamieji, ūkiniai pastatai. Pilis buvo skirta ne gynybai, o didiko šeimos gyvenimui.
1597 metais vengrų didikas Janušas Eperješas dvarą įsigijo iš žemaičių pakamario S. Stankevičiaus–Belevičiaus. Tuomet pradėjo Panemunės pilies statybas, tačiau ši pilis buvo pastatyta tik po Eperješo mirties 1608 – 1610 m. Eperješų giminė pilį valdė 150 metų, vėliau atiteko Gelgaudams. Gelgaudų didikai dvarą valdė iki pat 1831 metų sukilimo. Gelgaudai įvykdė klasicistinę pilies rekonstrukciją. Jie puoselėjo parką ir įkūrė prabangią reprezentacinę savo šeimos rezidenciją. Pilis įgavo klasicizmo bruožų - šiuo stiliumi atnaujinti tvenkiniai, sutvarkytas parkas, jame įrengta oranžerija.
1925 m. pilis atiteko valstybei ir parduota kunigui A. Petraičiui. Po jo mirties, pagal testamentą, pilis liko vienuoliams seleziečiams.
Pirminę pilį sudarė keturi dviaukščiai korpusai uždarę trapecijos formos kiemą, kurių susidūrimuose buvo po cilindrinį bokštą. Tik šiaurės rytų pilies bokštas buvo skirtas pilies koplyčiai, o kitą  bokštą iškėlė ant pamatų, po kuriais įrengė mįslingą rūsį. Kiaurus metus jame tvyrojo vos +5 laipsnių temperatūra. Galbūt ši patalpa tais laikais ir buvo naudojama kaip karceris – į jį patekdavo pilies šeimininkams prasikaltę baudžiauninkai. Jie garsiai vaitodavę, tačiau lauke nebuvo girdėti, nes visos skylės buvo užritintos akmenimis. Ilgiausia bausmė - trys mėnesiai, bet kiek iš tikrųjų valstiečiai buvo kalinami, niekas nežino. Dar ir dabar pasakojama, kad naktį aplink pilies sienas garsiai klykauja apuokai, o požemiuose juokiasi numarintų baudžiauninkų kaukolės.
Tačiau ne tik ši legenda pasakoja apie Panemunės pilį. Buvo tikėta, kad iš Panemunės pilies veda požemis, Nemuną kertantis tunelis, į Gelgaudų dvarą, esantį kitame Nemuno krante.
Vietiniai žmonės pasakoja, kad per 1812-ųjų karą Napoleonas net buvo pasiuntęs kareivius ieškoti to tunelio.
Nuo 1982 m Panemunės pilis priklauso Vilniaus dailės akademijai. Šiuo metu pilyje veikia restoranas, viešbutis, įrengtos ekspozicijos, o vasarą pilies kieme šurmuliuoja mugės prekybininkai. Naujam ir šviesiam gyvenimui atgimstanti Panemunės pilis.
 

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Lietiniai su vištiena ir pievagrybiais

Nuostabaus skonio kreminis tortas be kepimo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama