NAUJIENOS

Kretingos jaunimas bibliotekoje turės „Savą kampą“

Kategorija:

Miestas:

Šiandien Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje atidaroma erdvė jaunimui „Savas kampas“. Čia ateinantis jaunimas turės progos pabendrauti, pamuzikuoti, pasižiūrėti filmų ar pažaisti stalo žaidimų. Beje, televizorius, stalo žaidimai ir sėdmaišiai nupirkti iš projektui skirtų Kretingos rajono savivaldybės biudžeto  lėšų.

„Kadangi labai trūksta vietos, erdvė jaunimui kuriasi abonemente. Iš čia ir pavadinimas – „Savas kampas“. Jaunimas turės ne atskirą patalpą, o tik kampą, kuriame jie galės rinktis, – sako bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė. –Naujos bibliotekos statyta labai įstrigo. Nėra sustabdyta, bet darbai mažai juda. 2012 ir 2013 metais bibliotekos statybai skirta tik po 400 tūkst. litų. Iš viso jau investuota 4,7 ml. Litų, o dar reikia 9 mln.litų. Tad įsivaizduojate, ką reiškia per pastaruosius metus skirti pinigai. Bibliotekos baigimo data numatyta 2017 metais, bet mažai vilčių, kad iki to laiko bus baigtos jos statybos.“

O kol nėra naujos bibliotekos, tenka dirbti tokiomis sąlygomis, kokios yra. Bibliotekos direktorė pasidžiaugia, kad kretingiškiams biblioteka vis dar reikalinga. Pernai joje apsilankė apie 46 tūks. Lankytojų. Per dieną į biblioteką vidutiniškai ateina 180 žmonių. Iš jų – 80 į abonementą ateinantys suaugusių, 60 – vaikų, į interneto ir periodikos skaityklas ateina apie 40.

„Tikiu, kad kompiuteriai žmogui nepakeis knygos“, – mano Birutė Karčauskienė, apgailestaudama, kad trūkstant lėšų negali įsigyti tiek knygų ir tokių, kokių reikia kretingiškiams. Ypač trūksta knygų studijuojančiam jaunimui. Biblioteka gali padėti parsisiųsdinti reikalingą knygą iš kitų bibliotekų, bet ši paslauga neturi paklausos. Labai brangio pašto paslaugos, kurias dengia pats skaitytojas. Knygos persiuntimas kainuoja apie 12 litų.

Kai kurias knygas galima paskaityti tik skaitykloje, nes biblioteka jų turi tik po vieną egzempliorių. Užtat direktorę labai džiugina jaunimo iniciatyva į „Savą kampą“ pakviesti ir knygos klubą. „Viena mergina savanoriškai pasisiūlė vadovauti šiam klubui. Rugsėjo 25 dieną planuojamas klubo pirmasis susitikimas. Šio klubo nariai ne tik dalinsis nuomone apie perskaitytas knygas, bet ir keisis savo turimomis ir patikusiomis knygomis, – apie artimiausią jaunimo renginį užsimena direktorė.

O renginių bibliotekoje netrūksta. Spalio mėnesį planuojamas kraštiečio kalbininko Prano Kniūkštos pagerbimas. Kalbininkas šiemet švęs savo 80-ąjį gimtadienį. Kartu su Kretingos muziejumi šiais metais pagerbta kretingiškė poetė Bronė Liniauskienė, atšventusi 90-ąjį gimtadienį. „Daug metų vykdėme projektą „Per žodžių gyvastį ir dvasią“. Šiemet tam projektui nebegavome lėšų, bet yra finansuojamas kitas projektas „Ir išplauks žodžiai upeliais“. Tai rasi buvusiojo tęsinys. Tik šis projektas labiau skirtas Tarmių metams paminėti. Paskelbėme moksleivių rašinių žemaitiškai konkursą. Geriausius darbus ketiname išleisti atskiru leidiniu. Projekto renginius organizuojame bibliotekos filialuose. Lapkričio mėnesį kartu su Kretingos muziejumi organizuojame Tarmių metams skirtą konferenciją. Kretingiškiai kūrėjai nėra tokie aktyvūs rašyti žemaitiškai, kaip kaimyninio Skuodo rajono literatai, bet savo tarmei stengiamės skirti kuo didesnį dėmesį. Per visus metus Tarmių metams skirti renginiai vyksta bibliotekos filialuose, mokyklose“, – apie bibliotekos renginius pasakoja Birutė Karčauskienė.

Kretingiškiai mielai ateitų susitikti ir su garsiais Lietuvos rašytojais, poetais, bet okių renginių jiems dovanotu biblioteka nėra finansiškai pajėgi. Tad šiemet literatūros mylėtojai turėjo progos susitikti tik su rašytoju Vytautu Bubniu, per poezijos pavasarį su Klaipėdoje gyvenančiais poetais. „Per rašytojų sąjungą esame visiškai nepajėgus ką nors pasikviesti. Labai brangiai kainuoja, nes reikia ir kelionės išlaidas padengti, ir honorarą sumokėti, todėl į svečius kviečiame tuos rašytojus, tuos poetus ar kitų knygų autorius, kuriuos galime pasikviesti naudodamiesi asmeninėmis pažintimis, – sako bibliotekos direktorė  Birutė Karčauskienė. – Jei būtume arčiau Vilniaus, būtų paprasčiau, o dabar... Nuo Vilniaus iki Kretingos – ne taip jau mažas atstumas.“

 

Genovaitė Paulikaitė

Nuotrauka iš bibliotekos archyvų


Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus VareikisReklama