Kretingos ambicija – tapti geriausia gyventi pajūryje vieta
  NAUJIENOS
Macikuose pagerbtos GULAG‘o lagerių aukos

Kretingos ambicija – tapti geriausia gyventi pajūryje vieta

Kategorija:

Miestas:
Kretingos rajono savivaldybės vadovai šimto dienų darbams apžvelgti skirtą spaudos konferenciją surengė Kretingos miesto stadione. Kaip pabrėžė rajono meras Antanas Kalnius, vieta pasirinkta neatsitiktinai. Savivaldybės planuose – atnaujintas ir modernizuotas stadionas, kad kadencijos pabaigoje būtų galima palyginti naująjį vaizdą su matytuoju.
Spaudos konferencijoje dalyvavo rajono meras, mero pavaduotojas Dangiras Samalius, savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė ir direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis.

Spartinama centro statyba

„Nors beveik visi rajono vadovai esame nauji žmonės, tik direktorės pavaduotojas ir ankstesnėje kadencijoje ėjo tas pačias pareigas, numatyti darbai nesustojo, – spaudos konferenciją pradėjo rajono meras Antanas Kalnius. – Kardinalių biudžeto lėšų panaudojimo pakeitimų nedarėme. Užtikrinome, kad visi darbai vyktų pagal parengtus planus.“
Vienas tokių darbų – šalia miesto stadiono statomas Kretingos sporto ir sveikatingumo centras.  Per spaudos konferenciją buvo pažymėta, kad tarp centrą statančių rangovų ir savivaldybės buvo kilęs ginčas dėl dangos, kad administracija kreipsis į rajono tarybą dėl paskolos statybai pabaigti.
Kaip skelbiama savivaldybės interneto svetainėje, liepos pabaigoje rajono taryba vienbalsiai pritarė administracijos siūlymui imti 975,5 tūkst. eurų paskolą centro statybai spartinti.
 „Su rangovu jau deriname naują darbų atlikimo grafiką, kad sporto ir sveikatingumo komplekso statybos darbai kuo sparčiau judėtų į priekį“, – praėjus kelioms dienoms po surengtos spaudos konferencijos komentavo meras A. Kalnius. Jo teigimu, savivaldybei pasitelkus ekspertus, su rangovu išspręstas ir ginčas dėl komplekso sporto salės dangos. Ekspertui nustačius, kad rangovo planuota pakloti danga neatitinka projekte numatytų kokybės reikalavimų, ją rangovas pakeis, prieš tai savivaldybei pateikęs visus projekto ir kokybės reikalavimus atitinkančios dangos pavyzdžius.
Sporto ir sveikatingumo centro statybos darbų vertė – 6,261 mln. eurų. Investuota jau 4,475 mln. eurų. Statybą siekiama užbaigti 2020 metais arba kone 1,5 m. anksčiau nei numatyta statybos darbų sutartyje.

Palikimo analizė

„Per pirmuosius veiklos mėnesius analizavome, kokią situaciją esame paveldėję. Nors praėjusios kadencijos rajono tarybos veikloje dalyvavau, bet kai tampi jos vadovu, daugelį dalykų pradedi matyti dar kitaip, – sakė meras. – Išanalizavę padėtį, radome ir gerų, ir blogų dalykų. Apie 300 gyventojų turinčiuose Laiviuose už 229,9 tūkstančius eurų „aprenginėjamas“ sovietinis  „paveldas“. Abejonių kelia ir atnaujinamas pastatas, kuriame įsikūręs kultūros skyrius, Grūšlaukėje. Tam numatyta 62,49 tūkst. eurų, bet jų pastatui sutvarkyti neužteks. Šalia stovi atnaujintas Grūšlaukės daugiafunkcio centro pastatas, kur vietos užtektinai.“
Pasak mero, per daug užsimota ir modernizuojant Salantų gimnaziją, nes mokinių skaičius kasmet mažėja.
„Kai biudžeto pinigai leidžiami neperspektyvioms investicijoms, nukenčia mažosios rajono bendruomenės. Nesurandama kelių tūkstančių eurų aktyvios Žvainių bendruomenės  būtiniausiems dalykams sutvarkyti“, – kalbėjo Antanas Kalnius.
Jo teigimu, per pirmąjį šimtą dienų didelis dėmesys buvo skiriamas savivaldybės administracijos darbuotojams, bendruomenėms, seniūnijoms. „Turėjome apie šimtą susitikimų, per kuriuos aptarinėjome rajono problemas, – teigė meras. – Tai numatome daryti per visą kadenciją, nes gyvas bendravimas padeda geriau suprasti, kokie gyventojų poreikiai.“
 
Perteklinių etatų nėra
 
 „Pradėjusi dirbti savivaldybės administracijos direktore, susitikau su visais savivaldybės darbuotojais, aptarėme, kaip jiems atrodo Kretingos rajonas ir savivaldybė, kokios problemos, jų manymu, yra skaudžiausios,– pasidžiaugusi, kad suformuota viena kryptimi žiūrinti komanda, veiklą apžvelgė Jolanta  Girdvainė. – Norėtųsi daugiau motyvuoti savivaldybės darbuotojus, nes tai didelis ir svarbus potencialas Kretingos rajono plėtrai. Daug metų dirbantys specialistai yra nusipelnę pagarbos ir įvertinimo. Ir ne tik priedais prie atlyginimo, bet ir kitomis motyvacijos priemonėmis.“
Direktorė trumpai pristatė savivaldybėje sukurtą  „Inovacinę grupę“, kurios nariai savo iniciatyva siūlys idėjas Kretingos kraštui gražinti ir turtinti.  „Mano tikslas, kad tie pasiūlymai virstų projektais ar būtų įtraukti į politikų darbotvarkes“, – sakė direktorė.
Jolanta Girdvainė kalbėjo ir apie biudžeto vykdymą, nes naujoji komanda rado kiek nesubalansuotą savivaldybės biudžetą, dėl ko metų pabaigoje gali kilti finansinių sunkumų. Taisytinas ir gyventojų aptarnavimas. Savivaldybės administracija išsibarsčiusi per kelias vietas. Judėjimo negalią turintiems gyventojams buvo problemiška patekti į Socialinės paramos, Viešosios tvarkos skyrius, nes jie buvo įkurti trečiame ir ketvirtame aukštuose. „Pasirūpinome, kad gyventojai nuo šiol būtų priimami pirmame aukšte“, – kalbėjo direktorė. Ji atkreipė dėmesį ir apie gerintinas darbo sąlygas savivaldybėje – kai kurie kabinetai per maži, patalpose nepakanka kondicionierių. Direktorė  paminėjo ir prasidėjusį savivaldybės turto optimizavimą.
Atsakydama į žurnalistų klausimą, ar nusimato pokyčių savivaldybės administracijoje, J. Girdvainė atsakė, kad perteklinių etatų nėra. Kai kurie darbuotojai atlieka ir po kelias funkcijas.
Direktorė užsiminė ir apie diegiamą elektroninę Viešųjų pirkimų sistemą, apie ketinimą įsteigti gyventojų aptarnavimo centrą.

Svarbiausi projektai – kelių infrastruktūros atnaujinimas

Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Povilas Černeckis tiek praėjusioje, tiek ir šioje kadencijoje yra atsakingas už ūkinius reikalus. „Savivaldybėje įgyvendinama labai daug projektų. Labai svarbūs yra kelių ir gatvių sutvarkymo projektai. Žmonės važiuoja į darbą, veža vaikus į darželius ir nėra negerai, kad jiems dar tenka važiuoti duobėtais ir dulkėtais keliais, – kalbėjo P. Černeckis. – Savivaldybė puikiai supranta šią problemą, tačiau tam reikalingos nemažos investicijos, todėlvystant kelių infrastruktūrą tenka nustatyti prioritetus. Šiuo metu savivaldybė įgyvendina apie 20 kelių rekonstrukcijos projektų. Vieni  projektai jau baigiami, dėl kitų vyksta viešųjų pirkimų konkursai, dar kitų tvarkymui rengiami projektai ir ruošiamasi kitiems metams. Taip pat savivaldybė pasinaudojo galimybe gauti valstybės lėšų keturių sodininkų bendrijų kelių ir penkių žvyrkelių asfaltavimo darbams.“
Direktorės pavaduotojas kalbėjo ir apie sumanymą savivaldybėje sukurti projektų koordinavimo grupę. „Iš patirties žinome, kad baiginėjant projektus neretai iškyla papildomų dalykų.  Kažkas nenumatyta, atsiranda nauji poreikiai, o tokie koregavimai atima labai daug savivaldybės specialistų laiko, reikia ieškoti papildomų lėšų. Dėl to darbai užsitęsia, o tai piktina gyventojus.  Steigiama projektų koordinavimo grupė, į kurią būtų pakviesti atsakingi savivaldybės darbuotojai, seniūnai, įstaigų vadovai, pagal poreikį susirinktų ir aptartų  numatomus projektus, pateiktų savo pasiūlymus, kad vykdant darbus kiltų, kuo mažiau nesklandumų“, – kalbėjo Povilas Černeckis.

Rajono ambicijos

Meras pristatė ir Kretingos rajono užsibrėžtus ambicingus tikslus. Vienas jų – didesnis gyventojų įsitraukimas sprendžiant rajono problemas. Antras – 2020 metais vieną savarankiškoms funkcijoms skirto biudžeto procentą ketinama perduoti rajono gyventojų valdymui. Būtent jie nuspręs, kaip ir kam tas lėšas panaudoti. Dar vienas sumanymas – kretingiškio kortelė,  su kuria bus galima gauti nuolaidų kultūros, sporto ir kitose įstaigose bei jų renginiuose. Koreguojamas ir savivaldybės Bendrasis planas.  „Mūsų tikslas – konkuruoti su Klaipėdos rajonu. Kretinga yra unikalioje vietoje. Šalia yra Klaipėda ir Palanga. Tas pačias sąlygas turi ir Klaipėdos rajonas.  Mes norime į Kretingos rajoną pritraukti kuo daugiau gyventojų“, –  sakė meras ir pažymėjo, kad jo durys visada yra atviros visiems verslininkams.
Antano Kalniaus teigimu, Kretingos rajonas turi daug švietimo problemų – paveldėtas nepertvarkytas mokyklų tinklas. „Tačiau mokyklų tinklo šiais metais nepertvarkysime. Mes norime, kad rugsėjo 1-ąją rajono gyventojai sutiktų ramiai. Mokyklų pertvarkymą pradėsime planuoti 2020 metų pradžioje. Mūsų tikslas yra jų neuždaryti, bet jungti ir pagal galimybes mažinti  administracijas. Manome, kad būtų tikslinga centralizuoti ir švietimo įstaigų buhalterijas“, –  kalbėjo A. Kalnius.
Meras paminėjo ir darželių problemą bei savivaldybės sumanymus jai išspręsti.  Ieškoma galimybių išplėsti veikiančias ikimokyklinio ugdymo įstaigas ir ketinama skatinti privačių darželių atsiradimą.
Dar vienas kretingiškių tikslas – tapti 2024 metų Lietuvos kultūros sostine. „Kretinga išskirtinis miestas. Mes turime labai daug erdvių, kurias galime išnaudoti kultūros renginiams“, – teigė meras. Taip pat ieškoma galimybių Meno ir Sporto mokyklų filialus įsteigti kaimo  mokyklose. Tai, mero manymu, padidins vaikų užimtumą po pamokų. Mažose mokyklose po pamokų vaikai nebeturi kuo užsiimti.

Geriausia vieta gyventi

„Kretinga, Kretingos rajonas yra geriausia gyventi vieta Vakarų regione: čia mažiausias nedarbo lygis, gera geografinė padėtis – arti Palanga ir Klaipėda, nedidelis nusikalstamumas, todėl žmonės jaučiasi saugiai, netrūksta mokyklų, darželių, o lopšelių stygių išspręsime“, – per spaudos konferenciją teigė rajono meras Antanas Kalnius.
„Pastebime, kad į Kretingą ir Kretingos rajoną persikelia gyventi vis daugiau žmonių iš kitų regionų“, – papildė mero pavaduotojas Dangiras Samalius ir apžvelgė konkrečius savivaldybės sprendimus, gerinančius kretingiškiams gyvenimo sąlygas.
Kaip pabrėžė mero pavaduotojas, vienas artimiausių darbų – sutvarkyti miesto stadioną ir jo prieigas.  Pakeisti nusidėvėjusius bėgimo takus ir stadiono dangą, atnaujinti tribūnas.  „Dabar statomas sporto ir sveikatingumo centras, kuriame bus įrengtas baseinas, sporto salė.  Tvarkomos prie stadiono esančios gatvės, – kalbėjo mero pavaduotojas ir patikino, kad per kadenciją ši kretingiškiams svarbi vieta turėtų būti sutvarkyta. – Svarbiausias mūsų objektas – Rotušės aikštė. Dėl centrinės Kretingos miesto aikštės diskusijos vyksta jau kurį laiką, bet kol kas neturime vieningos vizijos. Kalbamės su Kretingos visuomene, kokią aikštę jie norėtų matyti, ir rengsime studiją. Nežinome, ar per šią kadenciją užbaigsime, bet pradėsime tikrai. Planuojame pradėti tvarkyti ir miesto centre esančių daugiabučių gyvenamųjų namų kiemus. Baigsime nakvynės namų statybą. Tvarkomi miesto skverai. Planuojamas ir šalia stadiono esančio parko tvarkymas.“
 Muziejaus iniciatyva ketinama sutvarkyti parką, esantį prie Tiškevičių rūmų. Šiems darbams tikimasi gauti ES paramos. „Esame pasirengę ir numatytų tvarkyti paveldo sąrašą. Ketiname įrengti prieigas prie kelių rajone esančių piliakalnių, kurie dar nebuvo pritaikyti lankymui“, – planais dalijosi Dangiras Samalius.
Savivaldybės planuose – elektromobilių pakrovimo aikštelių įrengimas. „Manome, kad dėl to prarandame dalį turistų. Tikimės, kad prie jų įrengimo pavyks pritraukti verslininkus“, – sakė mero pavaduotojas. – Tai tik nedidelė darbų dalis ir manome, kad prie tų mūsų planų mielai prisidės investuotojai ir darbų rangovai.“
Savivaldybės administracijos direktorė patikino, kad planus įgyvendins nepažeisdami fiskalinės drausmės įstatymo, apribojančio savivaldybėms skolinimąsi.

Karolina Baltmiškė
Straipsnis paskelbtas „Savivaldybių žinios“, Nr. 14
 

Mažės apleistų sklypų

Mažės apleistų sklypų

Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlymui patobulinti žemės naudojimo valstybinės kontrolės mechanizmą, padėsiantį mažinti apleistų sklypų skaičių. Anot šį siūlymą parengusios ministerijos darbo...


Reklama