NAUJIENOS

Koronavirusas: stiprinama vidinių sienų kontrolė, į rizikos vietas ribojamos kelionės (atnaujinta)

Kategorija:

Miestas:
Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad šiandien, kovo 14 d., Lietuvoje patvirtintas dar vienas koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejis. Pranešama, kad vyras grįžo iš Italijos. Jis šiuo metu izoliuotas ir gydomas Santaros klinikose. Iš viso Lietuvoje šiuo metu patvirtintų COVID- 19 atvejų yra 8.

 Svarbu saugoti vieni kitus

Kaip pabrėžia sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga, daugėjant atvejų, paaiškėjant aplinkybėms, kad kai kurie susirgusieji po grįžimo nesilaikė rekomendacijų izoliuotis, tampa gyvybiškai svarbu visuomenei saugoti vieni kitus ir laikytis valdžios nurodymų.
„Jokia valdžia neapsaugos žmonių, jei patys žmonės nebus sąmoningi ir pilietiški. Situacijoje, kurioje atsidūrė Lietuva, tiesiog negalima asmeninių interesų kelti aukščiau visuomenės sveikatos ir saugumo“, –  sako Aurelijus Veryga.
SAM primena, kas pirmasis užsikrėtimo atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 d. iš Veronos (Italija) grįžusiai pacientei. Kovo 10 d. vėlai vakare Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad Lietuvoje nustatyti kiti du koronaviruso (COVID-19) atvejai – iš Italijos grįžusiai porai. Ji gydoma Kauno klinikinėje ligoninėje. Kovo 13 dieną patvirtinti trys nauji atvejai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Šiandien – po atvejį Klaipėdoje ir Vilniuje. Kol kas visi 8 atvejai yra įvežtiniai – susirgo grįžusieji iš užsienio.

Nerekomenduojama keliauti į 18 šalių

SAM paaiškina, kad nuo kovo 14 d. visiems lietuviams, deklaravusiems savo gyvenamąją vietą Lietuvoje, draudžiama vykti į Kiniją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją, Singapūrą, Vokietiją, Prancūziją, Ispaniją, Italiją, Islandiją, Norvegiją, Švediją, Austriją, Daniją, Nyderlandus, Šveicariją ir Egiptą. Tai reiškia, kad į šias šalis nei lėktuvais, nei sausumos, nei jūrų keliais žmonės išvykti negalės.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, visos šios šalys yra rizikingos, jose vyksta koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) plitimas visuomenėje.
„Apskritai rekomenduojame niekur nekeliauti mėnesį, jei prireiks – ir ilgiau. Šiuo atveju, drastiškų priemonių – besąlyginių draudimų išvykti –  imamės dėl tų, kurie vis dar nenori išgirsti ir suprasti, kad rizikuoja ne tik savo sveikata, bet ir savo artimųjų, ypač senyvo amžiaus ir sergančių lėtinėmis ligomis, gyvybėmis“, – sako ministras A. Veryga.
Numatyta, kad šis draudimas negalios tik krovinių vežimui, t. y. krovinių gabenimas galės būti vykdomas.

Grįžusiems – izoliavimas namuose

Visi, į Lietuvą atvykę iš Kinijos, Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos, Singapūro, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Islandijos, Norvegijos, Švedijos, Austrijos, Danijos, Nyderlandų, Šveicarijos ir Egipto, 14 dienų turi izoliuotis namuose (saviizoliuotis). Tai privalomas reikalavimas, už kurio nepaisymą gresia atsakomybė.
Pasak Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, klausimų, ar grįžus iš šių teritorijų eiti į darbą, mokymosi įstaigą, parduotuvę ar net į teatrą, koncertą, kurių, deja, iki šiol dar kilo, žmonėms turėtų nelikti.
„Jau yra priimtas sprendimas stiprinti sienų kontrolę. Tuo metu, visi grįžę iš 18 šalių, į kurias galbūt išvyko, kai jos nebuvo rizikingos, sugrįžę privalės dvi savaites likti namuose. Ir tai jau nebe solidarumo, pilietiškumo, bet rimtos atsakomybės klausimai“, – sako ministras.
Visų keliautojų, grįžusių iš paveiktų teritorijų, ir toliau prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą (http://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/asmenu-keliavusiu-covid-19-paveiktose-teritorijose-prasome-pateikti-informacija ) bei 14 dienų sekti savo sveikatos būklę.
Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), nedelsiant skambinti nemokama Koronos karštąja linija 1808, pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus. 

Negalinčių savarankiškai grįžti registracija

Visose Lietuvos Respublikos atstovybėse, pradedama piliečių, neturinčių galimybių savarankiškai grįžti į Lietuvą, registracija. Lietuvos piliečiai prašomi nedelsiant susisiekti su jų buvimo šaliai akredituota Lietuvos atstovybe elektroniniu paštu. Visi atstovybių kontaktai randami: https://urm.lt/default/lt/embasycontacts
Būtina nurodyti savo vardą ir pavardę, gimimo datą, kontaktinį telefoną ir elektroninį paštą, tikslią buvimo vietą. Atsiradus galimybei organizuoti kelionę į Lietuvą, ambasada su piliečiais susisieks atskirai ir informuos apie kelionės sąlygas. Taip pat prašoma Lietuvos Respublikos piliečių susirasti gyvenamąjį plotą, kuriame galėtų izoliuotis, jei buvimo šalyje būtų įvestas karantinas, sekti vietos institucijų informaciją ir laikytis jų nurodymų.
 Grįžus į Lietuvą iš kovo 14 dieną paskelbtų ypatingos rizikos zonos šalių (Kinija, Honkongo specialusis administracinis regionas, Iranas, Pietų Korėja, Singapūras, Japonija, Italija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Islandija, Norvegija, Švedija, Austrija, Danija, Nyderlandai, Šveicarija, Egiptas) bus taikoma privaloma 14 dienų saviizoliacija. Šalių sąrašas nuolat atnaujinamas.
 Registruojama bus iki kovo 17 dienos (trečiadienio) 18 valandos Lietuvos laiku.

Laikina kontrolė prie ES vidinių sienų

Siekiant suvaldyti COVID-19 viruso keliamas grėsmes Lietuva nuo šiandien,  kovo 14 d., 18 val. 10 dienų laikotarpiui įvedė laikiną kontrolę prie vidinių Europos Sąjungos sienų.
Sprendimas dėl sienų uždarymo ar kitų laisvo piliečių judėjimo apribojimo, tame tarpe draudimo užsieniečiams atvykti į Lietuvą, nėra priimtas. Apie sprendimus dėl sienos uždarymo Vyriausybė informuos atskirai.
„Norėčiau pažymėti, kad vykti į Lenkiją galima bus tik per vieną sienų kontrolės punktą – Kalvarijų“, – kalbėjo Valstybės sienos apsaugos vadovas Rustamas Liubajevas.
„Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai dar labiau sustiprins kontrolę. Mūsų pareigūnai prie vidinių sienų atliks tikrinimo procedūras. Taip pat bus stabdomas Lietuvos Respublikos piliečių ir nuolatinių šalies gyventojų išvykimas į Rizikos valstybes, kurių sąrašas nustatytas VESOC vadovo sprendimu,  tačiau krovinių gabenimas vyks toliau. Lietuvos piliečiams apribojimai dėl grįžimo nėra taikomi, tačiau grįžę jie turės likti namuose 14 dienų, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. – Suprantame, kad tai griežta priemonė, tačiau galvodami apie visų piliečių saugumą, turime imtis visų įmanomų priemonių. Šiuo metu kelionės yra mūsų didžiausia grėsmė. Tai atvežtinis virusas, tad būtina apriboti judėjimą.“
Nuo penktadienio sanitariniuose postuose matuojama temperatūra ir vykdoma sanitarinė – informacinė patikra. Ypač atidžiai tikrinami autobusai, mikroautobusai ir automobiliai su užsienio numeriais bei gabenantys, pavyzdžiui, slidinėjimo įrangą. Nuo kovo 4 d. keleiviai pildo keleivio korteles.

Pasieniečiams padeda kariai

Kovo 14 d., gavus Vidaus reikalų ministerijos prašymą, papildomai aktyvuotos trys Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos budinčios Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) rinktinės. Pagrindinė karių užduotis – padėti  Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams  organizuoti 10-ties sanitarinių informacinių postų veiklą (vykstančiųjų per valstybės sieną informavimas, profiliavimas, registravimas) prie Europos Sąjungos vidaus sienų.
Planuojama, kad užduotį vienu metu visose numatomose pasienio užkardose kartu su Valstybės sienos apsaugos (VSAT) pareigūnais vykdys apie 50 karių.  Užduočiai  atlikti  aktyvuoti  KASP Dainavos apygardos 1-oji rinktinė (Alytus), Vyčio apygardos 1-oji rinktinė (Panevėžys) ir Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinė (Šiauliai) kariai. Kariai užduotis atliks kartu su policijos, VSAT bei kitų reikiamų tarnybų pareigūnais.
Sanitarinius - informacinius postus kariai padės organizuoti Pūškų (Vilniaus r.), Šiaulių, Palangos ir Kalvarijos pasienio užkardose.
 
Šalys uždaro valstybines sienas

Austrijos Respublika nuo kovo 13 dienos įvedė naujas priemones siekiant stabdyti koronaviruso (COVID-19) plitimą. Nutraukti skrydžiai su Italija, Šveicarija, Ispanija ir Prancūzija, įvesta sienų kontrolė su Italija, Šveicarija ir Lichtenšteinu: atvykstantys turi pateikti medicininę pažymą apie sveikatos būklę (ne senesnę nei 4 dienų). Tranzitas leidžiamas, jei neplanuojamas sustojimas Austrijoje (Austrija nėra galutinė stotelė). Krovinių transportas neribojamas (gali būti atliekami temperatūros matavimai, kita sanitarinė-medicinos patikra).
Lenkijos Vyriausybė skelbia epidemiologinės grėsmės situaciją ir nuo šio sekmadienio (vidurnakčio 00:00 val., kovo 15 dienos) uždaro savo sienas.
Vadovaujantis Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos informacija, nuo kovo 16 dienos 00.00 val. į Ukrainos teritoriją nebus įleidžiami užsienio valstybių piliečiai. Išimtys bus taikomos tik užsieniečiams, turintiems galiojančius leidimus gyventi Ukrainoje, bei užsienio valstybių diplomatams ir tarptautinių organizacijų atstovams, turintiems  galiojančias Ukrainos Užsienio reikalų ministerijos akreditacijos korteles. Šį apribojimą užsieniečiams planuojama taikyti dvi savaites.
Slovakijos Vyriausybė informuoja, kad visi trys tarptautiniai oro uostai uždaryti. Per sieną leidžiama keliauti tik žmonėms, kurių nuolatinė ar laikinoji gyvenamoji vieta yra Slovakijos Respublikoje. Grįžtantys iš užsienio bus įpareigoti 14 dienų būti karantine. Įvesta laikina sienų kontrolė su visomis kaimyninėmis valstybėmis, išskyrus Lenkijos Respubliką, kur padėtis nuolat stebima. Ribojamas tarptautinis ir vietinis traukinių ir autobusų transportas, išskyrus prekių ir krovinių judėjimą. Šalyje įvesta patikra pasienyje su Italija, reikalaujama pateikti sveikatos būklę patvirtinančią medicininę pažymą (ne senesnę kaip 3 dienų), o jos nesant asmuo neturi turėti akivaizdžių ligos simptomų. Priešingu atveju – asmuo neįleidžiamas į Slovėniją, tačiau tai netaikoma Slovėnijos piliečiams. Tarptautinis keleivių vežimas traukiniais ir autobusais iš Italijos į Slovėniją sustabdytas, oro uoste matuojama temperatūra.
Kovo 14 dieną Ispanijos ministrų kabinetas dėl plintančio koronaviruso (COVID-19) priėmė sprendimą skelbti nepaprastąją padėtį 15 dienų laikotarpiui. Tai padaryta, atsižvelgiant į sparčiai augantį šio viruso susirgimų skaičių. Judėjimo apribojimai įsigalioja nuo kovo 16 dienos 8:00 valandos.
Nuo kovo 14 dienos vidurdienio, 13 valandos Lietuvos laiku, iki balandžio 13 dienos laikinai savo valstybės sienas uždarė Danija. Skelbiama, kad į šalį bus įleidžiami tik nuolat gyvenantys, dirbantys ar turintys leidimą tiekti prekes ar paslaugas Danijoje, užsieniečiai. Pranešama, kad bus siekiama apriboti (galimai sustabdyti) keleivių keliones lėktuvais, traukiniais ir keltais. Taip pat informuojama, kad kruiziniams laivams galimai nebebus leidžiama švartuotis Danijos uostuose. 
Užsieniečiams bus leidžiama atvykti į Daniją šiais atvejais:
 
·         Lankymas kritiškai sergančio šeimos nario;
·         Dalyvavimas laidotuvėse;
·         Šaukimas į teismą;
·         Turintys teises į nepilnamečių lankymą ;
·         Teisėtas nepilnamečio atstovas;
·         Turi jau pradėtą gydymą;
·         Dirba Danijoje (reikalingas dokumentas);
·         Tranzitu keliaujantys ar jungiamaisiais skrydžiais skrendantys, jei pateiks kelionės bilietą;
·         Keleiviai, galintys įrodyti dokumentais, kad Kopenhagos oro uoste paliko automobilį ir automobilis reikalingas tęsti kelionę iš Danijos (pavyzdžiui į Švediją).

Nuo kovo 17 dienos Latvijoje uždraustas asmenų ir transporto priemonių judėjimas per oro ir jūrų uostus, geležinkeliais ir sausumos keliais per išorinės Europos Sąjungos (ES) sienos perėjimo vietas ir sienos perėjimo punktus, numatytas pasienio susisiekimui, išskyrus krovinių pervežimą.
 
Taip pat panaikintas tarptautinis keleivių pervežimas per oro ir jūrų uostus, autobusais ir geležinkeliais, išskyrus keleivių vežimą valstybiniais orlaiviais ir kariniu transportu.
 
Latvijos pasienio tarnyba praneša, kad po kovo 17 dienos ES vidinės ir išorinės sienos kirtimo punktus bus leidžiama individualiomis transporto priemonėmis atvykti į Latviją Latvijos piliečiams ir asmenims, keliaujantiems į savo šalį tranzitu per Latvijos teritoriją.
 
ŠĮiuo metu Latvijos Respublikos piliečiams ir užsieniečiams, nuolat gyvenantiems Latvijos Respublikoje leidžiama grįžti į Latvijos Respubliką, o užsieniečiams išvykti iš Latvijos per visus ES vidaus ir išorinės sienos perėjimo postus. Nuo kovo 17 dienos 0:00 valandos, sustabdžius organizuotą tarptautinį keleivių gabenimą į Latviją, atvykti ir išvykti galės užsieniečiai per ES vidaus sienos perėjimo postus asmeninėmis transporto priemonėmis.

 
Parengta pagal SAM ir URM pranešimus 

 
 

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Pinu trispalvę

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Vaikų vasara muziejuje
Su Lietuvos vardu lūpose...

Su Lietuvos vardu lūpose...

Tiksi laikrodis, skaičiuodamas sekundes, dienas, mėnesius, metus, laiko dulkėmis užklodamas prisiminimus, džiaugsmus ir skausmus, juk laikas visagalis, bet ar visagalis jis, kai eidamas gatve sutinki Motiną, kurios širdyje laikas...

Reklama