Koncertas „Kotrynos Jogailaitės muzikinė skrynutė“
  NAUJIENOS

Koncertas „Kotrynos Jogailaitės muzikinė skrynutė“

Kategorija:

Miestas:

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė Lilijos Petraitienės pastangomis partijos nariams ir bičiuliams buvo sudaryta galimybė sudalyvauti parodos „Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė – šedevras iš Valstybinio Ermitažo rinkinių“ išlydėjimo koncerte „Kotrynos Jogailaitės muzikinė skrynutė“ bei paskutinį kartą pasigrožėti Vilniaus Valdovų rūmuose eksponuojama Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynute.   

 

Ši skrynutė yra vienas įspūdingiausių Renesanso epochos auksakalystės meno kūrinių Europoje. Ją Žygimanto Senojo užsakymu1533 m. sukūrė  nežinomi Niurnbergo (Vokietija)  meistrai, panaudoję jos gamybai  beveik 700 g aukso ir 6,6 kg sidabro. Skrynutės dekoracijai buvo panaudota daugiau nei 800 perlų, beveik 370 rubinų, 300 deimantų, safyrų, smaragdų ir įvairių kitų pusbrangių akmenų, kas parodo išskirtinę Lietuvos bei Lenkijos valdovų dvaro prabangą ir išlavintą Jogailaičių dinastijos valdovų estetinį skonį, jų finansinį pajėgumą ir puoselėtus europinius kultūrinius bei meninius ryšius. Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė vertintina ir kaip unikali lituanistinė vertybė, sietina su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmais, paskutiniųjų Jogailaičių rezidavimu juose, čia puoselėtais europinių dinastinių ryšių planais bei saugotais įstabiais turtais, stebinusiais visą Europą.

Sankt Peterburgo Valstybinio Ermitažo vadovai suteikė Lietuvai didelę išimtį leisdami eksponuoti beveik 500 metų skrynutę Valdovų rūmų muziejuje, nes per pastaruosius 250 metų ji į užsienio šalis buvo iškeliavusi tik du kartus – į Niujorką (JAV) ir Madridą (Ispanija). Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė svečiavosi tris mėnesius, o ją tuo metu aplankė daugiau kaip 70 tūkst. žmonių.  Aplankius Valdovų rūmų ekspozicines sales turėjome galimybę pajausti neapsakomą vakaro atmosferą: Valdovų rūmų muziejaus Didžiojoje renesansinėje menėje skrynutės išlydėjimo  proga buvo surengtas koncertas „Kotrynos Jogailaitės muzikinė skrynutė“, kuriame XVI a. muzikinę kultūrą Jogailaičių dinastijos valdovų dvare pristatė Krokuvos Vavelio karališkosios pilies senosios muzikos ansamblis „Floripari“ ir senojo šokio trupės „Sotto le Stelle“ nariai. Koncertas klausytojams buvo pateiktas kaip muzikinė kelionė į renesansinį ir barokinį laikotarpį, kurį ansamblio vadovas perteikė pasakojimu su  muzikinėmis iliustracijomis. Toks neformalus senosios muzikos pateikimas paverstė ją artima ir sava klausytojams.

Paroda ir koncertas paliko mumyse neišdildomus įspūdžius ir emocijas už kurias esame dėkingi LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkei Lilijai Petraitienei. Juk kartais gyvenime reikia tiek nedaug, kad net šaltą ir niūrią žiemos dieną pajaustume šiltą emocinį prisilietimą, kuris mus apgaubtų lyg šilta vilnonė skraistė ir mūsų sušalusiuose veiduose ištirpdytų šypseną.

 

Audra Užemeckienė


Reklama