NAUJIENOS

Komiksų parodos pristatymas ir dirbtuvės Lentvaryje

Kategorija:

Miestas:
Į Lentvario miesto biblioteką pristatyti komiksų parodos „Devintasis menas“ atvyko jos autorė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo centro vyresnioji bibliotekininkė, Milda Markovskytė-Šapurova su savo kolege dailininke ir parodos apipavidalintoja Kristina Karvelyte bei Mindaugu Masaičiu, Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyresniuoju multimedijų dizaineriu.

Parodos autorė pasakojo, kad dažnai girdi nuomonę, jog komiksai yra išskirtinai vaikams skirta pramoga (Lentvario bibliotekos mažieji lankytojai, vartydami šios parodos komiksus, yra ne kartą pasiklydę laike), tačiau ši paroda gali padėti šiuolaikiniam skaitytojui (žiūrėtojui) praplėsti savo akiratį ir atrasti komiksus kaip pilnavertę mediją, leidžiančią tobulėti, patirti naujus pojūčius ir visai kitą – vaizdų pasaulį. Ši meno forma skirta tiek suaugusiems, tiek vaikams, apima įvairiausius žanrus, temas ir stilius.Komiksai, tokie, kokius mes jau įpratę matyti, yra kildinami iš taip vadinamų „komiksų juostelių“, kurios buvo spausdinamos XIX a. pab. – XX a. spaudoje. Tai buvo satyrinio pobūdžio pasakojimai, kuriant tam tikrą įvykių seką paveikslėliais. Sutariama, kad pradžią komiksų formavimuisi Europoje padarė šveicaras Rudolfas Topferis (Rodolphe Tӧpffer, 1799 – 1846). Jis sukūrė tokius personažus kaip 'Mr. Jabot' (1833), 'Mr. Crépin' (1837), 'Mr. Vieuxbois' (1837), 'Mr. Pencil' (1840), 'Dr. Festus' (1846), 'Albert' (1845) ir 'Mr. Cryptogame' (1845). Jo socialinės satyros, karikatūriškos istorijos, stilizuotos ir  pieštos paprastomis priemonėmis, buvo populiarios kaip naujas žanras, perspausdinamos, verčiamos į kitas kalbas ir net kopijuojamos. Jis įvaldė meno formą, leidžiančią vienu metu būti ir rašytoju, ir dailininku, sukūrė savitą kalbą.

Jungtinėse Amerikos Valstijose, kaip ir Europoje, komiksų pradžią siejame su periodinėje spaudoje pasirodančiomis „komiksų juostelėmis“. 1895 – 1898 m. laikraščiuose „Niujorko pasaulis“ ir „Niujorko žurnalas“ pasirodo Ričardo F. Autkolto ( Richard Felton Outcault 1863 – 1928) komiksų juostelės „Geltonasis vaikis“. Šios juostelės sulaukė didelio populiarumo ir didino laikraščių pardavimus, taigi vėliau jas imta publikuoti kaip atskirą komiksų knygutę – priedą prie laikraščio.Dėl tam tikrų istoriškai susiklosčiusių aplinkybių, Lietuvoje komiksai pradėjo formuotis tik po 1990 m. sugriuvus Sovietų Sąjungai. Nors Lietuvos skaitytojams ir buvo žinomi komiksai kaip importinė prekė, tačiau vieni pirmųjų lietuviškų komiksų pasirodė tik 2016 m.  – tai buvo komiksų serija „Leičiai“ (Tomas Mitkus, Karolis Zikaras). 

Manga yra japoniški komiksai ir grafinės novelės. Šis terminas išverstas į lietuvių kalbą skambėtų kaip „nerūpestingas, nerimtas paveikslėlis“. Terminą Manga pirmą kartą pavartojo dailininkas Katsušika Hokusai (angl. Katsushika Hokusai) XVIII – XIX a. įvardindamas savo darbų seriją, bet Japonijoje tam tikra tvarka organizuotų paveikslėlių sekos pavyzdžių galima atrasti ir ankstesniais šimtmečiais. Tačiau Moderni manga Japonijoje susiformavo jau po II Pasaulinio karo, kuomet amerikiečių kariai į Japoniją atsivežė savuosius komiksus.

Po išsamios paskaitos apie komiksų raidą pasaulyje parodos autorė drauge su dailininke Kristina Karvelyte, į susitikimą atėjusius Lentvario Motiejaus Šimelionio abiturientus ir dailės mokytoją Astą Radimonienę, pakvietė į  kūrybines dirbtuves, kuriose moksleiviai gavo užduotį – sukurti asmeninę istoriją ir  pagal ją pasigaminti  komiksų knygelę.

Visus kviečiame aplankyti komiksų parodą, kuri Lentvario miesto bibliotekoje veiks iki gegužės 30 d. suaugusiųjų skaitykloje, ir iš naujo atrasti komiksų žanrą. Parodą kūrusi Milda Markovskytė-Šapurova sako, kad komiksai gali būti pramogos forma, tačiau gali atlikti ir švietimo funkcijas: informuoti, reklamuoti ar net būti panaudoti propagandai. Ši meno forma skirta tiek suaugusiems, tiek vaikams ir apima įvairiausius žanrus, temas ir stilius.

Kristina Serapinienė,
Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyriausioji bibliotekininkė
(Informacija apie komiksus pagal: https://www.amb.lt/lt/naujienos/komiksu-paroda-devintasis-menas/2548?fbclid=IwAR3le1PI_pF2dzvYN5i51qrjc-sG7AFWASkOUZuhbIAn7PqXZtELYVERLk4

Reklama