NAUJIENOS

Kodėl dyzeliniams automobiliams dažnai reikalingi galingesni akumuliatoriai?

Kategorija:

Miestas:

Šiltuoju metų laiku problemos su automobilių akumuliatoriais nėra dažnos, tačiau jau pirmosiomis žiemos šalčių dienomis dažnas vairuotojas nebeužveda automobilio dėl silpno akumuliatoriaus.

Ar pastebėjote, kad dažniausiai ši bėda užklumpa būtent dyzelinių automobilių savininkus? Jau daugelį metų žinoma, kad geras akumuliatorius dyzeliniams automobiliams yra ypatingai svarbus, bet ar žinote kodėl?

Akumuliatoriaus parametrų reikšmė

Nepažvelgę į akumuliatoriaus parametrus, apart jo spalvos bei matmenų, daugiau nieko negalėsite sužinoti. Štai trys pagrindiniai akumuliatorių parametrai ir jų reikšmės:

  • Įtampa – matuojama voltais (V). Automobiliuose dažniausiai naudojami 12V akumuliatoriai. 

  • Talpa – matuojama ampervalandėmis (Ah), talpa parodo, kiek valandų akumuliatorius be sustojimo gali tiekti vieno ampero srovę. Parduodamų akumuliatorių talpa gali būti tiek 40 Ah, tiek 140 Ah ir netgi daugiau.

  • Startinė srovė – matuojama amperais, startinė srovė parodo, kokio dydžio srovę akumuliatorius gali tiekti. Kuo šis rodiklis didesnis, tuo starteris lengviau suksis vedimo metu.

Laikui bėgant, akumuliatorius praranda svarbiausias savybes, todėl jį rekomenduojama keisti bent kas tris metus. Tikslus keitimo laikotarpis priklauso nuo naudojimo sąlygų, iškrovimų skaičiaus, aplinkos temperatūros ir t.t.

Dyzelinių variklių savybės, apsunkinančios akumuliatoriaus darbą

Tiek benzininių, tiek dyzelinių variklių sandara kažkiek panaši. Tačiau, yra esminių skirtumų, dėl kurių degimo, kuro tiekimo ir variklio veikimo principas yra visiškai kitoks. Žemiau pateikiame keturias pagrindines priežastis, dėl kurių dyzelinį variklį užvesti įprastai yra sunkiau.

Didelė kompresija

Kompresija yra didžiausia sunkaus užvedimo priežastis, tačiau, kas tai yra? Tai oro santykis cilindre kai stūmoklis yra žemiausiame ir aukščiausiame taškuose. Lyginant su benzininiais, dyzeliniuose varikliuose kompresija gali būti netgi dvigubai didesnė. Tai reiškia, kad į degimo kamerą patenka daugiau oro ir jis yra ypač stipriai suspaudžiamas. Dėl to cilindre didėja temperatūra ir sprogsta dyzelinas.

Vedant automobilį starteris turi įveikti šią kompresiją, todėl dažnai reikalinga didesnė startinė srovė.

Tirštesnė alyva

Kadangi dyzelinio variklio kompresija yra itin didelė, variklio sandarinimo vietos (riebokšliai, žiedai, tarpinės) turi atlaikyti itin didelį krūvį. Siekiant sumažinti alyvos prasiskverbimo tikimybę, dyzeliniams varikliams rekomenduojama naudoti tirštesnę alyvą.

Kadangi ji nėra skvarbi, žemoje temperatūroje tokia alyva pasidaro dar tirštesnė, ko pasekoje reikia daugiau energijos jos cirkuliavimui visoje sistemoje.

Aukšto slėgio kuro siurbliai

Modernių benzininių ir dyzelinių variklių kuro sistemų standartai darosi vis panašesni, bet esmė vis tiek nekinta – dyzeliniams varikliams reikalingas aukštas kuro slėgis. Dėl šios priežasties naudojami sudėtingi aukšto slėgio kuro siurbliai, kurie atima nemažą dalį energijos tiek variklio veikimo, tiek vedimo metu.

Tiesa, moderniuose varikliuose naudojamos common rail kuro sistemos, kurios yra pažangesnės ir neeikvoja tiek daug elektros energijos vedimo metu.

Kaitinimo žvakės

Kadangi dyzeliniai varikliai veikia dėl degalų sprogimo, kuris įvyksta dėka aukštos temperatūros – šaltomis dienomis dyzelinį automobilį yra užvesti sudėtinga. Dėl šios priežasties kiekviename cilindre yra sumontuotos kaitinimo žvakės. Prieš pat užvedant automobilį jos įkaitina visas degimo kameras, todėl dyzelinas sprogsta lengviau. Problema ta, kad kaitinimo žvakės eikvoja nemažai elektros energijos.

Kaip pasirinkti tinkamą akumuliatorių?

Automobilio gamintojas visada nustato optimaliausią akumuliatoriaus tipą ir tikslius matmenis tinkančius tam tikriems automobiliams. Jeigu vis dar turite vartotojo instrukciją, visą reikalingą informaciją apie jūsų automobiliui tinkamą akumuliatorių rasite joje. Tačiau, ilgainiui tokie dokumentai pasimeta, todėl tinkamiausią akumuliatorių savo automobiliui galite rasti ir internetinėje parduotuvėje Melga.lt. Turite klausimų? Kreipkitės – autoserviso specialistai jums padės išsirinkti tinkamą!

Aistė Bielinė

Reklama