NAUJIENOS

Kitoks vaikas. Suaugusiems nepažįstamas objektas?..

Kategorija:

Miestas:
„Vaikas puikiai orientuojasi prie kompiuterio. Niekam neparodžius moka pats susirasti jam patinkančius žaidimus, įsijungti garsą, tačiau labai sunkiai sekasi išmokti pažinti ir parašyti raides, skaičius. Su didžiausiais vargais bandome sujungti paprastų žodžių skiemenis. Per  nuotolinio mokymo pamokas sunkiai išlaiko dėmesį“, – susijaudinimo neslepia pirmoko mama.

„Gal paprašyk mokytojos, kad patartų, kaip vaikui galėtumei padėti mokytis“, – bandau patarti mamai.
„Prašiau. Mokytoja pasakė, kad su mano vaiku ji nemoka dirbti, – nusivylimo neslepia kompiuterinio mokslinčiaus mama ir liūdnai priduria. – Aš pati matau, kad mano vaikas kitoks, bet nebežinau, kieno ir kokios pagalbos prašyti. Mokykla turėtų teikti specialistų pagalbą, bet praktiškai jos nesulaukiame.“

Taigi kitoks vaikas... Jau kuris laikas širdyje nešiojuosi mamos rūpestį, nerasdama atsakymo. Pirmiausia, ką reiškia KITOKS?.. Mes visi esame kitokie. Kiekvienas turime savo išvystytus ar nuslopintus talentus? Kiekvienas turime savo žvilgsnį į pasaulį, mus supančius žmones, reiškinius. Norime ar nenorime, bet turime sutikti, kad ne tėvai, o vaikai ateina jų mokyti. Tėvai tik sudaro sąlygas vaikui augti, atsiskleisti savo gebėjimus. Tačiau kol kas daugelis tėvų vadovaujasi nuostata, kurias įdiegė jų tėvai: vaikas turi daryti taip ir ne kitaip.

Žinoma, tėvų pareiga išaiškinti vaikui, kokias pasekmes gali sukelti vienoks ar kitoks jo poelgis. Tačiau vėl, nuo ko priklauso tėvų pasirinktas išaiškinimo metodas? Kaip parodė karantinas, jis toli gražu ne visada yra išmintingas.
Pagaliau, kas gali padėti tėvams susivokti, koks metodas gali padėti vaikui atskleisti savo talentus. Juk neretai iš vaiko reikalaujama viską išmokti, o labiausiai mokytis to, kas sunkiausiai sekasi. Kaip tame sename anekdote. Nueina tėvas į mokyklą, vienas mokytojas skundžiasi, kad vaikas prastai mokosi lietuvių kalbos ir kad jam būtų reikalingas korepetitorius, kiti – kad vaikui reikalingas geografijos, dar kitas teigia, kad istorijos, kitų dalykų korepetitoriai. Tėvas neiškentęs klausia, o ar yra dalykas, kurį jo vaikas gerai moka. „Yra, – sako auklėtoja. – Matematika“. „Tai gerai, tada nusamdysiu matematikos korepetitorių“, – atsikvepia tėvas.

Liūdniausia šioje istorijoje mokytojo žodžiai, pasakyti mamai: „Aš nemoku su jūsų vaiku dirbti“. Įdomu, kiek Lietuvoje vaikų, su kuriais mokytojai nemoka dirbti? Ir kiek mokytojų, negebančių su kai kuriais vaikais dirbti? Paprastai su kai kuriais vaikais negebantys dirbti mokytojai didžiuojasi savo ilgamete darbo patirtimi. Tačiau patirtis ne visada geriausias patarėjas. Tai kas tiko prieš dešimtmetį, šiandien gali pamokoje išlaikyti pačius stropiausius ir drausmingiausius vaikus. Beje, ir tos savybės šiuolaikiniame pasaulyje nėra pačios geriausios. Tiksliau pasakius, jos verčia pamąstyti: ar vaikas nėra per daug užspaustas ir ar būti drausmingu ir stropiu jį neveda kažkur giliai glūdinti baimė?..

Ir tai, kad auga kitokie vaikai, su kuriais nemokame dirbti, manau, pirmiausia akivaizdžiai parodo, kad vyresnioji karta smarkiai atsiliekame gyvenimo greitkelyje. Gal išblėso noras tobulėti, gal nuo gyvenome tempo esame pavargę, bet, manau, pykti, kad nesuspėjame su jaunimu, ypač su vaikais, galime nebent ant savęs.

Nuotolinis mokymas apnuogino švietimo sistemą, pedagogų profesionalumą, mokymo programų tinkamumą, tarpusavio santykius ir dar daugelį dalykų ir pasirengimą mokyti tuos, kurie ateina. Tikriausiai visi esame girdėję apie X, Y, Z kartas? Jau kalbama apie Antropoceno vaikus. Ir visos šios kartos skirtingos, tik mokomos tais pačiais metodais, vadovaujantis beveik tomis pačiomis programomis, kokiomis buvo ugdoma prarastoji karta – karta, kurios dauguma šiandien moko naujųjų kartų atstovus.

Kita vertus, ne be problemų ir nuotolinis mokymas. Juk pradedant nuotolinį mokymą, mokytojai skubos tvarka buvo apmokyti įsijungti kompiuterį ir pamokai vesti reikalingą programą. Tačiau ar to pakanka? Nemanau, kad nuotolinei pamokai tinka tokia pat metodika, kokia taikoma mokant vaikus klasėje?

O ką jūs manote apie kitokius vaikus, jų mokymą klasėje ir nuotoliniu būdu?
 
Karolina Baltmiškė
pixbay nuotr.
 
 

Reklama