NAUJIENOS

Kaip tinkamai pasirūpinti savo dantų higieną namuose ir kuomet laikas apsilankyti pas odontologą?

Kategorija:

Miestas:
Dauguma žmonių perka balinančią dantų pastą ir specialius skysčius, kad išvengtų reguliarios priežiūros. Tai, anot skelbimų, turėtų panaikinti kelias dienas dantų nevalymo rezultatą. Tačiau tinkamai prižiūrėti dantis galima tik tuo atveju, jei kasdien palaikysite gerą burnos higieną (pradėkite nuo dantų valymo ir toliau jais rūpinkitės). Atidžiai rinkitės savo dantų šepetėlį, taip pat atkreipkite dėmesį ir į dantų pastą, keiskite ją taip pat kas kelis mėnesius, jos galiojimas taip pat pasibaigia.

Kodėl reikia rūpintis burnos ertme? Kokios galimos neatsargumo komplikacijos?

 Burnos ertmėje „gyvena“ labai daug įvairių mikroorganizmų, net 600 rūšių, priešingai – savo rankose galime rasti tik apie 150 rūšių. Kasdienė kruopšti burnos ertmės priežiūra palaiko „gerųjų“ ir „blogųjų“ mikroorganizmų pusiausvyrą, lemiančią burnos sveikatą. Nepakankama kasdienė burnos higiena kartu su netinkama mityba sukelia burnos mikrobų pusiausvyros sutrikimą, todėl daugėja „blogųjų“ mikroorganizmų, sukeliančių ligas, dantų ėduonies ir audinių ligas (pvz., gingivitą ir periodontitą).

Kokios yra pagrindinės burnos priežiūros priemonės?

 Pagrindinės ir paprasčiausios priemonės, kurias turi naudoti kiekvienas – tai dantų šepetėliai, fluoro turinti dantų pasta ir dantų siūlas. Dantų šepetėlis turi būti minkštas arba labai minkštas. Fluoro kiekis dantų pastoje 1–6 metų vaikams turi būti 500 ppm, o 6 metų vaikams ir suaugusiems – 1000–1500 ppm. Vienintelis patikimas būdas nuvalyti susikaupusias minkštas apnašas – naudoti dantų siūlą. Juos (dantų siūlus) reikia vaškuoti ir impregnuoti fluoru bei naudoti kasdien.
 
Pagal paciento poreikius gali būti naudojamos ir kitos priemonės. Esant masiniam dantų apnašų ir akmenų susidarymui, naudokite specialų skalavimo tirpalą, kuriame yra antibakterinių medžiagų, stabdančių dantų apnašų ir akmenų susidarymą. Fluoro skalavimo skystis naudojamas aktyviam dantų ėduoniui gydyti. Didesniems tarpdančių tarpams reikėtų naudoti tarpdančių šepetėlius. Specialiu dantų siūlu nuvalykite vidurinę dalį tarp dantų. Liežuvio šepetėliai naudojami siekiant sumažinti bakterijų ir dantų apnašų kiekį, nes ant liežuvio yra daug mikroorganizmų. Maži vieno danties šepetėliai naudojami sunkiai pasiekiamoms vietoms valyti su atraminėmis sistemomis. 

 Kaip prižiūrėti burnos ertmę po kiekvieno valgio?

 Pavalgius nereikia bėgti valytis dantų. Pakanka valytis dantis du kartus per dieną – ryte ir vakare. Ryte po pusryčių kruopščiai išsivalykite dantis ir stenkitės nevalgyti užkandžių ir negerti saldžių gėrimų bent 3 valandas išsivalius dantis. Po pietų ar užkandžių rekomenduojama praskalauti burną vandeniu arba skalavimo skysčiu. Vakare prieš miegą išsivalykite dantis, nes vakare išsivalius dantis nerekomenduojama nieko valgyti, gerti tik negazuotą vandenį. Atkreiptinas dėmesys, kad pavalgius daug rūgščių turinčio maisto (citrusinių vaisių, gazuotų gėrimų, vyno ir kt.), dantų nevalyti iš karto, rekomenduojama išskalauti burną vandeniu ir palaukti bent 30 minučių.

Kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą, jei norisi tinkamos higienos?

 Profilaktinių apsilankymų skaičius per metus kiekvienam žmogui skiriasi, tai priklauso nuo amžiaus, asmens burnos higienos įgūdžių, sergamumo kariesu ir kt. Profilaktinius vizitus rekomenduojama atlikti ne rečiau kaip kas 6 mėnesius. „Zigmanto Romanovo“ klinika, Kaune yra puiki vieta, kurioje galite apsilankyti ir susipažinti su profesionalais, atlikti burnos higieną ir kitas dantims reikalingas procedūras. Jei Jus domina konsultacija - užsirašykite, priimami tiek jauni, tiek senyvo amžiaus žmonės.

Aistė Bielinė 
 

Reklama