NAUJIENOS

Kaip paskatinti paauglius skaityti?

Kategorija:

Miestas:
Skaitymas yra naudingas kiekvienam žmogui, tačiau paaugliams – ypatingai. Literatūra gali padėti suformuoti tvirtą vertybinį pagrindą, tapti naudinga priemone dorojantis su naujais iššūkiais, užklumpančiais pakeliui į suaugusiųjų pasaulį. Tačiau, jaunam žmogui nesunku pasimesti tarp skirtingų veiklų – išbandyti norisi tiek daug. Nenuostabu, kad skaitymas gali nepatekti į paauglio prioritetų sąrašą. Knygos taip pat gali lengvai pralaimėti kovą su išmaniųjų technologijų siūlomomis interaktyviomis pramogomis. Taigi, kaip paskatinti šiuolaikinį paauglį skaityti?

Skaitymas namuose

Geriausia vaikus ugdyti ne tik patarimais, bet ir rodant teigiamą pavyzdį. Jei patys namuose dažnai skaitote, tikėtina, kad ir jūsų vaikui tai taps įprasta veikla. Siekdami paskatinti paauglį ir kitus šeimos narius skaityti, kurkite bendras, su skaitymu susijusias tradicijas. Pavyzdžiui, sekmadienio vakarais bent pora valandų visi drauge skaitykite, o vėliau aptarkite knygų įkvėptas idėjas ir siužetus. Taip pat pasistenkite, kad namuose visuomet būtų knygų. Dovanokite jas vaikams įvairiomis progomis. Taip sukursite knygos, kaip vertingo laisvalaikio praleidimo būdo ir svarbaus kiekvieno žmogaus gyvenimo palydovo įvaizdį.

Pokalbis

Jei pastebite, kad paauglys neskaito knygų ar skaito pastebimai mažiau, pasiteiraukite kodėl taip nutiko. Nuoširdus pokalbis gali padėti išspręsti problemą. Galbūt jūsų vaiką nuo skaitymo atgrasė privaloma literatūra mokykloje? O gal noras skaityti dingo dėl patiriamo krūvio ir emocinių išgyvenimų? Išklausykite ir kartu ieškokite išeičių. Leiskite savo vaikui suprasti, kad skaitymas labai svarbus ne tik emocinei būklei palaikyti, bet ir ateities akademiniams pasiekimams.

Tinkama knyga

Kaip ir suaugusį žmogų, taip ir paauglį, nuo dingusio noro skaityti gali išgelbėti tinkama knyga. Prisiminkite savo mokyklos metus ir pasiūlykite knygų, kurias patys tuo metu mėgote skaityti.. Galbūt taip atrasite bendrystę su savo vaiku ir gausite progą sustiprinti judviejų ryšį. Papildomai galite pasidomėti specialistų parengtais knygų paaugliams sąrašais ar tiesiog padovanoti šiuo metu jaunimo tarpe populiarią knygą. Svarbu, kad drauge rastumėte tai, kas sugrąžintų knygos patrauklumą paauglio akyse. Taip pat labai svarbu nekritikuoti paauglio pasirinkimų, net jei tai, ką jis ar ji skaito, jums atrodo neverta dėmesio ir nereikšminga. Kritika gali atgrasyti paauglį nuo skaitymo apskritai.

Pomėgiai ir populiarioji kultūra

Pabandykite skaitymą susieti su tuo, kuo domisi jūsų vaikas. Jei jis bando išmokti groti gitara ar domisi programavimu, galbūt būtų galima įsigyti šios srities vadovą knygos formatu? Taip pat paaiškinkite paaugliui kaip knygos gali būti susiję su jo trokštamos karjeros tikslais. Nesvarbu, ar jūsų vaikas mato save gydytojo, politiko ar verslininko vaidmenyje, skaitymas yra svarbus siekiant įgyti daugelį profesijų. Taip pat padėkite vaikui atrasti literatūros sąsajas su kitais, kiek dažniau paauglių mėgstamais dalykais, tokiais kaip kinas, serialai, kompiuteriniai žaidimai. Paaiškinkite, kad populiariosios kultūros kūriniai dažnai kuriami knygų pagrindu. Padėkite jas atrasti ir pasiūlykite perskaityti.

Socialiniai tinklai ir bendruomeniškumas

Išmaniosios technologijos ir socialiniai tinklai gali atrodyti kaip viena didžiausių kliūčių daugiau skaityti, tačiau, gali būti ir atvirkščiai. Drauge suraskite jūsų vaiko amžiaus autoritetų socialiniuose tinkluose, kurie skaitytų ir dalintųsi įspūdžiais bei rekomendacijomis. Nors paaugliai, greičiausiai, teiks prioritetą virtualiai erdvei, galite pabandyti atrasti ir gyvą bendruomenę, kurioje būtų galima aptarti jaunimui aktualias knygas bei jų sąsajas su socialinėmis promlemomis. 
Prireiks tik trupučio pastangų ir jūsų namuose augantis jaunas žmogus netrukus iš naujo atras skaitymą. Nesijaudinkite, jei nepavyksta iš karto, gali būti, kad jūsų vaikas yra tokiame gyvenimo etape, kuomet šiai veiklai kol kas nėra vietos. Būkite kantrūs, atidūs ir jautrūs. Jei skaitymas yra svarbi jūsų gyvenimo dalis, netrukus, su šiek tiek pagalbos, tą supras ir paauglys. 
 

Pegasas.lt


Reklama