NAUJIENOS

Jolanta Silgienė: bendruomenė stipri ir gyvybinga tada, kai žmonės geranoriškai susitelkia

Kategorija:

Miestas:
2019 metai Pakruojo dvare trakiškiečių komanda gėlių kilimų festivalyje

Apie bendruomenių svarbą, nuveiktus darbus, planus ir lūkesčius kalbamės su Panevėžio rajono Trakiškio kaimo bendruomenės pirmininke Jolanta. Silgiene.


Jolanta Silgienė: „Žinau, kad prisiėmiau didelę atsakomybę bendruomenėje, bet atsakomybės aš nebijau“

Pažintį pradėkime nuo bendruomenės ir kaimo pavadinimo – Trakiškis. Kokią krašto istoriją slepia pavadinimas?

Kiek man žinoma iš istorinių šaltinių, kaimo kūrimasis susijęs su miško kirtimu, nes žodis Trakas reiškia pakilesnę miško pievą, aikštę ar tos vietos šieną. Šalia kaimo pakraščiu teka dešinysis Nevėžio intakas Juosta. Po Antrojo pasaulinio karo kaimas priklausė Miežiškių, o vėliau priskirtas Taruškų apylinkei. 1977 m. panaikinus Taruškų apylinkę, Trakiškis vėl priskirtas Miežiškių apylinkei, dabar – seniūnijai.

Kuo šiandien ypatingas Trakiškis: objektais, verslu, žmonėmis?

Trakiškis nėra žymus ypatingais objektais, Nesame turtingi skulptūromis, retais statiniais, bet kadangi mūsų kaimas nedaug nutolęs nuo miesto, čia daug yra verslo įmonių. Tai ir „Aukštaitijos bravoras“ „IF Concept“, kieto kuro katilų įmonė „Liepsnelė“, Janinos Krikštaponienės sraigių ūkis, Gerutės Tulušienės daržovių ūkis ir dar kitų smulkių įmonėlių.
Mūsų Trakiškis dar ypatingas savo darbščiais žmonėmis, kurie dirba, dainuoja, groja, noriai dalyvauja renginiuose. Pas mus yra ir žolininkių būrelis, kurios jau tikrai yra daugeliui žinomos ir aplinkiniuose rajonuose. Yra dalyvavusios ir Vilniuje ne vienoje dainų šventėje. Esame turtingi yra ne vienu meno kolektyvu tai: folkloro kolektyvas „Margutis“ ir moterų vokalinis ansamblis „Lanksva“, kaimo kapela „Juostvingė“. Šie kolektyvai dalyvauja ir dainų šventėse, ir įvairiuose konkursuose.


2020 metais Upytėje su bendruomenės aktyvu Liepos 6-ąją – Mindaugo karūnavimo dieną

Pakalbėkime apie bendruomenę. Kada ji susikūrė, visos seniūnijos ar tik dalies kaimus vienija, kas labiausiai įtraukia žmones į bendruomenės veiklą?

Mūsų Trakiškio bendruomenė susikūrė 2002 metais gruodžio 23 dieną. Tai tik dalį seniūnijos kaimų vienijanti asociacija. Mūsų Miežiškių seniūnijoje yra trys kaimo bendruomenės.
Trakiškio kaimo bendruomenėje šiuo metu yra 83 naria. Kiekvienais metais bent po kelis gyventojus įsitraukia į bendruomenę.  
2020 metais trakiškiečiai mini Mindaugo karūnavimo dieną Trakiškyje

Kiek metų vadovaujate bendruomenei?

Bendruomenei vadovauju nuo 2015 metų. Pradžia tikrai nebuvo lengva, nes aš nesu vietinė trakiškietė, nors čia jau gyvename 25 metus. Atsikėlėme čia gyventi iš Šiaulių, tad reikėjo geriau pažinti ir žmones, ir jų kultūrą, ir papročius. Manau, kad čia pritapau, susiradau bendraminčių, su kuriais kartu dirbame, nes bet kokie pokyčiai visada tik į naudą. Vis išmoksti, sužinai, įgauni daugiau ir pasitikėjimo savimi.

2019 metais aktyvaus bendruomenės skatinimo programos projektas skirtas Trakiškio vaikams

 Kaip į bendruomenės veiklą sekasi įtraukti jaunimą?

Na, ko gero kaip ir kitose bendruomenėse. Manau, daugelis susiduria su šia problema, kad jaunimo mažėja. Jie išvyksta į didmiesčius. Nors mūsų kaime tai ne taip stipriai pasijuto, kadangi šalia yra miestas, geras susisiekimas. Be to, pastebime, kad vis daugiau į Trakiškį atsikelia gyventi jaunų šeimų, kurios jau noriai jungiasi prie mūsų bendruomenės. Ir mes patys stengiamės, kad čia vyktų renginiai, šventės, turime įsirengę vaikų žaidimų aikštelę, kad jaunos šeimos turėtų kur atvesti savo mažuosius.

Žinoma, norėtųsi, kad jaunimas rodytų didesnę iniciatyvą, domėtųsi, kas vyksta mūsų kaime, aktyviau dalyvautu mūsų veikloje.
 

2019 metais  Trakiškyje „Tvarkdaraičio“ šventėje

Kokius projektus pavyko įgyvendinti bendruomenei ir kuo jie svarbūs kraštui?

Ko gero pats pirmasis projektas man pradėjus vadovauti bendruomenei,  buvo Trakiškyje pastatyta lauko estrada. Žinoma, tai buvo padaryta su seniūnijos, pačiu gyventojų, rėmėjų pagalba.

Vėliau įgyvendinome daug įvairių didesnių ir mažesnių projektų. Vienas tokių – 2017 metais pateikę projektą ir gavę lėšų iš Žemės ūkio ministerijos Trakiškyje įrengėme poilsio ir laisvalaikio aikštyną.

2018 m.ir 2019 m. vykdėme projektus, skirtus aktyviai bendruomenės gyvensenai – tiek vaikams, tiek ir suaugusiems.

2020 metais parengėme projektą kaimo materialinei bazei sukurti ir stiprinti. Gavę iš Žemės ūkio ministerijos lėšų, įsigijome buitinės ir vaizdo technikos, baldų. Manau, kad tik stipri materialinė bazė ir yra bendruomenės veiklos pagrindas. Stengiamės, kad būtų patogu ir gera visiems čia gyvenantiems.

Trakiškio komanda Panevėžio rajono bendruomenių sąskrydyje Šilagalyje 2020 metais

Kokie bendruomenės santykiai klostosi su seniūnija ir seniūnaitijomis, rajono savivaldybe, bendruomenės teritorijoje veikiančiu verslu, ūkininkais, su gyventojais, kurie nėra bendruomenės nariai?

Manyčiau, tikrai neblogi ir su seniūnija, ir su rajono savivaldybe. Visada  esame išklausomi, aplankomi, kreipiamės iškilūs bendruomenei aktualiems klausimams. Panevėžio rajono savivaldybė vykdant projektus prisideda ir piniginėmis lėšomis.


Iš 2019 metų kelionių...

Su vietiniais verslininkais tai pat sutariame visada labai draugiškai. Džiaugiamės  jų pagalba įvairiose šventėse. Niekada dar neteko nusivilti. Niekada nebuvo atsakyta paprašius pagalbos. Tas pats kalbant ir apie ūkininkus. Ypač dabar, kai tokia graži žiema, o sniego kalnai. Žmonėms reikia išvažiuoti į darbus, tad be ūkininkų pagalbos būtų sunku. Jie savo turima technika valo gatves, pagelbėja gyventojams. Esame jiems labai dėkingi.

Gyventojus, kurie dar nėra bendruomenės nariai, kiekvienais metais kviečiame jungtis prie mūsų, nes norint, kad kaime būtų gera gyventi, mums visiems reikia bendrai to ir siekti, o ne laukti, kad kažkas kitas tai padarys.

Kokius planus puoselėjate, o gal jau ir link realių darbų einate šiais metais?

Šiemet labai visus darbus pakoregavo karantinas. Ir, žinoma, ne mūsų naudai. Tačiau tikimės, kad šis periodas vis tik kažkada baigsis, galėsime ir toliau dirbti. Kaip ir kasmet, manau, vykdysime Panevėžio rajono finansuojamus projektus, skatinančius gyventojų aktyvumą.  Artėja pavasaris, tad teks organizuoti ir pavasarinę talką „Darom“. Vasarai baigiantis rengsime savo tradicinę „Tvarkdaraičio“ šventę, dalyvausime Trakiškyje vykstančiuose kultūros įstaigų renginiuose, bendruomenių sąskrydyje. Stengiamės dalyvauti  visur.  Tad darbų tikrai bus, kad tik baigtųsi karantinas.


2019 metais Trakiškyje vykusi šventė „Bulvė ir maistas ir vaistas“

Pandemija visiems mums atnešė nemažai iššūkių, tad kaip bendruomenės žmonių gyvenimą pakeitė karantinas?

Tikrai taip. Ši pandemija paveikė ne tik žmonių sveikatą. Nežinomybė dėl ateities, jaudulys dėl artimųjų, baimė užsikrėsti... Karantinas gyventojams sukėlė tikrai nemažai problemų. Ir ypač judėjimo ribojimas, negalėjimas susitikti su savo artimaisiais, draugais. Nors šiais laikais yra visos sąlygos nuotoliniams bendravimui, net jis negali pakeisti gyvo pabuvimo kartu.  Gyventojai pasiilgo bendravimo, renginių, susitikimų. Pagrindinis lūkestis – kad kuo greičiau viskas grįžtų į mums įprastas būsenas, ir galėtume vėl laisvai gyventi ir kvėpuoti.

Kokios pagalbos šiuo laikotarpiu labiausiai pasigedote?

Kažkaip šiuo laikotarpiu nepasigedome labai jau didelės pagalbos, nes kai toks laikotarpis, judėjimas mažas, pasikartosiu, ačiū ūkininkams, kad gatvės valomos. Per tas kelias dienas, kaip daugumoje Lietuvos rajonų, buvo dingusi elektra, bet mes, ačiū Dievui, to nepatyrėme.

Jūsų manymu, nuo ko priklauso bendruomenės veiklos sėkmė?

Manau, bendruomenė stipri ir gyvybinga būtent tada, kai žmonės geranoriškai susitelkia. be tik save bet ir vienas kitą pastebi, ir pastebi vedami ne bergždžio smalsumo, bet norėdami ir galėdami nuoširdžiai patarti, pagelbėti, dirbti kartu bendram tikslui. Tik bendras tikslas, bendras ir nuoširdus darbas, žinoma, ir stiprus bendruomenės branduolys yra bendruomenės veiklos sėkmė.

Iš kur daugiausia pasisemiate žinių ir idėjų, reikalingų bendruomenės veiklai?

Pasisemti gerų idėjų visada galima iš kitų bendruomenių. Ypač Lietuvos bendruomenių sąskrydžio Karklėje. Pamatai, kaip jos dirba. Kiekvienas mielai pasidalina savo patirtimi, iškylančiomis problemomis. Kaskart diskutuodami, randame pačias geriausias idėjas naujiems projektams. Daug naudingos informacijos pateikia ir daug padeda bendruomenėms Panevėžio rajono vietos veiklos grupė. Jos pagalbos sulaukiame ir rašant projektus, ir sužinant LEADER naujienas, ir pristatant geruosius pavyzdžius.


Trakiškio eglutės puošimas​. 2019 m.

Kuo įdomios ir kuo nelengvos bendruomenės pirmininkės pareigos?

Visada mėgstu naujoves, negaliu ilgai būti be darbo, nemėgstu monotonijos, o dirbant bendruomenėje to ir nėra. Čia vis vyksta kažkas naujo: nauji darbai, nauji užmojai, naujos idėjos. Visada tikėjau ir tikiu bendruomenės veiklos prasmingumu. Niekada ir negalvojau kad pirmininkės pareigos bus lengvos. Darbų tikrai būna nemažai, ypač, kai kažką organizuoji, rengi projektus. Žinoma, visada džiaugiuosi, kai yra kas tave palaiko, supranta ir padeda.


Trakiškiečiai prie šachmatų lentų. 2019 m.

Ko gero kaip ir visose bendruomenėse, opi problema – sunkoka žmones sukviesti į renginius. Tačiau, manau, reikia į viską žiūrėti optimistiškai. Ateis laikas viskas gal pasikeis. Bėgant metams stengsimės grįžti prie savo ištakų, išsaugoti savo kaimo savitumą, gražias tradicijas. Žinau, kad prisiėmiau didelę atsakomybę bendruomenėje, bet atsakomybės aš nebijau. Manau, visi turime judėti, domėtis, dalyvauti bendruomenės veikloje. Džiaugiuosi, kada į bendruomenę ateina vis jaunesnių kaimo gyventojų. Norėtųsi, kad jie bendruomenei atneštų šviežių minčių, gerų idėjų.

Trakiškiečių komanda Bendruomenių sąskrydyje Karklėje. 2018 m.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbino Karolina Baltmiškė
Nuotr. iš bendruomenės archyvo.
 

Menas ir internete – menas

Menas ir internete – menas

Jo kūrybinis procesas reikalauja pastangų, idėjų, meninės kokybės ir daugelio kitų komponentų. Jis vertas apdovanojimų, bilieto, žiūrovų ir žiniasklaidos dėmesio. Tai inovatyvi šio laiko meninė raiška, bet ne gyvo meno pakaitalas ir...


Reklama