Jevgenijus Černyš: sėkmingam verslui sukurti reikalingi praktiški patarimai, o ne praėjusio šimtmečio teorijos
  NAUJIENOS

Jevgenijus Černyš: sėkmingam verslui sukurti reikalingi praktiški patarimai, o ne praėjusio šimtmečio teorijos

Kategorija:

Miestas:
Ryte sunkiai iš lovos išsiropštęs einate į darbą, o mintyse skaičiuojate, kiek liko dienų iki to laimingo penktadienio vakaro? Galvojate apie savo verslą ir turite idėją, tik nežinote nuo ko pradėti?  O gal priešingai: jaučiate, kad galėtumėte puikus verslininkas,  tik nesumąstote, kuo geriausiai jums užsiimti? Galbūt jau kuriate save verslą, bet norite geresnių rezultatų? Tiek pradedant savo verslą, tiek jį vystant kyla daugybė klausimų.  Į daugelį rūpimų klausimų atsakymus galite gauti Jevgenijaus Černyš sukurtoje mokymų programoje „Verslo ABC“, kuriuose šiuo metu dalyvauja 41 žmogus. „Matau, kad Lietuvoje yra didelis poreikis tokių mokymų. Žmonėms trūksta praktinių patarimų. Per mokymus į kiekvieną klausimą pateikiu konkretų atsakymą“, – sako mokymų programos kūrėjas, savęs paižinimo konsultantas Jevgenijus Černyš. Birželio 14 d. startuoja nauji „Verslo ABC“ mokymai.
Jevgenijau, pats esi ne vienam tūkstančiui žmonių pravedęs savęs pažinimo mokymus, įsteigęs savęs pažinimo ir savirealizacijos centrą,  sukūręs sąmoningumo ugdymo metodiką, o dabar imiesi naujo projekto „Verslo ABC“. Kodėl kilo mintis pradėti rengti mokymus verslo žmonėms?
Iš patirties žinau, kad apsisprendžiant, imtis ar ne savo verslo, jį kuriant ir vystant, kyla labai daug klausimų, bet kur besikreiptumei, realių praktinių patarimų negauni. Vien teorija.  Neretai jau nebeatitinkanti laiko dvasios ir reikalavimų. Verslas, kaip ir visas gyvenimas, keičiasi kiekvieną sekundę. Tačiau visi iš praėjusio amžiaus atkeliavę verslo patarimai nedaug ką bendro beturi su realiu gyvenimu. Niekas neteikia informacijos, kuri realiai būtų pritaikoma versle. Todėl atsiranda klaidos, žmogui nepavyksta pasiekti norimo rezultato.
Verslas, kaip ir daugelis dalykų, turi savas taisykles. Reikia žinoti, nuo ko ir kaip pradėti.  Juk nemokėdami plaukti, nešokame į vandenį. Pirma mokomės plaukti. Taip ir su verslu.
Tačiau mokymų pradedantiems ir esamiems verslininkams pilna, pilna konsultantų, mokančių, kaip pradėti verslą, kaip parengti verslo planą, aiškinančius kitus dalykus. Kuo tavo mokymai nuo jų skiriasi?
Taip, šiandien mokymų labai daug. Jų trukmė – nuo kelių valandų iki kelių dienų. Tačiau verslumas yra kelias ir jo negali išmokti nei per dieną, nei per savaitę. Mano mokymai yra ilgalaikiai, trunkantys keturis mėnesius. Nepalieku nė vieno neatsakyto klausimo ir pateikiu konkrečius atsakymus. Kitas skirtumas – aš prisiimu atsakomybę už savo mokymus ir jų pritaikymą konkretaus žmogaus versle. Prisiimu atsakomybę už mano pasiūlytus sprendimus kuriant ir vystant verslą.  
Ko per savo užsiėmimus mokai?
Su mano mokymų programa galima susipažinti www.verslasabc.lt. Verslas yra gyvas organizmas, sąveikaujantis su žmogaus mintimis, emocijomis, nuostatomis, todėl pirmiausia savo mokymuose padedu žmogui suprasti, ar jis verslininkas, ar puikus specialistas, ar kūrėjas. Tad jau mokymų pradžioje dalyviai atlieka testus, padedančius susivokti, kas jie yra iš tikrųjų. Dažnai būna taip, kad drambliukas svajoja būti ereliu. Tačiau to pasiekti jam nepavyksta visą gyvenimą. Jei iš pradžių žmogus susivoktų, kas jis yra iš tiesų, jis suprastu, kad yra nuostabu būti puikiu drambliu ir kad nebūti ereliu nėra blogai. Taigi pirmiausia mokymuose išsianalizuojame save. Išsiaiškiname, ar žmogus turi gebėjimų ir įgūdžių verslui vystyti, kaip juos udyti.  Ir jei tuo metu verslui vystyti žmogus dar neturi reikalingų savybių ir įgūdžių, nereiškia, kad jis negali turėti savo verslo. Tiesiog jis turi tai daryti kiek kitaip. Galbūt jis gali būti vadovu, gal specialistu, o gal tiesiog akcininku?  Visa tai per mokymus susidėliojame į lentynėles.
Vėliau per mokymus kalbame apie verslo struktūrą, hierarchiją. Supažindinu, kokia mokestinė sistema Lietuvoje ir kitose šalyse. Išsiaiškiname, nuo ko padėti, kaip verslą vystyti, kad žmogus pasiektų norimą gerovę. Manau, svarbiausia mano mokymų dalis, yra tai, kad du mėnesius mes mokomės, o kitą laiką dirbu su mokymų  dalyvių verslais: atsakinėju į jų klausimus, aptariame, kaip teisingai išsirinkti darbuotojus, kaip juos motyvuoti, kaip taupyti pinigus, kaip užsidirbti daugiau, kaip plėsti verslą ir t.t. Ir pateikiu ne teorinius atsakymus, o praktinius patarimus, kuriuos galima realiai pritaikyti savo versle.
Jevgenijau, jei teisingai suprantu, paties mokymai pagrįsti sąmoningu savęs pažinimu ir suvokimu?
Visiškai teisingai. Iš esmė kiekvienam žmogui yra visos galimybės pasiekti tai, ko žmogus nori. Tik kažkodėl didelė dalis neišdrįsta daryti to, ko nori. Kodėl?  Nėra instrumento tam daryti: nėra technologijų, trūksta  pinigų, verslumo skatinimo fondų? Mūsų lietuviškas pasas leidžia keliauti į bet kurią pasaulio šalį ir ten pradėti savo verslą, bet kažkodėl nedrįstame imtis to, ko norime. Neišdrįstame gyventi taip, kaip norime. Sėdime ir dirbame nemėgstamą darbą.  Gyvename mažame miestelyje ir skundžiamės, kad jame labai mažos galimybės. Kodėl? Visa tai – žmogaus psichologinės nuostatos.  Ir, be abejo, žinių, kaip tai padaryti, trūkumas. Tad mano mokymai nuo kitų skiriasi tuo, kad kitos verslo konsultavimo įmonės teoriškai pristato ir technologijas, ir instrumentus, ir verslo plėtros galimybes, bet nepasako, ką su visu tuo daryti, kad būtų pasiektas norimas rezultatas.  Nepasako žmogui, kodėl jis neišdrįsta, kodėl tam neturi vidinės energijos, kodėl nesinaudoja tais instrumentais, kurių aplink jį pilna. Ir nėra prasmės apie tai kalbėti. Kam pasakoti, kad žmogus savo gaminius gali pardavinėti internetu? Visi tai žino. Kam pasakoti, kad gali reklamuotis per facebook-ą? Visi tai žino. Kam pasakoti, kad galima paimti paskolą ir ją investuoti? Visi tai žino. Tačiau iš to verslą sukuria tik vienetai. Taigi verslo, kaip ir viso gyvenimo sėkmė, tūno mumyse pačiuose, tik mes nemokame tuo naudotis ir dažnai tai panaudojame ne taip, kaip manomės norintys.
Kokios pagrindinės baimės imtis savo verslo. Išties, tu teisus. Mokymų labai daug. Per pastarąjį dešimtmetį įgyvendinta labai daug brangiai kainuojančių verslumo projektų, bet daugelis Lietuvos gyventojų mieliau renkasi būti samdomu darbuotoju. Lietuvoje smulkus verslas dar miega kietu meškino miegu. Eurostato duomenimis, Vokietijoje net 98 proc. įmonių priklauso smulkiam ir vidutiniam verslui ir sukuria apie 80 proc. bendrojo vidaus produkto, Lietuvoje – tik 9,7 proc. visų dirbančiųjų užsiima šiuo verslu ir šis skaičius yra vienas mažiausių ES.
Didžiausias baimes imtis savo verslo sukelia žinių ir įgūdžių trūkumas.  Jei žmogus būtų tikras, kad jam pavyks, ir turėtų konkrečią informaciją, nuo ko ir kaip pradėti, jis tų baimių neturėtų. Ir ta informacija – ne kelių dešimtmečių senumo teorija, kurią neretai dėsto jokio verslo nesukūrę konsultantai, ne astrologinės prognozės, bet žinojimas, kokius realius žingsnius jis žengs link savo sėkmingo verslo, žinojimas, kad jis nebus paliktas vienas su jam suteiktais patarimais, iš kurių labai didelė dalis gyvenime neveikia.
Sakykite, ar daug žmonių bijo važiuoti autobusu? Niekas, nes žino, kad milijonai žmonių jais važiuoja ir nuvažiuoja, kur jiems reikia. Tačiau pabandykime įsivaizduoti, kaip reagavo žmonės, pamatę pirmąjį automobilį, kuris važiuoja netraukiamas arklių? Jie, be abejo išsigando. O ką jautė žmonės pamatę pirmąjį lėktuvą? Geležinis paukštis jiems kėlė siaubą. Dabar skraido milijonai žmonių ir nejunta jokios baimės. Tas pats ir su verslu. Žmonės bijo jo imtis, nes neturi  tam reikalingos informacijos, kad pavyks. Tas žinojimas ateina arba pačiam aktyviai domintis visomis naujienomis, arba dirbant kartu su mentoriumi, kuris pataria, ką ir kaip daryti. Taip, tai brangiai kainuoja, bet tai padeda išvengti klaidų.
Tačiau didelė dalis žmonių sako: ai, man geriau dirbti samdomu darbuotoju, negu kažką daryti, sukti galvą. Į ką turėtų atkreipti darbdavys priimdamas darbuotoją ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį darbuotojui?
Samdos santykiuose darbuotojo veikla yra mažiausiai efektyvi, nes šiuose santykiuose neveikia motyvacija. Bent pati paprasčiausia: daugiau padarantis, daugiau gauna. Tačiau ir naudojantiems šią motyvaciją darbdaviams vertėtų visada prisiminti, kad kiekvienas žmogus yra unikalus. Tai, ką gali daryti vienas, kitas negali daryti. O darbdaviai dažniausiai aiškinasi, kokius mokslus žmogus baigęs, kiek turi įgūdžių ir visai nesuvokia, kad kur kas svarbiau yra žmogus pasąmoniniai dalykai. Mokymuose dalyvaujantiems verslininkams pateikiu testą, padedantį išsiaiškinti žmogaus psichologines nuostatas, galimybes. Reikia iš tikrųjų mylėti savo darbuotoją ir jį suprasti.
Darbuotojas vadovaujasi kitais kriterijais, bet jie labai priklauso nuo to, ko žmogus nori. Nėra gero ar blogo darbo. Yra tik kokio darbo žmogus nori. Jei žmogus nori stabilumo, jam reikia ieškoti vienokios įmonės, jei nori augti – kitokios. Tačiau dažniausiai kažkodėl einame dirbti ten, kur mums pasiūlo, o ne tai, apie ką svajojame.
Ką patartumei tam, kuriam nusibodo dirbti samdomu žmogumi?
Pirmiausia niekada nesiimkite verslo vien todėl, kad nusibodo dirbti samdomą darbą. Žmogus turi trokšti užsiimti savo verslu. Negalima eiti nuo to, ko nekenčiame prie kažko gero. Tai kelias į niekur. Niekam nepavyko sukurti verslo kuriant jį taip.  Manau, yra didžiulis blogis motyvuoti žmogų daryti tai, ko jis nesuvokia, kam visiškai neturi vidinio užtaiso. Niekada nemotyvuočiau žmogaus imtis verslo vien todėl, kad jis dirba darbą, kuris jam nusibodo. Tokiems žmonėms sakau: dirbk ten, kur dirbi, kol jautiesi gerai. Kai norėsi kažko kito, tad gali kreiptis.
Jevgenijau, kur vyksta tavo mokymai?
Taupydamas savo ir kitų laiką rengiu tik nuotolinius mokymus, nes rengdamas seminarus ir į juos važinėdamas tikrai nepadaryčiau tiek, kiek dabar galiu padaryti ir ne kažin ką naujo savo mokymų dalyviams galėčiau  pasakyti.
Kitas dalykas, vienu metu mano seminaruose dalyvauja asmenys iš 15-20 šalių. Taigi šiuo atveju nuotoliniai mokymai yra idealiausia forma.
Žinoma, savo klausytojus skatinu susitikti, bendrauti. Tuo tikslu inicijuoju ir facebook-o grupių kūrimą, diskusijas, kad mano mokymuose dalyvaujantys žmonės kuo daugiau bendrautų tarpusavyje. Kai kurie jau imasi kurti bendrus verslus. Laikas nuo laiko su mokymų dalyviais stengiuosi susitikti ir pabendrauti gyvai.

Kalbino Genovaitė Paulikaitė
Nuotraukoje. Mokymų „Verslo ABC“ gegužės paskutinį šeštadienį vykęs susitikimas Vilniuje.
Daugiau apie Jevgenijaus Černyš sukurtą mokymų programą „Verslo ABC“ rasite čia: http://verslasabc.lt/lp1/
 

Ji moko teatrą mylėti

Ji moko teatrą mylėti

Šią vasarą Jolantą galima buvo pamatyti Ignalinos gatvėmis praskriejančią elektriniu paspirtuku. Lekia ji su šypsena lyg geroji raganaitė, vėjyje besiplaikstančiais juodais plaukais ir žibančiomis akimis. Tos akys... Jos...

Reklama