Jaudinanti baleto batelių istorija Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje
  NAUJIENOS

Jaudinanti baleto batelių istorija Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje

Kategorija:

Miestas:
2017 m. pasaulio kino ekranus užkariavo režisieriaus Aleksey Uchitel kino juosta „Matilda“.
 XIX-ojo amžiaus pabaigoje vykusi drama apie  Rusijos baleto scenoje karaliaujančią lenkų kilmės baleto primadoną Matildą Kšesinskają pavergė ir mūsų šalies kino bei baleto meno gerbėjų širdis. Aistringa, tikrais faktais paremta meilės istorija žiūrovus domino dar ir tuo, kad Rusijos imperatoriaus motiną Mariją Fiodorovną juostoje vaidino garsioji Ingeborga Dapkūnaitė.
Filmo fabuloje Matildos Kšesinskajos  talentas bei grožis pakerėjo princą Nikolajų Aleksandrovičių – būsimąjį paskutinį Rusijos imperatorių, carą Nikolajų II. Tarp jaunuolių įsiplieskusi meilė tapo legenda.
Legenda baleto istorijoje yra ir balerina Matilda Kšesinskaja.
Mažai kam žinoma, kad Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje yra saugomas šios balerinos  puantas. Šio, kaip ir kitų garsių  balerinų – Liubovės Jegorovos, Lucienne Lamballe baleto batelių kelionė į šio muziejaus rinkinius ne mažiau įdomi. 1933 m. juos iš Paryžiaus, jaunam ir finansiškai nestabiliam 1926 m. Balio Sruogos įkurtam Teatro muziejui perdavė ištikimoji rašytojo draugė ir pasekėja, aktorė ir režisierė Unė Babickaitė. Daugelį metų ji buvo tarsi šio muziejaus ambasadorė Europoje ir Amerikoje, jos dėka muziejaus rinkiniai pelnytai didžiuojasi žinomų Lietuvos ir pasaulio menininkų kūrybos darbais.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus nuo rugpjūčio 21 d. kviečia savo lankytojus atnaujintoje baleto salėje susipažinti su Lietuvos baleto istoriją menančiais unikaliais eksponatais, bei senomis ir tvirtomis lietuviško profesionalaus meno  sąsajomis su žymiausiais Europos teatrais ir kūrėjais. Greta minėtų, balerinų rankomis įrašytomis dedikacijomis Lietuvos teatro muziejui papuoštų puantų, lankytojai turės galimybę susipažinti su žymiais Lietuvos profesionalaus baleto pradininkais -  choreografe, dailininke ir pirmosios baleto studijos Kaune 1921 m. įkūrėja Olga Dubeneckiene-Kalpokiene, pirmuoju Lietuvos baletmeisteriu Broniumi Kelbausku, garsiomis to meto Lietuvos balerinomis Jadvyga Jovaišaite, Marija Juozapaityte, Olga Malėjinaite ir kt.
Ekspozicijoje eksponuojamos portretinės ir vaidmenų nuotraukos, sceniniai kostiumai, laiškai, scenografijos eskizai, portretai, žymiųjų Lietuvos baleto gastrolių Monte Carlo 1935 m. afiša, bei kiti, savo laikmetį ir baleto meno trapumą iliustruojantys eksponatai.
Kviečiame aplankyti atnaujintą Lietuvos  teatro, muzikos ir kino muziejaus ekspozicijos baleto salę ir kuo plačiau pasidalinti šia žinia.


Lauryna Lopaitė
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus vadybininkė

Reklama