NAUJIENOS

Įvyko virtualus susitikimas su žoliautoja Lina Tautkiene

Kategorija:

Miestas:
Lapkričio 27 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus (Aido g. 27) iniciatyva vyko virtualus susitikimas ir edukacinis užsiėmimas „Vasaros žolelės ir uogelės arbatos puodelyje“ su „Žolinčių akademijos“ nare, žoliautoja, pedagoge, gamtos mylėtoja Lina Tautkiene.

Vasaros pradžioje bibliotekoje buvo eksponuota fotografijų paroda „Paukščiai“, o metams artėjant į pabaigą, L. Tautkienė supažindino bibliotekos skaitytojus su dalele gamtos turtų, įvairių žolelių gerosiomis ir ypatingomis paslaptimis. Pateikė didžiosios Lietuvos žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės visą gyvenimą paskyrusios žolelių kodų aiškinimuisi, įžvalgas. Lietuvos respublikos Seimas 2020-uosius metus paskelbė Eugenijos Šimkūnaitės metais.
L. Tautkienė gamta ir jos turtais susidomėjo, augindama vaikus. Nors jau nuo pat vaikystės matė, kaip seneliai panaudodavo žolių ir augalų savybes kasdieniniame gyvenime. Renkant ir panaudojant gamtos turtus, reikia išmanymo. E. Šimkūnaitė taip pat visiems primindavo, kad tai „ne batai ir ne ratai – reikia išmanymo“.  

Lektorė viso užsiėmimo metu nuosekliai pristatė įvairių lietuviškų augalų vaistines ir maistines savybes ir galias.
Žolelės, kurios turi spyglius ir duria-tai skausmą malšinančios, uogelės, kurių viduje kauliukas ar sėkla širdelės formos – širdies darbą lengvina, mėlynos spalvos žiedeliais augalai – plaučiams, atsikosėjimui lengvinti. Augalai – turintys žiedyną skėtį – šalinantys skysčius iš organizmo. Gamta sudėliojusi viską pagal tam tikrą seką, tik mes dabar esame pametę ir išmaišę tuos kodus.

Gamta savo turtų naudą sudėliojusi pagal metų laikus – lapeliai, žiedeliai, sėklos, šaknys, vaisiai. Nuo pat pavasario iki vėlyvo rudens renkant įvairias žoles ir vaisius, galima apsirūpinti vitaminais, papildais ir įvairiais pagardais visiems metams.

Dabar ruduo – ramybės metas. Daugiau pailsėkime, nebeplanuokime didelių darbų. Žoliautoja patarė, parodė, kaip susirišti lietuvišką smilkalą, panaudojant pievų žoleles – pelyną, jonažolę, kadagio šakelę, levandos žiedelį ir ramioje aplinkoje praleisti žiemos vakarus.

Sumaišius lietuvišką imbierą – krienus su svarainiais, česnaku ir medumi, gausime vitaminų bombą. Ilgiems žiemos vakarams galima pasiruošti lietuviškos kavos iš kiaulpienių šaknų, verdant moliūgų sriubą, neišmesti žievelių, jas padžiovinti, ir sumalus, naudoti kaip pagardą.

Dar daug įvairių patarimų ir paslapčių iš savo patirties ir E. Šimkūnaitės palikimo pateikė lektorė L. Tautkienė susitikimo metu. Palinkėjusi širdies ramumo ir žiemos lėtumo visiems žolininkė pažadėjo su visais susitikti bibliotekoje, kai leis aplinkybės.

Susitikimas vyko įgyvendinant Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamą  projektą „Nacionalinė bibliotekų savaitė 2020m.“
 
 
Jurgita Januševičiūtė-Taralė
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos
Kultūrinės veiklos vadybininkė ryšiams su visuomene
 

Reklama