NAUJIENOS

Išnykę sutvėrimai


Miestas:
Prieš 100 metų gimė valstybė, pasivadinusi Lietuvos Respublika. Visiškas geopolitinis naujadaras, nes Lietuvos, kaip nepriklausomos respublikos iki tol nebuvo. Tuo metu geopolitinei demografijai buvo palankus metas – atsirado ir daugiau naujų valstybių. Augimo tendencija išlieka iki šiol – turime apie 200 valstybių ir jų vis daugėja. Kai kurios, tiesa, per pastarąjį šimtmetį išnyko ar persikūnijo. Apie jas ir bus šiandien kalba, naudinga ir pamokanti ypač tiems, kas mėgsta skaityti senus žemėlapius arba renka pašto ženklus ir senus pinigus, stebėdamiesi jų nominalais ir vardais.
Bene didžiausias geopolitinis dinozauras, aišku, yra sovietinė imperija. Jos valdų vietoje keliolika atkurtų respublikų ir visiškų politinių naujadarų. Tačiau ji ne vienintelė.
Po Pirmojo pasaulinio karo išnyko šalis, vadinta Austrijos-Vengrijos monarchija, iš kurios pelenų „pakilo“ ne tik austrų ir vengrų respublikos, bet ir čekai su slovakais, kroatai, slovėnai, dalis lenkų, rumunų, ukrainiečių ir net italų.
Karo liepsnose sudegė Osmanų imperija iš kurios kilo ne tik Turkijos Respublika, bet ir Visas Vidurio Rytų regiono valstybių sąrašas. Beje, Osmanų imperija formaliai baigė savo egzistavimą 1923 metais, kai iš jos likučių formaliai „išstojo“ Turkija.
Išnykęs Jugoslavijos sutvėrimas turėjo kaip niekas daug įvairių pavidalų. Tarpukaryje ji buvo serbų, kroatų ir slovėnų karalystė, pokaryje – šešių respublikų „sąjunga“, amžiaus pabaigoje sumenkusi iki dviejų. Jugoslavijos vardas „prikibo“ prie oficialaus Makedonijos pavadinimo – Buvusios Jugoslavijos Makedonijos Respublika, – bet, regis, dabar jau Jugoslavija numirs galutinai.
Pastarajame šimtmetyje valstybės ne tik byrėjo, bet ir lipdėsi. Beveik tuo pat metu kaip Lietuva gimė ir čekų bei slovakų vienybės išmonė – Čekoslovakija. Daugelis pripažįsta, kad ta santuoka iš išskaičiavimo buvo gal geresnė nei Jugoslavija, bet galiausia vis vien nelaiminga. Čekai su slovakais tačiau davė pasauliui gerą politinio santūrumo pamoką, išsiskirdami be didesnių peštynių.
Rytų ir Vakarų Vokietijos išnyko 1991 metais. Tai jau ne pirmas Vokietijos suvienijimas istorijoje, bet šį kartą mums dar labai svarbus, nes savotiškai simbolizavo Šaltojo karo tvarkos pabaigą. Sėkminga galima laikyti ir buvusių Tanganikos bei Zanzibaro valstybių sąjungą, sudarytą 1964 metais. Jungtinė Tanzanijos Respublika tebegyvuoja. Sunkiau sekėsi arabams, 1958-1961 metais formaliai egzistavo Egipto ir Sirijos suvienijimo produktas – Jungtinė Arabų Respublika. Vardas gražus, egiptiečiai jį buvo pasilikę sau net ir tada, kai Sirija iš sąjungos pasitraukė... gal ko tikėjosi?
Vienybė skamba gražiai, bet pilna nesusipratimų. Šiaurės ir Pietų Vietnamas 1976 metais suvienytas šiauriečiams tiesiog okupavus pietiečius. Šiaurės ir Pietų Jemenas „išnyko“. Pasirašius susivienijimo sutartį, tačiau, kaip matome, vienybės nėra net ir šiandien.
Būta ir kitokių valstybės išnykimo priežasčių. Kai kurios buvo matyt „nenusisekusios“ ar mirę ankstyvoje valstybingumo jaunystėje. Mano karta pamena tokias Afrikos valstybes kaip Katanga ar Biafra – jos turėjo ne tik pašto ženklus ir pinigus – turėjo veikiančią administraciją, bet galiausiai valstybėmis netapo. Kai kurias valstybes reikėjo kurti kaip pseudopolitinius darinius. Šiandien turime kažkokias Donecko ir Luhansko respublikas, turėjome Serbų krainas ir Herceg-Bosniją... Turėjome ir Vidurio Lietuvą, taip pat spėjusią išleisti savus pašto ženklus, net su Trakų pilies vaizdu.
Ne paslaptis, kad būta ir okupacijų. Taip iš žemėlapio išnyko Tibetas, Sikimas, baigia nykti Vakarų Sachara ir dar keletas teritorijų. Istorijos rašytojai trina iš žemėlapių visokias prūsijas, galicijas, katalonijas... nežinia ar visada pamatuotai.
Galiausiai valstybės išnyko iš pašto ženklų ar žemėlapių paprasčiausiai pakeitė savo pavadinimus. Vienos todėl, kad kažkaip tautiškiau skamba, ar istoriškai atrodo, kitos – dėl dinastijų ar kokių geopolitinių sumetimų.
Nebeieškokite naujame žemėlapyje Abisinijos, Siamo, Ceilono, nebus Basutolando, Dahomėjos, Birmos. Rasite Etiopiją, Tailandą, Šri Lanką, rasite Lesotą, Beniną, Mianmarą. Pietvakarių Afrika tapo Namibija, Rytų Pakistanas – Bangladešu, Trasjordanija – Jordanijos Hašemitų Karalyste. Ir taip toliau, sąrašas ilgas.
Pavadinimo keitimuose kuriozų taip pat netrūksta. Buvusi Šiaurės Rodezija tapo Zambija, Pietų Rodezija kurį laiką turėjo dvigubą pavadinimą: pradžioje Rodezija-Zimbabvė, vėliau Zimbabvė-Rodezija, kol galiausiai liko tik Zimbabvė. Buvęs Belgų Kongas tapo Zairu prezidento Moputu Sese Seko valia, mat taip tautiškiau. Nuvertus prezidentą, šalis vėl tapo Kongu... tik šį kartą dar ir demokratine respublika, tebūnie. Santvarkos paminėjimas taip pat svarbus. Kažkada toks prezidentas Bokassa panoro būti imperatoriumi, ir pasaulyje atsirado Centrinės Afrikos Imperija. Bet ir čia – imperatorių nuvertus, grįžta prie respublikos. Drakonas mirė. Išnyko kaip sutvėrimas. Tikrai?
Matyt, mirs ar kitaip išnyks dar ne vienas...
 
Egidijus Vareikis
Seimo narys

Reklama