NAUJIENOS

Įdomiausi faktai ir kavos paslaptys

Kategorija:

Miestas:
Laikote save prisiekusiu kavos mylėtoju, žinančiu apie kavą viską? Galime lažintis, kad čia rasite kažką, ko dar negirdėjote apie šį populiarų gėrimą!

1. Kramtoma kava

Dabar esame įpratę kavą gerti, tačiau ne visada šis gėrimas buvo vartojamas skystoje formoje. Daugelis istorikų teigia, kad pirmosios Afrikos gentys, vartojusios kavą, tai darydavo sutrindamos uogas, įmaišydamos gyvulinės kilmės riebalų ir suformuodamos iš tos masės mažus rutuliukus, primenančius dabar populiarius „energy balls“ (liet. energijos kamuoliukai).

Beje, kitas faktas, būtinas paminėti prie šio – kava yra vaisius. Kavos pupelės yra kavos uogų kauliukai arba sėklos. Kadangi šios uogos auga ant žydinčių krūmų, teoriškai kavos gamyba vyksta iš vaisių. Iš džiovintų kavos uogų gaminama labai skani arbata – „cascara“. Ji turi švelnų rūgštumo ir slyvų, razinų poskonį.

2. Baristų siaubas

Kiekvienas iš mūsų turime keistų įpročių ar taisyklių kasdieniame gyvenime, tačiau garsusis vokiečių kompozitorius Liudvikas van Bethovenas turėjo itin specifinį reikalavimą kavai. Jo gėrimas turėdavo būti paruoštas iš lygiai 60 kavos pupelių.

3. Vertingiausia valiuta

1932 metais Brazilija neturėjo pinigų išsiųsti savo šalies atletų į olimpines žaidynes, vykusias JAV, Los Andžele. Iš padėties jie išsisuko išradingai – prisikrovė į laivus kavos ir ją pardavė pakeliui į žaidynes, taip užsidirbdami pinigų.4. Nelegalus gėrimas

Per visą žmonijos istoriją buvo keli vyriausybių bandymai visiškai uždrausti kavą. Pavyzdžiui, 18 amžiuje viena iš pagrindinių draudimo buvo įsitikinimas, kad kava skatina „radikalų mąstymą“. Matyt, kad kofeino poveikis tais laikais buvo kiek pervertintas. Kitas kraštutinumas fiksuojamas Švedijoje 1746 metais, kai buvo uždrausta ne tik kava, bet ir visi kavai skirti reikmenys (puodeliai, lėkštutės ir t.t.).

5. Kava – ne tik žmonėms

Galbūt tai sutapimas, bet seniausia pasaulio katė, vardu Creme Puff, kuri sulaukė 38 metų ir buvo įtraukta į Gineso rekordų knygą, kiekvieną rytą visą savo katinišką gyvenimą gėrė kavą. Be to, neatsisakydavo ir šoninės, brokolių bei kiaušinių. Beje, katė, kurią Gineso rekordų knygoje pralenkė Puff, priklausė tam pačiam šeimininkui ir maitinosi lygiai taip pat, ji sulaukė 34 metų.


6. Alaus ar kavos?

Kava šiandien atrodo kaip visiškai įprastas pusryčių gėrimas. Na, vėlyviems pusryčiams savaitgalį tinka ir mimozos, bet apie alų prie avokado skrebučio ar kepto kiaušinio tikriausiai nepagalvoja niekas. Dar visai neseniai alus buvo įprasta gerti alų pusryčiaujant, ypač Anglijoje. Taip buvo todėl, kad paprastas vanduo dažniausiai būdavo užterštas, o kava, arbata ar kakava buvo prekės, neprieinamos visiems plačiai. Alus tapo išeitimi, nes turėjo pakankamai angliavandenių, kurių reikėjo norint turėti energijos visai dienai.

7. Už kavą turime būti dėkingi ožkoms

Pasakojama, kad kavą 1500 metais atrado ožkų ganytojas Etiopijoje. Kartą jo ganomos ožkos suvalgė kavos uogų ir žmogus pastebėjo, kad jos tapo daug energingesnės, net nemiegojo naktį. Supratęs, kad yra ryšys tarp uogų ir ožkų elgesio, jis pasidalino savo mintimis su vietiniais vienuoliais. Vienuoliai suprato, kad išgėrę pupelių gėrimo jie gali visą naktį budėti ir melstis. Tada po visą pasaulį pasklido žinia apie stimuliuojančias kavos savybes. Taip šis gėrimas išpopuliarėjo.

8. Kavos sostinė

Nors Brazilijoje pagaminama daugiausia pasaulio kavos (antroje vietoje Vietnamas), pagal jos suvartojimą pirmauja Suomija. Netikėta, bet šalyje suvartotas kavos kiekis prasideda nuo 12 kilogramų vienam žmogui.

9. Kada gerti kavą?

Vienas iš pagrindinių priežasčių, kodėl geriame kavą – norime, kad ji suteiktų mums energijos ir žalumo. Tyrimai rodo, kad didžiausią efektyvumą geriant kavą galima pasiekti tarp 09:30 ir 11:30 valandų.

10. Gali būti mirtina

Pasitelkiant kavą į pagalbą žvalumui susigrąžinti visuomet reikia jausti saiką. Geriau per mažai nei per daug. 70 puodelių – maždaug tokia kavos dozė būtų mirtina sveikam, 70 kilogramų sveriančiam suaugusiam žmogui.

11. Kasdien – nauja kavinė

Didžiausias pasaulyje kavinių tinklas „Starbucks“, įkurtas 1971 metais JAV, nuo pat gyvavimo pradžios kasdien pasaulyje atidaro bent po vieną kavinę. Šiuo metu pasaulyje yra jau daugiau nei 27 tūkstančiai „Starbucks“ taškų. Įdomu tai, kad kavinių tinklo įkūrėjai buvo ne patyrę verslininkai, o du mokytojai ir rašytojas, kurie norėjo į Sietlą atvežti pačios geriausios kavos.

12. Kavos kapsulės – neekologiškas pasirinkimas

Šiandien vis labiau dėl patogumo ir greitumo populiarėjančios kavos kapsulės vis dėlto nėra tvarus būdas pasigaminti kavą, nes jos sukuria atliekas, kuriose yra aliuminio. Dėl šios priežasties kai kuriose šalyse kapsulės uždraustos. Pirmą kartą draudimas paskelbtas 2016 metais Vokietijoje, juo buvo uždrausta naudoti kapsules vyriausybės pastatuose.

13. Kavos pupelių spalvos ir skonio paslaptis

Pupelės būna parduodamos žalios ir tik skrudinimo procesas joms suteikia savitą spalvą ir skonį. Cukrus, esantis pupelėse, skrudinimo metu paruduoja, o priklausomai nuo skrudinimo trukmės, skonis būna švelnesnis arba aštresnis. Beje, egzistuoja dvi pagrindinės kavos rūšys – Arabica ir Robusta. Arabica iš pradžių buvo auginama Arabijos pusiasalyje, o Robusta – Afrikos žemyne. Palyginus su Arabica, augale, iš kurio išgaunama Robusta, yra dvigubai daugiau kofeino.

Aistė Bielinė

Dvi dienos Osle

Dvi dienos Osle

Paskutinė mano dviejų dienų kelionė į Norvegijos sostinę Oslą. Iš kiekvienos kelionės parsivežu mėgėjiškų nuotraukų albumą. Akį patraukia nuostabūs svečių šalių vaizdai, kurie peršasi užfiksuojami ir visada kyla noras...


Reklama