Geopolitikos diagnostika: Vokietija – Brazilija – Ispanija
  NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Vokietija – Brazilija – Ispanija


Miestas:
Vokietija
Faktas:
Kanclerė Angela Merkel atsistatydino iš valdančios Krikščionių Demokratų Sąjungos (CDU), pasilikdama kanclerės pareigose iki kadencijos pabaigos (2021metų, jei neįvyks kas netikėto).
Diagnozė:
Rinkimai Hesene, kurie kaip tikėtasi, baigėsi dar vienu CDU „susitraukimu“, buvo paskutinis politinis ženklas, rodantis, kad Merkel era Vokietijoje artėja prie pabaigos.
Angela Merkel vadovavo partijai 18 metų, beveik tiek pat, kiek toks Leonidas Brežnevas vadovavo Sovietų Sąjungai. Kažkas turi keistis, bet paprastai keičiasi ne pagal valdančiųjų scenarijų. Ne taip jau svarbu netgi kas pakeis ponią Angelą, svarbiau ar CDU sugebės išsinerti iš savo sustabarėjusios politikos kiauto, tad svarbiausias klausimas – ne kas bus, o kaip bus, ar pati Merkel, pasilikdama kanclere nepratęs to lėto, bet neišvengiamo Vokietijos politinio nuosmukio. Pažymėtina, kad koalicijos partneriai iš išskaičiavimo – socialdemokratai – išgyvena tą pačią tapatybės ir nuovargio krizę. Tiesiog vieni ir kiti – dar turintys jėgos ir įtakos – darosi vokiečiams atsibodę.
Atsistatydinimas turės ir tarptautinių pasekmių. Europos centro dešiniųjų susivienijimas – Europos Liaudies partija – kurios kongresas įvyks jau neužilgo, be visų kitų senėjimo ir traukimosi problemų turės dar ir vokiečių problemą – juk CDU yra savotiškas Liaudies partijos variklis. Jei CDU krizė užsitęs, tai ir Europos Parlamento rinkimai centro dešiniesiems žada būti labai nelengvi.
Brazilija
Faktas:
Naujuoju šalies prezidentu antrame ture išrinktas Jair Bolsonaro.
 Diagnozė:
Naujojo prezidento partija vadina save socialliberalais. Tačiau kokių tik charakteristikų neprirašė apžvalgininkai apie Bolsonaro – nuo kairuoliško populisto iki dešiniojo ekstremisto – nuo Brazilijos Chaveso iki Brazilijos Trumo. Su pastarąja charakteristika sutikčiau – rinkimų kampanijos metu kandidatas Bolsonaro neretai solidarizavosi su JAV administracijos politika Rusijos, Kinijos ar savo Lotynų Amerikos kaimynių atžvilgiu. Kaip ten bebūtų, politologų pasimetimas rodo, kad šis prezidentas netelpa į mokyklinės politologijos schemas. Jis pasiruošęs kovai su nusikaltėlių pasauliu beveik kaip Filipinų prezidentas. Jis nori ne kontroliuoti verslą, o jį išlaisvinti. Jis kreivai žiūri į Kinijos ekonominę ekspansiją Lotynų Amerikoje. Jis – tikras brazilas... Taigi. Žinant, kad šalies parlamentas susiskaldęs, o visi pastarųjų metų prezidentai painiojosi korupcijos skandaluose, lengva nebus. Bet vilčių daug.
Brazilija, penkta pagal gyventojų skaičių pasaulio valstybė, papildo nesuprastų lyderių ir, neva, neprognozuojamos politikos šalių sąrašą. Viena iš pasaulio ateities teorijų sako, kad ji – ateitis – priklauso vadinamoms BRICS valstybėms. Tai Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika. Kurią iš jų šiandien jūs mieli skaitytojai laikote prognozuojama vadovėline demokratija? Jei nė vienos, tai netikėkite kad ir pasaulis bus toks, kokį piešia mokomosios knygelės.
Beje, Bolsonaro spėjo pasakyti, kad BRICS yra kažkoks nesusipratimas, kuriame vargu ar verta aktyviai reikštis. Dar vienos politologinės teorijos laukia gėdinga mirtis.
Ispanija
Faktas:
Šalies premjeras Pedro Sanchez pranešė, kad su Jungtine Karalyste pavyko susitarti dėl Gibraltaro statuso po to, kai JK nebebus Europos Sąjungos narė.
Diagnozė:
Nedidelis pusiasalis, tiesiog uola Pirėnų pusiasalio pietuose yra britų valda nuo 1713 metų, atsiradusi iš esmės dėl tvarkos – tam, kad saugotų pro Gibraltaro sąsiaurį vykstantį transportą.
Ispanai niekada nesusitaikė su šia britų nuosavybe, tačiau neturėjo jėgų Gibraltarą užkariauti, o vietiniai gyventojai beveik vienbalsiai išreikšdavo meilę Jungtinės Karalystės monarchams. JK ir Ispanijos narystė Europos Sąjungoje problemą lyg savaime išsprendė, tačiau dabar aišku, kad tarp Gibraltaro ir Ispanijos turi atsirasti reali valstybės siena su muitine ir dokumentų kontrole. Taip ir sutarta.
Derybų eiga parodė, kad nei ispanai, nei britai nesiekė šioje vietoje daryti papildomų kliūčių Brexitui, nesistengė ir bandyti išpešti kokios nors politinės ar ekonominės naudos. Tad šį kartą, kaip retai kad nutinka, lėmė sveikas protas ir gera valia.

Egidijus Vareikis
Seimo narys
 
 
 

Reklama