Geopolitikos diagnostika: Venesuela – Kataras – Jungtinės Amerikos valstijos
  NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Venesuela – Kataras – Jungtinės Amerikos valstijos


Miestas:
Venesuela
 
Faktas:
 
Artėjant prezidento inauguracijai, vienijasi šalies opozicijos jėgos.
 
Diagnozė:
 
Didelė visų nedemokratiškų šalių opozicijos problema – nuomonių įvairovė ir susiskaldymas, padedantis diktatoriams išlaikyti valdžios monopolį. Venesuela – ne išimtis. Tačiau artėjant prezidento Nicolas Maduro naujos kadencijos pradžiai – sausio 10- jai, didžiausios opozicinės grupės susitarė išvien veikti šalies parlamente ir nevyriausybinių organizacijų lygmenyje, rengiant taikius protestus. Venesuelos opozicija, kaip ir užsienio politikos ekspertai, laiko šių metų vasarą įvykusių prezidento rinkimų rezultatus suklastotais, tad prezidentas Maduro negali prisiekti lyg viskas būtų tvarkoje. Opozicijos lyderis – prezidentinis kandidatas Henrique Capriles - viešai deklaruoja, kad opozicija dabar tikrai bus galingesnė už valdančiąją grupuotę, nors užsienio stebėtojai žiūri kur kas atsargiau... Ar tikrai ta vienybė, kurios nebuvo iki šiol, taps jėga?
 
Kataras
 
Faktas:
 
Kataras nusprendė palikti naftą eksportuojančių šalių organizaciją OPEC. Sprendimas įsigalios kitu metų sausio 1 dieną.
 
Diagnozė:
 
Formalus Kataro pasitraukimo motyvas – ekonominis. Iki 2012 metų Kataras buvo didžiausias suskystintų gamtinių dujų gamintojas ir ketina savo pastangas telkti dujų pramonės srityje. Kataro naftos dalis OPEC šalių „krepšelyje“ sudarė apie 2 procentus, tad formaliai nei Katarui, nei OPEC reikšmingos įtakos tai neturi. Tačiau manoma, kad pagrindinis pasitraukimo motyvas – politinis. OPEC yra Saudų Arabijos dominuojama organizacija, o Kataras siekia geresnių santykių su Turkija bei Iranu. Apžvalgininkų nuomone situacija rodo Saudų valstybės prestižo nuosmukį ir įtakos silpnėjimą, kaip net santykinai maža valstybė – Kataras – drįsta jai priešintis.
 
Tai nėra pirmasis OPEC-exitas. 1995 metais iš organizacijos pasitraukė Gabonas, 2016-siais savo narystę suspendavo Indonezija. OPEC, anksčiau galėjusi labai lengvai reguliuoti naftos rinką, šiandien savo vienašališkais karteliniais sprendimais gali vis mažiau, pagrindinis kainų reguliatorius – JAV.
 
 
Jungtinės Amerikos valstijos
 
Faktas:
 
JAV mirė buvęs prezidentas George Bushas.
 
Diagnozė:
 
Sakoma, kad Reaganas Šaltąjį Karą laimėjo, Bushas jį pabaigė. Pabaigė pagal Carlo von Clausewitzo mokymą, stengdamasis SSSR, o vėliau Rusijos nepažeminti, o suteikti jai garbingą išeitį – sukurti Rusiją, kuri būtų ne grėsmė kitoms šalims bet tų kitų šalių partnerė.
 
Daugybėje nekrologų pažymima, kad Šaltojo karo pabaiga buvo taiki, pasaulis nepaskendo kraujyje, ir tame nemažas subtilios politikos meistro – Busho – nuopelnas.
 
Tačiau svajonės apie taikią Rusiją neišsipildė, šiandien ši šalis gal dar labiau agresyvi nei buvusi SSSR, tad ar taiki Šaltojo karo pabaiga nebuvo pagunda… jį atnaujinti?
 
Egidijus Vareikis
Seimo narys

Reklama