NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Ukraina – Vakarų Balkanai – Vokietija


Miestas:
 Ukraina
Faktai:
Rusijos prezidento atstovas pozityviai atsakė į JAV diplomatinę iniciatyvą dėl Ukrainos (vadinamąjį Dubajaus paketą). Pasiūlymo detalės kol kas išlieka konfidencialios, bet kalbama apie Jungtinių Tautų taikos misijos galimybes, kartu nepripažįstant separatistinių „respublikų‘ legalumo.
Diagnozė:
Ukraina tampa vis svarbesniu objektu Rusijos ir JAV santykiuose. Kuomet visi pastebi, jog gyvenimas pagal „iš dalies vykdomus daugiašalius Minsko susitarimus“ praktiškai išnaudojo savo galimybes, JAV imasi Ukrainos reikalų dvišaliame dialoge su Rusija. Tuo tarpu Ukrainoje stiprėja nusistatymas prieš Minsko susitarimus ir už greitą karinį klausimo sprendimą.
Vakarų Balkanai
Faktai:
Juodkalnija sėkmingai derasi dėl narystės ES. Derybas ketina pradėti Albanija, Makedonija linkusi eiti į kompromisus dėl šalies pavadinimo, kad “priartėtų” prie derybų su ES. Bosnijoje ir Hercegovinoje politikai linkę tartis dėl šalies stabilumo įtvirtinimo. Turkija pasiruošusi aktyviai finansiškai prisidėti prie greitkelio tarp Sarajevo ir Belgrado statybos (projekto vertė siekia 2 milijardus eurų). Rusija intensyviai derasi su Serbija dėl galimų investicijų ir karinio bendradarbiavimo.
Diagnozė:
Politikai kalba apie kompromisus taro graikų ir makedoniečių, serbų ir albanų, Bosnijos etninių grupių. Europos Sąjungos institucijoms ir viešajai opinijai norima parydyti gražų Balkanų veidą. Tačiau jaučiamas ir didelis tarpusavio nepasitikėjimas, užkulisiuose vyksta kova tarp ES, Rusijos bet Turkijos įtakos regione, kuris iš besitaikančio ir besiintegruojančio vėl gali lengvai virsti karo arena.
 

Vokietija
Faktai:
Penkių Vokietijos Federalinių Žemių valdžios lyderiai viešai pasisakė prieš sankcijų Rusijai panaikinimą.
Diagnozė:
Rusijos faktorius vėl tampa Vakarų Europos ir Euro-atlantinės bendruomenės valstybių vidaus politikos dalimi. Neabejojama Rusijos įtaka rinkimams, parama politinėms partijoms. Vokietijoje sankcijų klausimas gali tapti neišsprendžiamu uždaviniu kanclerei Merkel ir gal būt reikš jos politinį saulėlydį, kokį sprendimą bepriimtų. Apžvalgininkai pastebi, kad Rusijos įtaka pasirodo esanti didelė ten, kur jos nesitikėta. Prorusiškais pasirodo ne Trumpas ar kokia Le Pen, o Macronas ir ga būt visas Vokietijos politinis establišmentas

Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Reklama