NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Saudų Arabija – Taivanas – Ispanija

Kategorija:

Miestas:

Saudų Arabija 

Faktas:

JAV rengiasi siųsti karinį kontingentą į Saudų Arabiją. Naftos kainos, po pakilimo, grįžta į būseną iki išpuolio prieš naftos verslovę. 

Diagnozė:

Taškai ant „i“ sudėlioti.

Iranas neprieštarauja kaltinimams, kad išpuolio organizavimas – visų pirma Irano kaltė. Iranas jau apibrėžė, kas regione yra priešai, kas sąjungininkai, apibrėžė savo „suverenitetą“ Ormūzo sąsiauryje, dabar galės sakyti, kad visi, kas jį tuos suverenitetus kėsinsis, yra aiškūs agresoriai.

JAV taip pat subraižė savą grėsmių ir sąjungininkų žemėlapį. Taip pat gavo formalią teisę ginti Saudų valstybės teritoriją ir sąsiaurį, pro kurį praplaukia didžioji dalis pasaulio naftos. Karinė akcija, jei jos reikės, bus teisėta. 

Naftos prekybininkai žino, kad naftos krizė ar naftos bumas nekilo. Kainos pakilo, bet ne tiek kiek reikėjo tiems, kurie iš naftos pragyvena, nei Rusija nei Iranas neturi ko džiaugtis. Gal ir tikrai amerikiečiai viską gali... net reguliuoti naftos kainas. 

Taivanas 

Faktas: 

Dvi Ramiojo Vandenyno salų respublikos nutraukė diplomatinius santykius su Taivanu ir užmezgė juos su Pekino vyriausybe. 

Diagnozė: 

Kinija toliau užkariauja Ramųjį vandenyną. Užkariavimo planuose – faktinė Pietų Kinijos jūros aneksija, ir sau palankių vyriausybių kūrimas Ramiojo (ir Indijos) vandenynų salose. Viena iš kliūčių Kinijai yra ta, kad dalis valstybių palaiko diplomatinius santykius su Kinijos Respublika (Taivanu), o ne kontinentine Kinija. Tad vienas iš uždavinių – priversti jas pakeisti „politinę orientaciją“.

 Pastarojo meto Pekino sėkmės istorijos – tai Saliamono Salų Respublika ir mikroskopinė Kiribati Respublika. Jos įsipareigojo „pamiršti“ Taipėjų ir „pamilti“ Pekiną. 

Kinijai ne tiek svarbu palikti Taivaną be formalių sąjungininkų (didžiausia sąjungininkė yra JAV), bet plėsti savo įtakos sferą, užvaldant salas. Taip galima valdyti visą vandenyną.

 Jei kas dar galvoja, kad Kinijos drakonas siekė tiktai papuošti pasaulį tik kiniškais restoranais ir plastmasiniais žaislais, tegu galvoja kitaip. Nuo ekonomikos augimą skatinančių steroidų išpampusi Kinija nori didesnės politinės valdžios. 

Nors abi minėtos respublikos mažos, jų pajungimas Pekino diktatui svarbus – po Antrojo Pasaulinio karo  abi teritorijos buvo JAV dominuojamos. Tad tai savotiškas amerikiečių praradimas. Kita bloga žinia, kad „perimdamas“  Taivano draugus, Pekinas laužo nerašytą susitarimą su Taivanu dėl to, kad gerinant tarpusavio santykius, į diplomatinio pripažinimo statusą nebus kišamasi. Taigi Taipėjaus ir Pekino santykiai ne šiaip sau blogėja... Jie tiesiog nutraukiami.

 Ispanija

Faktas:

Nepavykus sulipdyti valdančiosios koalicijos, šalyje skelbiami nauji rinkimai – ketvirti per pastaruosius keturis metus.

Diagnozė:

Karalius Pilypas (Felipe) IV paskelbė naujus pirmalaikius Parlamento rinkimus lapkričio 10 dieną.

Patys pirmalaikiai rinkimai nėra kažkas neįprasto. Neįprasta yra Vakarų demokratinių valstybių lyderių nesugebėjimas susitarti dėl tokių paprastų dalykų, kaip koalicija. Vidurio Europos šalys sutaria žymiai greičiau ir efektyviau, kokie kontraversiški rezultatai bebūtų. Vakarų šalys gali sau leisti komfortą gyventi su laikinąja vyriausybe arbe visai be jos, tačiau toks gyvenimas juk netrunka amžinai. Galiausiai ateina lemiančių sprendimų metas.

Nauji rinkimai gali sustiprinti socialdemokratų partiją tačiau ne iki tokio lygmens, kad koalicijos formavimas supaprastėtų. Bet grimztanti į nestabilumą viena didžiausių ES valstybių – tai dar vienas ženklas, rodantis, kad Europa... pavargo.

Egidijus Vareikis
Seimo narys


Reklama