NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Pietų Afrika – Grenlandija (Danijos Karalystė) – Izraelis

Kategorija:

Miestas:
 Pietų Afrika
 
Faktas:

Investuotojai ir verslininkai masiškai pardavinėja Pietų Afrikos vertybinius popierius.
 
Diagnozė:

Dar prieš ketvirtį amžiaus Pietų Afrika galutinai atsisakė Apartheido – atskiro rasių vystymosi ideologijos. Ji buvo liaupsinama, kaip vienintelė rinkos ekonomika Afrikoje, pavyzdys, kad ir šiame kontinente klestinti demokratinė šalis gali būti ne mitas, o realybė.
 
Deja, vis labiau panašu, kad pildosi veikiau pesimistinės prognozės. Šalis vis labiau korumpuota ir vis mažiau atsakinga, kiekviena valdžia ne taiso praeitosios nuodėmes, o daro naujas. Demokratijos nuosmukis pranašauja veikiau Zimbabvės scenarijų.
 
Šiandienos problemos – valstybinių įmonių neįgalumas, silpstanti valiuta, o kartu ir vis didėjanti socialinė įtampa, nusikalstamumas, socialinė neviltis. Šaliai gresia ženklus skolinimosi reitingo pažeminimas. Tad ir su vertybiniais popieriais reikalai nekokie.
 
Apartheido panaikinimas, taip, formaliai panaikino rasinę nelygybę, tačiau realiai sukūrė tik nedidelį pasiturinčių juodaodžių „elitą“. Dauguma gyventojų, kaip buvo taip ir liko lūšnynų varguomene, dabar jau engiama nebe baltųjų, bet juodųjų menedžerių.
 
Prezidentas Cyrilas Ramaphosa, regis, nuoširdžiai siekia ekonomikos atsigavimo, ragindamas Vakarų Europos ir JAV investuotojus naudotis Afrikos galimybėmis, tačiau pasitikėjimas šalimi senka, socialinė įtampa auga, Pietų Afrika nebeturi draugų. Tikrai ne pats geriausias sektinas pavyzdys kitoms šalims.
 
Grenlandija (Danijos Karalystė)
 
Faktas:
 
JAV prezidentas, pasak žiniasklaidos, pareiškė norą įsigyti Grenlandijos salą.
 
Diagnozė:
 
Danijos Karalystės (kuriai formaliai priklauso sala) valdžia pavadino tai balandžio pirmosios pokštu, pasakytu ne tuo metų laiku, tačiau geopolitikos žinovai iš karto uždavė klausimą – o kodėl gi ne?
 
Yra ne vienas argumentas, leidžiantis teigti, kad Grenlandijos tapimas kokia nors 51 JAV nėra jau tokia ir kvailybė.
 
Klimatui šylant, atsiveria daugiau galimybių eksploatuoti šalies mineralinius resursus, susidaro palankesnė sąlygos žvejybai. Tad Grenlandija ekonomiškai yra kur kas naudingesnė, nei atrodo.
 
Tai gera vieta stebėti ir sulaikyti rusus, kurie, panašu, Arktikoje ima siautėti, dažnai darydami ir rimtas klaidas, virstančias arktiniais „černobyliais“. JAV turi saloje nedidelę bet svarbią karinę bazę ir galimybes stebėti Rusijos veiksmus Atlanto šiaurėje, tačiau šiandien to nepakanka.
 
Amerika turi „gerą praktiką“. Dar XIX amžiuje prezidentas Andrew Johnsonas 1867 metais sėkmingai nupirkęs Aliaską, ketino pirkti ir Grenlandiją. Prezidentas Hary Trumanas siūlėsi pirkti salą 1946 metais, metais, bet sandėris neįvyko.
 
Didžiausia pasaulio sala priklauso Danijai nuo 1814 metų, joje gyvena tik apie 57 000 žmonių. Beje, prezidentas Donaldas Trumpas neužilgo lankysis Danijoje. Kas ten žino, kaip visa tai baigsis...
 
Izraelis

Faktas:

Izraelio Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai atsisakė įsileisti į šalį dvi JAV Kongreso nares – Rashidą Tlaib ir Ilhaną Omar.
 
Diagnozė:
 
Formali priežastis labai paprasta. Moterys kelia grėsmę Izraelio saugumui. Rashida Tlaib yra pirmoji musulmonė moteris išrinkta į JAV Atstovų Rūmus. Ji ir jos kolegė iš tiesų norėjo lankytis ne tiek Izraelyje, kiek palestiniečių administracijos kontroliuojamoje autonomijoje vietos feministinių organizacijų kvietimu. Jos ketino susitikti su atstovais organizacijų, taip ir iki galo nepripažįstančių Izraelio valstybės legitimumo. Saugumo kontrolė galioja visiems, net ir JAV Kongreso nariams.
 
Kur kas svarbiau šioje istorijoje yra tai, kad JAV prezidentas ne tik negynė savo parlamentarių, bet mano, kad Izraelio valdžia elgiasi teisingai. Tą patį apie savo šalies Vidaus reikalų ministeriją sako ir premjeras Netanyahu.
 
Trumpui reikia kiek pataisyti santykius su Izraeliu, o tuo pačiu išsikovoti JAV žydų simpatijas. Manoma, kad praeituose rinkimuose tik kas ketvirtas JAV žydas balsdavo už Trumpą, tad žydų paramos reiktų kur kas daugiau. Sąlygos tam palankios. Izraelio premjero Netanyahu rėmėjai yra didele dalimi Trumpo gerbėjai, jie mano, kad Trumpas yra prožydiškas prezidentas. Tiesa ir tai, kad, pasak apklausų apie 80 procentų Respublikonų partijos rėmėjų simpatizuoja Izraelio valstybei, bet ne palestiniečių siekiams (Demokratų tarpe tokių mažiau kaip trečdalis).
Tad neįvykęs vizitas irgi kartais atneša vaisingus rezultatus.

Egidijus Vareikis
Seimo narys

Reklama