Geopolitikos diagnostika: JAV – Buvusi SSSR – Pasaulinio karo pabaiga
  NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: JAV – Buvusi SSSR – Pasaulinio karo pabaiga


Miestas:
JAV
Faktas:
JAV Kongreso rinkimai baigėsi savotiškomis lygiosiomis, Respublikonams sustiprinus persvarą Senate ir Demokratams perėmus Atstovų Rūmų kontrolę.
Diagnozė:
Formalios „lygiosios“ didesne dalimi reiškia prezidento Trumpo pergalę, nes sužlugo Trumpo – kaip karikatūriško nevykėlio mitas. Žiniasklaida, nemėgstanti prezidento, pranašavo totalų trumpizmo ekonominį ir politinį krachą, piešė suskaldytos Amerikos bendruomenės ir globalios JAV izoliacijos apokalipsę. Tačiau po rinkimų net ir antiprezidentiška žiniasklaida pripažino, kad Demokratų partija išleido kampanijai (propagandai!) daugiau lėšų nei oponentai, tačiau stiprioji Respublikonų pusė pasirodė realus ekonominės padėties gerėjimas. Atsakant į klausimą, kas skaldo Ameriką, aiškėja, kad būtent demokratų rėmėjai kur kas dažniau pareiškia „už jokius pinigus“ nedirbsią su respublikonais, nei pastarieji sako tai apie demokratus. Galimybės Trumpui laimėti antrą kadenciją vertinamos vis realiau.
Buvusi SSSR
Faktas:
Armėnijos atstovas Jury Khachaturov, pirmininkavęs vadinamai Kolektyvinės Saugumo Sutarties organizacijai (KSSO) keičiamas į Baltarusijos atstovą Stanislav Zas.
Diagnozė:
Sovietų Sąjunga formaliai išnyko jau daugiau kaip prieš ketvirtį amžiaus ir jokia postsovietinė organizacija, bandant kažkaip sulipdyto buvusias respublikas, merdi. Vadinamoji Nepriklausomų valstybių sandrauga yra sandrauga popieriuje, plačiau reklamuota Eurazijinė ekonomikos sąjunga nepajudėjo iš „mirties taško“...
 
KSSO, turėjusi būti tokiu postsovietiniu NATO taip pat yra didele dalimi tik popieriuje, realiai viską sprendžia Rusija, tad ir pirmininko pakeitimas yra sumanytas Maskvoje. Armėnijos-Baltarusijos susidūrimas ne šiaip sau asmeniškumo nulemta „rokiruotė“ – Baltarusija laikoma Azerbaidžano sąjungininke. Ar tai bausmė už pastarąsias permainas Jerevane?
Sakoma, kad ES ar NATO amžinai nesutaria, bet realiai veikia. Postsovietinėje erdvėje visi lyg ir sutaria, bet neveikia niekas. O gal taip ir turėtų būti?
Pasaulinio karo pabaiga
Faktas:
Paryžiuje iškilmingai paminėtos 100-sios Pirmojo pasaulinio karo pabaigos metinės.
Diagnozė:
Kai Pirmasis Pasaulinis karas formaliai baigėsi, Britų premjeras David Lloyd George parlamentarams pareiškė, kad atėjo galas... visiems karams. Jis buvo neteisus, nes atėjo dar didesnis karas. (Neseniai girdėjau svarstymą, kad jei Pirmąjį būtų laimėję vokiečiai tai Antro nebereikėtų, bet...). tai kas vyksta šiandien Vidurio Rytuose po Pirmojo pasaulinio karo sukurtose sirijose ar irakuose – savotiška negerai pabaigto Pirmojo pasaulinio karo pasekme.
Tačiau gal britų premjeras nebuvo ir visiškai neteisus. Žmonių žūsta santykinai mažiau. Po 2000 metų kovose žūsta mažiau kaip vienas žmogus iš 100 000, o tai šešis kartus mažiau nei 1950–2000 metų laikotarpiu ir penkis kartus mažiau nei 1900–1950 metais, kai vyko didieji karai. Branduolinė grėsmė apsaugojo nuo karo didžiąsias valstybes, demokratija ir žmogaus teisės saugo mažesniąsias. Gal taip?

Egidijus Vareikis
Seimo narys
 

Susitikimas su politologais

Susitikimas su politologais

Trakų viešojoje bibliotekoje spalio 21 d. vyko susitikimas su politologais Linu Kojala ir Vladimiru Laučiumi. L. Kojala – Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius, taip pat šiuo metu yra Vilniaus universiteto...


Reklama