NAUJIENOS
Vilnių papuoš 12 naujų meninių akcentų

Geopolitikos diagnostika: Honkongas ir Kinija – Sakartvelas – Serbija ir Rusija


Miestas:

Honkongas ir Kinija

 Faktas:

Vietinės valdžios rinkimuose daugiau kaip 90 procentų vietų valdžios struktūrose laimėjo demokratijos šalininkai. Pekino valdžios vietininkai neteko visuomenės paramos.

Diagnozė:

Pagrindinis rinkimų klausimas buvo – ką pasakys piliečiai, paprastai vadinami „tylinčiąja dauguma“. Savo žodį pasakė: nesibaigiantys visuomenės protestai iš „būrelio chuliganų išdaigų“ virto visuomenės politiniu sprendimu. Honkongas – ne Kontinentinė Kinija, ir tokia nebus, bent jau tai greitai, kaip norėtų Pekino valdžia.

Pekinas kol kas nuduoda, kad nieko neįvyko, Pekinas juk myli demokratiją, o čia tik „nelaimingas atsitikimas“.

Šiandien galima tik spėlioti, kaip susidėstys Pekino – Honkongo administraciniai santykiai, ar Pekinas bandys tvirta ranka administruoti buvusią britų valdą, ar ras kokį nors švelnesnį susitarimą. Svarbiausia yra tai, kad politinis projektas „viena šalis – dvi sistemos“ jei dar ir nežlugo galutinai, tai bent jau laikytinas gerokai abejotinu. Suprantama, kad rinkimai Honkongo statuso nekeičia, tačiau turės iš esmės keisti santykius su Pekino valdžia. Juk protestai dėl to ir vyko.

Ne paslaptis, kad įvykius šiame regione atidžiai stebi Taivanas, kuris dar prieš kelis metus buvo rimtai viliojamas perimti Honkongo modelį. O Kontinentinės Kinijos gyvenimas neramus – nepasitikėjimas šia šalimi pasaulyje auga nesustabdomai, o čia dar tas rinkiminis skaudulys...

Sakartvelas 

Faktas:

Šalyje stiprėja „gatvės protestai“ – blokuojamas parlamentas, minia nepaiso administracijos reikalavimų „grąžinti rimtį“.

Diagnozė:

Daugiatūkstantiniai protestai – ne naujiena, galima būtų juos ir ignoruoti. Šį kartą formalus pretekstas – reikalavimas reformuoti rinkimų sistemą, įvedant proporcinį atstovavimą. Neformalus (tikrasis) protestuotojų noras taip pat ne kartą girdėtas – poreikis pakeisti valdžią.

Ekspertai spėlioja, pavyks ar nepavyks pakartoti Armėnijos ochlokratinę revoliuciją. Mums tačiau svarbu, kaip mes toliau bendrausime su šia šalime, kurie rodome ypatingas simpatijas. Tų simpatijų vedini kažkada sveikinome Gamzahurdiją, mylėjome Saakašvilio vedamą valstybę, neišsižadėjome ir „Gruzijos svajonės“... Kokį Sakartvelą reiks pamilti dabar, kad nereiktų teisintis, jog mylėjome ne tuos...?

Europa tesugeba paraginti visus elgtis santūriai... jau nebėra net nuomonės, kas čia demokratai, kas ne... gali viskas vis tiek?

Serbija ir Rusija

Faktas:

Serbijos specialiosios tarnybos skelbia susekė „draugiškos šalies“ - Rusijos šnipą.

Diagnozė:

Net ir draugams nevalia kištis į intymius reikalus. Rusų šnipas demaskuotas, Serbijos specialiosios tarnybos skelbia atlikusios savo misiją.

Rusijos reakcija savaip tipinė. Rusijos URM pareiškė, kad vaizdo įrašo, kuriame Rusijos žvalgas perduoda pinigus Serbijos karininkui, publikavimas yra provokacija, kuria siekiama nutraukti Rusijos ir Serbijos prezidentų susitikimą, numatytą gruodžio mėn. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas taip pat pareiškė, kad tam tikros jėgos nori iš anksto aptemdyti Serbijos prezidento Aleksandro Vučičiaus vizitą į Rusiją.

Rusijai ėmė nesisekti Balkanuose, ar čia kokia klasta? Neseniai Rusijos agentūra susekta Bulgarijoje, dabar Serbijoje. Dar anksčiau užkirstas kelias organizuotam perversmui Juodkalnijoje...

Gal tai pretekstas regiono šalims pagaliau sugadinti santykius su Rusija savo pačių euroatlantinės integracijos interesams? O gal?

 

Egidijus Vareikis

Seimo narys

 

 

 

 


Reklama