NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Davosas – Venesuela – Afganistanas


Miestas:
 Davosas – pasaulio ekonomikos forumas
 
Faktas:
 
Sausio pabaigoje Davose (Šveicarijoje) vyko Pasaulio ekonomikos forumas, kurio tema šiais metais buvo „Globalizacija 4.0.
 
Diagnozė:
 
Forumas buvo ir… nieko neįvyko. Iš tikro pasaulio ekonomikos forumo pastaraisiais metais jis virto politikų pasirodymo (arbe nesirodymo) viešųjų ryšių spektakliu, kuriame, jei vis dar keliamos pasaulį dominančios problemos, tai jų globaliniais sprendimais niekas nebeužsiima. Kaip olimpiadoje – svarbiausia  dalyvauti. Tad dvišaliai – „užkulisiniai“ – susitikimai, mažai bendro turintys su ekonomika, buvo kur kas svarbesni už oficialų forumą.
 
Pasaulio ekonomika auga, tačiau augimo lėtėjimo problemos bado akis. Nauja krizė, kiek jos norėtume ar nenorėtume, neišvengiama, įsivyrauja nuomonė, kad laisvoji rinka neišsprendžia skurdo problemų, pasaulis netampa vieningesnis klimato kaitos ar kibernetinio saugumo problemų akivaizdoje.   

 
Venesuela
 
Faktas:
 
Plečiantis pilietinių protestų prieš šalies valdžią mastui, opozicijos lyderis, parlamentaras Juan Guaido paskelbtas laikinuoju prezidentu. Vis daugiau šalių pripažįsta jį tikruoju valstybės vadovu, o Nicolas Maduro laiko neteisėtai užėmusiu valdžią.
 
Diagnozė:
 
Venesuelos problema tampa geopolitinė. JAV ir beveik visa Lotynų Amerika siekia pakeisti šalies režimą, Kinija bei Rusija gina jį. Yra žinių, kad Venesueloje yra ginkluoti Rusijos „savanoriai“, tuo tarpu JAV skelbia naujas sankcijas vis dar nesitraukiantiems šalies vadovams.
 
Ne paslaptis, kad prezidentai Chavez ir Maduro savo socialistiniu eksperimentu sugriovė šalies ekonomiką, padarė Venesuelą totaliai priklausoma nuo naftos kainų ir naftos eksporto. Apie pusė pajamų iš jo eina skolų Rusijai ir Kinijai mokėjimui. Režimo pakeitimas reikštų didelį pavojų Kinijos investicijoms ir Rusijos kreditoriams, pigiai nupirkusiems skurstančią ir griūnančią šalį.
 
Tad vienos ar kitos pusės pergalė reikš ir signalą, kas laimi šios dienos geopolitinį mūšį.
 
Afganistanas
 
Faktas:
 
Kataro sostinėje vykstančiose derybose JAV ir Talibano judėjimo atstovai pasiekė susitarimą baigti karą Afganistane.

 
Diagnozė:
 
Septynioliktus metus besitęsiantis karas (pradėtas po rugsėjo 11-sios išpuolio JAV) turėtų pagaliau baigtis. JAV turėtų išvesti savo pajėgas iš Afganistano per 18 mėnesių „mainais“ į Talibano pažadą užkirsti kelią islamo teroristams kurti savo bazes ir mokymo centrus Afganistano teritorijoje. Taikos procesas buvo ilgas ir sudėtingas nes JAV ir jos sąjungininkai nesutiko derėtis su teroristiniu laikytu Talibano judėjimu. Galiausiai teko pripažinti, kad būtent šis judėjimas faktiškai kontroliuoja didžiąją šalies dalį. JAV ir Vakarų sąjungininkai prieš septyniolika metų lyg ir nesunkiai laimėjo fizinį karą, tačiau taip ir neįstengė „laimėti taikos“.
 
Aišku, kad JAV derybininkai šiuo atveju yra oficialios Kabulo vyriausybės pusėje ir savo veiksmus derina su šalies prezidentu Ashraf Ghani, tačiau kita vertus tai rodo oficialios Afganistano valdžios silpnumą ir pripažinimą, kad istorinė tiesa, jog niekas taip ir nesugebėjo nukariauti Afganistano, dar kartą pasitvirtina.
 
Egidijus Vareikis
Seimo narys
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Reklama