NAUJIENOS
„Fausto“ premjerai – virtualūs plojimai

Endodontija – procedūra nuo danties skausmo

Kategorija:

Miestas:
Ar Jums reikalingas dantų šaknų kanalų gydymas - gali atsakyti tik specialistas - endodontologas, kuris apžiūros metu įvertina ir tokias dantų bei dantenų vietas, kurios veidrodyje, kasdien valant dantis, mums nepastebimos. Visgi, apie problemas pirmiausia signalizuoja patinusios dantenos, taip pat – jautrūs dantys, jie gali kraujuoti, galiausiai, paties danties spalva – tamsėja.

Kodėl reikalinga endodontija?

Išorinė danties dalis yra sudaryta iš audinio, kuris yra kietas, tad atrodo kaip kaulas. Tačiau ne visi žino, kad viduje dantis yra tuščiaviduris, tiksliau, jame yra kraujagyslės, kurių paskirtis maitinti dantuką, taip pat ir nervai per kuriuos mes jaučiame skausmą. Tuomet, kai kariesas labai plinta, kai bakterijų (dėl netinkamos dantų priežiūros) yra daug – atsiranda infekcija. O ji dažniausiai sukelia nemalonius dirginimus, net skausmą. Galiausiai uždegimas plinta gyliau, į patį kaulą, apima visą dantį. Tokios infekcijos išgydyti nebeįmanoma su profesionalia burnos higiena, tad tuomet ir reikalinga endodontija arba konkrečiau – danties kanalo gydymas.
Endodontija yra gydymas, kurio metu pašalinami infekcijos pažeisti audiniai (esantys šaknies kanaluose). Pašalinus audinius danties ertmė yra užpildoma specialia medžiaga, kuri skirta tolimesnei apsauga nuo infekcijos. Taigi, sutvarkoma problema, kuri yra tuo metu ir tuo pačiu užkertamas kelias jos atsikartojimui.
Procedūra atliekama ir niekada netvarkytiems dantims, taip pat ir plombuotiems (ypač tokiu atveju, jeigu anksčiau dantukas buvo užplombuotas netinkamai arba su prastos kokybės medžiagomis), galiausiai, kartais reikalingas ir tada, kai prieš protezavimą arba implantavimą reikia tinkamai pašalinti bet kokius dirgiklius.

Skausmas, kuris kankina

Jeigu Jums kada nors teko patirti nemalonų danties skausmą – žinote, kaip jis apsunkina kasdienybę. O šaknies kanalo skausmas – vienas didžiausių, jis dažnai dirginantis, naktimis sunku miegoti, o dienomis – susikaupti. Daugelis pacientų pastebi, kad šio tipo skausmas yra labai stiprus, tačiau tarsi užeinantis kaip priepuoliai (o ne išsilaikantis nuolatos). Jeigu problema dar maža – pirmiausia jaučiamas maudimas ir tik negydant, nesikreipiant į endodontologą – jis virsta tuo mūsų aptartu dideliu skausmu.

Jeigu atvejis sunkus -  dažnai skausmą lydi ir didelis patinimas. Pirmiausia – dantenų, o paskui – veido, žandenų. Kai kurie žmonės net nesupranta – kurią vietą tiksliai skauda, kas sukėlė patikinimą, tad pamačius ne kokį vaizdą veidrodyje – būtina kuo greičiau kreiptis į specialistą.

Kai kurie pacientai teigia, kad patinimas atsiranda, tačiau skausmas – minimalus arba beveik nejaučiamas. Tuomet gana sunku suprasti – kad tai tikrai danties problemos. Pacientai dažnai galvoja, kad jiems peršalimas ir gydosi vaistais nuo slogos. Deja, dažniausiai ilgainiui skausmas atsiranda, darosi didesnis ir audinių šalinimas tampa sudėtingesnis. Kuo anksčiau į specialistus bus kreipiamasi – tuo ir danties ertmės problemos bus mažesnės.

Siekiant išvengti to nematomo uždegimo, kuris dažnai vystosi tyliai, tačiau turi didelę įtaką – reikia reguliariai lankytis pas specialistą. Retai kada ši liga progresuoja ypač greitai. Dažniausiai lankantis pas endodontologą profilaktiškai kartą per pusę metų – problema nebus „užlaikyta“ tiek, kad ją gydant tektų skirti daug laiko.
Dantų kanalų gydymas – sveikos šypsenos link

Dantų kanalų gydymo tikslas yra bandyti išsaugoti natūralus paciento dantis. Tiesa, baigus kanalų gydymą - dažniausiai reikalingas protezavimas. Tai padeda apsaugoti dantuką nuo lūžimo (kadangi jis ne visada išlieka toks pat tvirtas), taip pat ir nuo pasikartojančios infekcijos. Toks „naujas“ dantis ne tik puikiai atrodo, tačiau ir ilgai tarnauja, visiškai nesiskiria nuo esamų dantų burnos ertmėje.

Nors specialistai stengiasi išlaikyti kuo daugiau tikrų, natūralaus danties audinių, tačiau kai kuriais atvejais infekcija yra labai didelė, tad vienintelė alternatyva yra danties šalinimas. Pašalinus dažniausiai rekomenduojamas implantavimas.

Retais atvejais kanalų gydymas apskritai nėra galimas, tad tik po apžiūros endodontologas gali pateikti rekomendacijas. Juolab, jeigu vienas endodontologas neatlieka procedūros – kreipkitės į kitą. Tai ir įrangos, ir kompetencijos klausimas. Svarbiausia – nelaukti, kadangi uždegimas – plinta ir gali pažeisti kitus dantis.

Svarbu nesibaiminti skausmo, kadangi jo visiškai nejusite. Kanalų tvarkymo metu pirmiausia atliekamas vietinis nuskausminimas, tad pacientas gali atsipalaiduoti ir palikti darbą specialistams. Procedūros metu pašalinami karieso pažeisti audiniai, kanalai plaunami, dezinfekuojami su specialiomis priemonėmis, galiausiai, uždedami vaistai, kurie dažniausiai laikomi apie savaitę. Praėjus kiek laiko vėl reikia susitikti su mediku. Tvarkymo metu pašalinami vaistukai, o kanalai padengiami specialia medžiaga, kurios tikslas yra hermetizuoti dantį ir neleisti bakterijoms pasikartoti.

Dažniausiai tereikia dviejų vizitų, kad dantukai būtų sutvarkyti. Žinoma, situacijų yra daug, jos skirtingos, tad kai kuriems gydymas trunka kur kas ilgiau. Visgi – dažniausiai ne per ilgai, juolab, rezultatas – sveiki dantys bei graži šypsena.

Endodontija Lietuvoje

Mūsų šalyje dantis besitvarkantys asmenys gali būti tikri dėl profesionalumo, juolab, naudojamos įrangos, kuri atitinka PSO standartus. Periodontologas dažniausiai dirba su mikroskopu, be jo – rečiau. Mikroskopinis gydymas ne tik našesnis, tačiau ir tikslesnis, tad rinkitės tokias klinikas, kuriose dirbama su šia įranga. Tai leis būti ramesniu dėl gaunamų paslaugų, gydymo, kuris lemia gražią šypseną.

Mikroskopas padeda matyti kur kas tikslesnį vaizdą, o tai, žinoma, kur kas profesionaliau atlikti paslaugas, užtikrinti, kad kanalai bus sutvarkyti tinkamai. Jeigu anksčiau tam tikrais atvejais kanalai nebuvo tvarkomi, kadangi situacija atrodė sudėtinga – šiuo metu su tinkama įranga viskas atliekama kur kas greičiau, paprasčiau. Džiugu, kad atliekama apskritai, tad žmonės gali pamiršti nemalonius skausmus.

Kuo tikslesnis vaizdas yra matomas – tuo geresnius rezultatus pavyksta pasiekti. O juk endodontijos tikslas yra pašalinti, sunaikinti mikroorganizmus, kurie gadina danties audinius ir sukelia skausmus. Su gera įranga – mikroorganizmų matymas, žinoma, įmanomas, tad tuomet ir darbai atliekami tiksliau, našiau, veiksmingiau.

Kaip išvengti dantų kanalų gydymo?

Nors šiais laikais šaknies kanalo gydymas atliekamas profesionaliai, tačiau, visgi, geriausia dantis prižiūrėti taip, kad tokia paslauga apskritai nebūtų reikalinga. Kaip to išvengti? Žinoma, rūpintis savo dantimis. Kartą per pusę metų lankytis pas specialistą, kuris atlieka profilaktinę apžiūrą. Taip užsitikrinsite, kad problema bus pamatyta dar tada, kol yra maža. Taip pat būtina ir profesionali burnos higiena, kurią reikia atlikti kas kelis mėnesius (arba dažniau, jeigu tokias rekomendacijas pateikė specialistas), žinoma, tinkamas rūpinimasis savo dantukais namuose.

Nors kariesas, dantų akmenys yra matomi, tačiau kartais žmonėms atrodo, kad kol dantų neskauda – tol jie yra sveiki. Deja, pradėjus justi skausmą dažniausiai problema jau būna didelė, jos gydymas – sudėtingesnis, brangus, reikalauja daugiau laiko. Nelaukite, kol mažos problemos virs didelėmis ir rūpinkitės savo dantimis kiekvieną dieną. Tuomet ne tik kanalų gydymas, tačiau ir kitos burnos ertmės problemos Jums nebus baisios.
Medžiaga: odontologijos klinika privatipraktika.lt
 
 

Reklama