NAUJIENOS

Edmundas Pupinis: sveiko proto pergalė

Kategorija:

Miestas:
Seimas vieno balso persvara pritarė prezidento Gitano Nausėdos veto dėl rinkimų į Seimą kartelės sumažinimo. Tai reiškia, kad artėjančiuose Seimo rinkimuose lieka 5 proc. kartelė partijoms ir 7 proc. – koalicijoms. Po balsavimo pasigirdo plojimai, simbolizavę siaurų interesų siekusių politikų pralaimėjimą.

Įstatymo pataisų sumanytojų tikslas į parlamentą įleisti mažiau palaikymo sulaukiančių partijų buvo visiems žinomas – išsilaikyti valdžioje. Demokratijos kokybės tai nebūtų pagerinę, kad ir kaip tai bandė įrodyti pasiūlymo palaikytojai. Priešingai – į Seimą patekus marginalinėms, nestabilioms, aiškios politinės linijos neturinčioms partijoms, parlamento darbas taptų dar labiau komplikuotas, kadangi susitarti ir priimti svarbius sprendimus esant daug smulkių partijų su skirtingais interesais, taptų tik sunkiau.

Pritarimas prezidento veto reiškia tai, kad Seimo nariai galimai atsakingiau žiūrės į savo politinį kelią ir daugiau dėmesio kreips į vertybinį politinės krypties pasirinkimą, o ne į trumpalaikę pragmatinę naudą.
Kai kurie politikai pastaruoju metu, susidarius tam tikrai politinei situacijai, sugebėdavo keisti savo politinį priklausomumą po kelis kartus per kadenciją. Tai jie darydavo vien atsiradus galimybei užimti svarbų postą ar savanaudiškai, kad ir trumpam, pabūti arčiau vykdomosios valdžios.

Taip atsitiko su socialdemokratais ir dėl postų iš jų atskilusiais G. Kirkilo socdarbiečiams, N. Puteikiui kartu su jo kuriama vis nauja partija, nuolat per frakcijas besiblaškančiu P. Gražuliu. Kadangi jie suprato, kad ir rinkėjams toks politinis cirkas atsibodo, buvo sumanyta palengvinti patekimą į Seimą mažinant rinkimų kartelę iki 3 proc. Deja, teko nusivilti.

Veikimo principas „kiekvienai žvaigždei – po partiją“ bent kol bus pristabdytas. Situacija, kai nedaug palaikymo sulaukiančios partijos po rinkimų vėl bandytų suformuoti nors ir nestabilią valdančiąją dauguma iš jau kažkur buvusių, neradusių sau vietos stabiliose partijose politikų, keltų sumaištį vien todėl, kad tokių politinių jėgų atstovų siekis yra ne spręsti esmines šalies problemas, o bet kokiomis priemonėmis išsilaikyti dėmesio centre.

Galimai bus pradėtos diskusijos dėl pačios rinkimų sistemos tvarkos tobulinimo ar keitimo. Politologai ir mokslininkai ne kartą yra teigę, jog mišri rinkimų sistema turi reikšmingų trūkumų – tiek parlamento fragmentacija, tiek rinkimų neproporcingumas Lietuvoje viršija ES vidurkius. Tačiau manu, kad tai reikia daryti neskubant ir apgalvotai, apsvarstant visas alternatyvas ir pakeitimus taikant ne artėjantiems, o dar vėliau laukiantiems rinkimams. Manau svarbu, kad darant vienokius ar kitokius pakeitimus vėl nenuviltume rinkėjų ir neapgalvotais sprendimais nesumažintume rinkėjų aktyvumo.
Tiesa, panašu, kad diskusijos dėl Seimo kartelės mažinimo jau rudenį vyksiantiems Seimo rinkimams nesibaigs. Grupė Seimo narių įregistravo pataisas, jog į Seimą partijos patektų įveikusios 4 proc., jungtinis kandidatų sąrašas – 6 proc.
Artėjant rinkimams, silpnesni politinio lauko žaidėjai ir toliau bet kokia kaina nori keisti žaidimo taisykles. Kaip ir futbole artėjant pasaulio futbolo čempionatui platinti vartų plotį ar pralaiminčiai krepšinio komandai siūlyti padidinti krepšinio lanką atrodytų nesuprantamai, taip ir politikoje tokie siūlymai yra paprasčiausias siekis pagriebti paskutinį šiaudą, valstybės interesus paliekant kažkur nuošalyje.

Edmundas Pupinis,
Seimo narys
 

Reklama