NAUJIENOS

Edita Rudelienė: Trakų rajonas palankus poilsiui, kultūrai, verslui ir gyvenimui

Kategorija:

Miestas:
„Lentvario gyventojų išsvajotas miesto naujos geležinkelio pervažos-tunelio  projektas – ties starto linija, – skelbiama Trakų rajono savivaldybės interneto svetainėje. – Lietuvos automobilių kelių direkcija paskelbė Lentvario geležinkelio pervažos rekonstravimo bei tunelio statybos rangos darbų pirkimą. Iki birželio 17 dienos priimami dokumentai. Po to bus pasirašyta sutartis ir pradedami darbai. Tunelio statybos ir kitų darbų  atlikimo terminas – 22 mėnesiai. Projekto vertė – beveik 24 mln. eurų.“
 „Trakų rajono savivaldybė ne vienerius metus atkakliai siekė, kad būtų įrengta šiuolaikiška Lentvario geležinkelio pervaža. Esama yra nesaugi, čia susidaro milžiniški automobilių kamščiai, nes pervaža nuolat uždaroma dėl intensyvaus traukinių eismo. Neretai tokiuose kamščiuose tenka praleisti pusvalandį ar net ilgesnį laiką. Sustoja ne tik automobiliai, bet ir rajono įmonių, įstaigų gyvenimas. Todėl matome vienintelę išeitį – naujos pervažos statybą. Kol mūsų lūkesčiai priartėjo prie realybės, turėjome nueiti gana ilgą ir sudėtingą kelių institucijų derybų, susitarimų, projektavimo dokumentų parengimo, finansavimo paieškų kelią. Džiaugiamės, kad pagaliau išėjome į šio projekto įgyvendinimo finišo tiesiąją“, – tvirtino rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.
 
Trakų savivaldybė keičiasi ir nežada sustoti  

„Trakai šiais metais yra Lietuvos kultūros sostinė. Šiam reikšmingam įvykiui buvome suplanavę gausų ir įvairų kultūros renginių srautą. Kultūros sostinės titulas – didelis įsipareigojimas ir kūrybinis paskatinimas viso rajono bendruomenei, puiki proga pranešti gerąsias žinias Lietuvai ir pasauliui. Deja, dėl koronaviruso nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, turėjome atšaukti ne vieną viešą kultūros renginį, koncertą, susitikimą. Tačiau nėra to blogo, kad neišeitų į gera. Labai greitai pakeitėme kultūros formatus ir pradėjome įvairias transliacijas per internetą, socialinius  tinklus. Į virtualios kultūros sostinės erdves įsiliejo daug kūrybinių pajėgų, tai padėjo įvaldyti naujus raiškos būdus ir atskleisti naujus talentus. Per visus Kultūros sostinės metus tikimės nustebinti ne vienu originaliu renginiu, festivaliu, meno paroda ar kultūrine iniciatyva“, – pasidžiaugia rajono merė Edita Rudelienė. 
Dažnai Trakų rajonas pirmiausia siejasi su istorinės sostinės vardu, tačiau rajonas – ne tik Trakai. „Galbūt kas nors nustebs, bet rajonas yra labai palankus verslui plėtoti, nes jis netoli Vilniaus ir turi gerą infrastruktūrą. Šioje srityje nemažai dirbome ir toliau turime ką veikti, – teigia merė. – Auga, gražėja ir tampa vis patrauklesnis gyventi bei dirbti  didžiausias rajono miestas Lentvaris. Vien per pastaruosius penkerius metus buvo „užkurta“ daugiau kaip 20 mln. eurų vertės projektų. Didžioji dalis – jau įgyvendinta.“

Pernai, rekonstravus senąjį kino teatrą, duris atvėrė nauji kultūros rūmai ir biblioteka, įrengta puiki rekreacijos zona prie Lentvario (Graužio) ežero, rekonstruotos Gėlių, Trumpoji gatvės, tęsiami rekonstrukcijos darbai Pakalnės gatvėje, atidarytas dienos socialinės globos centras neįgaliems vaikams ir jaunimui, atlikta daug miesto infrastruktūros gerinimo darbų. Šiemet finišo tiesiąją pasieks ir Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos modernizavimo bei ugdymo kokybės gerinimo projektas, kurio bendra darbų vertė apie 3 mln. eurų. Per praėjusius metus Lentvaris sulaukė apie 4 mln. eurų investicijų.
Neatpažįstamai pasikeitė Rūdiškių miestelis. Baigiamas viešųjų erdvių sutvarkymo projektas, kurio darbų vertė per 1,4 mln. eurų.

Tačiau projektinė veikla ir Trakų plėtra neretai atsiduria daugelio finansinės paramos ir investicijų užribyje. Ir tai susiję Trakų specifika – dalis gyvenimo vyksta istoriniame nacionaliniame parke. „Pirmiausia, yra beviltiškai pasenęs pagrindinis Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos dokumentas – planavimo schema. Jis nepasikeitęs nuo jo priėmimo dar praėjusiame šimtmetyje, 1993 metais. Gal skambiai pasakysiu, bet gyvename jau kitoje epochoje, supami kitos ekonominės, socialinės, kultūrinės aplinkos, kurioje esantiems  žmonėms reikia naujų tikrovės įvertinimų ir sprendimų. Turime saugoti istorinį paveldą, gamtą, bet tai turime daryti vadovaudamiesi tokia planavimo schema, kuri būtų aiški ir neinterpretuotina“, – priežastis įvardija rajono merė Edita Rudelienė.

Lietuva – ne tik didieji miestai

Iki pandemijos Lietuvoje buvo aktyviai diskutuojama apie regioninę politiką, žadamus pokyčius. Tas klausimas tikriausiai nebus pamirštas ir po karantino. „Regioninė politika yra labai svarbi. Lietuvoje neturi būti tik didžiųjų miestų, o tam reikia veikiančios regioninės politikos. Nors šiuo metu daug kalbama apie regionus, bet kai kurie procesai vis dėlto rodo, kad jiems neskiriamas pakankamas dėmesys. Vis išgirstame apie rajonuose esančių ligoninių, mažų mokyklų uždarymą. Centralizuojamos valstybinės įstaigos, mažinamas paslaugų prieinamumas. Taip gyventojai praranda paslaugas arčiau namų, mažėja darbo vietų regionuose“, – pabrėžia merė.
Jei Europos komisija patvirtins du Lietuvos regionus, Trakų rajonas atsiduria prie Vilniaus priskiriamoms savivaldybėms.

„Du regionai Lietuvoje – valstybei galimybė gauti didesnes ES investicijas, bet Vilniaus regione esančioms savivaldybėms tai didžiulis iššūkis ir galimai investicijų praradimas. Šiuo metu visos savivaldybės, esančios Vilniaus regione, tarp jų  ir Trakų rajono, yra prilyginamos Vilniaus miesto  gyventojų pragyvenimo lygiui. Tačiau visi žinome, kad negalime sulyginti Vilniaus ir mūsų ar kitų savivaldybių kaimiškųjų teritorijų. Jei Vyriausybė neras papildomų finansavimo šaltinių Vilniaus regiono savivaldybėms, palyginti su kitomis Lietuvos savivaldybėmis, būsime gerokai prastesnėje situacijoje. Reikėtų, kad vyriausybė numatytų papildomas finansavimo programas Vilniaus regiono savivaldybėms, taip užtikrinant investicijas, naujas darbo vietas ir tolygų vystymąsi“, – siūlo Edita Rudelienė.

2020 metų darbai ir rūpesčiai.

Kaip teigia Trakų rajono merė Edita Rudelienė, svarbu, kad dėl ekonomikos išbandymų nebūtų prarandamas veiklos stabilumas, kad būtų tęsiami pradėti svarbiausi darbai, tarp jų Lentvario pervažos ir Trakų gimnazijos su sporto sale statybos, Trakų ežerų pakrančių takų atnaujinimas ir dviračių takų infrastruktūros plėtra,  Lentvario šeimos parko ir skverų įkūrimas, Lentvario daugiafunkcės laisvalaikio zonos prie Bevardžio ežero įrengimas ir kt. „Plėtojame ir tarptautinius projektus. Tai vandentvarkos projektas su Lydos (Baltarusija) savivaldybe bei kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimo ir pritaikymo Trakų ir Gižycko (Lenkija) rajonuose projektas, – sako merė. – Linkiu, kad šiemet, pasibaigus karantinui, visi keliai vestų į mūsų visų Trakus – 2020 metų Lietuvos kultūros sostinę, šalies valstybingumo simbolį. Noriu, kad Trakus aplankęs  trokštų sugrįžti kiekvienas: ne tik išgirsti istorinės praeities aidų, atverti kultūros paveldo ir gamtos lobių, bet ir pažinti modernų, veržlų, atvirą pasauliui  miestą. Juk Trakų vardas kiekvienam iš mūsų skamba taip pat reikšmingai kaip  Lietuva.“
 
Sigita Nemeikaitė
Paskelbta „Savivaldybių žinios“, 2020 Nr.4
Nuotraukose: Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.
Atvykstančius į Trakus prie pat įvažiavimo į miestą sutinka sutinka 2020 metų Kultūros sostinės simbolika.  
Kol karantinas, Trakai ištuštėję, bet jam pasibaigus miestas vėl prisipildys klegesio.
Įrengta puiki rekreacijos zona prie Lentvario (Graužio) ežero.
 

Reklama