NAUJIENOS

Dalius Krinickas: aplinkosaugoje – septynių stadijų sistema, kurioje niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių

Kategorija:

Miestas:
Sausio 14 dieną šalies Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika ir Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu Žydrūnu Bartkumi aptarti ekologinių problemų. Po susitikimo Prezidento patarėjas  pabrėžė, kad susitikime buvo kalbama, kad reikalinga prevencija, rizikų valdymo sistema, ir tada jau būtų aišku, kaip būtų galima pasiekti norimus tikslus.
 
Kol kas Lietuvos aplinkosaugoje veikia 7 stadijų sistema:

1 STADIJA. FIKSUOJAMAS APLINKOSAUGOS ATVEJIS. Skambi pradžia, šokas visiems (visuomenei, verslui, aplinkosaugai), įvardijama pirminė žala (60 mln. eurų sutampa su Metrail skandalo suma).  Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių.
 
2 STADIJA. VARDIJAMI KALTININKAI. Visi vieni kitus kaltina, verslas aplinkosaugą ir atvirkščiai, keliami nauji faktai. Daugiau šoko verslui, nes faktai keliami verslo nenaudai. Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių.
 
3 STADIJA. APLINKOSAUGA NEĮGALI IR KORUMPUOTA. Skandalo vidurys, aplinkosaugos argumentai išsakyti, verslo pradedami traukti viešumon. Pasirodo advokatai. Paprastai sakoma, kad verslas padarė klaidų, tačiau kur žiūri aplinkosauga, ji nieko nedaro, neveikia, nekontroliuoja, neįgali ir korumpuota. Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių.
 
4 STADIJA. DISKUSIJOS ĮVAIRIAIS LYGIAIS. Vidiniai patikrinimai, reiškiamas nepasitikėjimas verslo tarpe, aplinkosaugos sistema. Aplinkosaugos sistemoje vyksta raganų medžioklė, susidaro skirtingos barikados – viena kaltina dėl nieko nedarymo, kita ruošia pažymų paklodes su faktinėmis aplinkybėmis, kiekiais, sumomis ir pažeidimais. Išryškinamos senosios žaizdos, kad reikia tobulinti įstatymus. Pradeda aiškėti, kad gali nepakakti argumentų nubausti kaltininkus. Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių.

 
5 STADIJA. KONKRETIZUOJAMA ŽALA IR SIŪLOMOS PRIEMONĖS. Duodamos užduotys paskaičiuoti ir tikslinti žalą, surinkti papildomi dokumentai, perkratomos žalos skaičiavimo metodikos, žiūrima kurį punktą pritaikyti (padidintos taršos ar ne). Pagal kuravimo sritį Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų specialistai įvardija, ko reikia problemoms spręsti. Duodamos užduotys skubiai rengti teisės aktus. Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių.
 
6 STADIJA. ABEJONĖS. Vyksta susirašinėjimas su verslu, siunčiami įvairūs paklausimai, bandoma aiškintis raudonąsias linijas, ar būtų linkstama į taikos derybas ir panašiai. Paaiškėja koks nors faktas, po kurio pradedama abejoti žalos dydžiu ir tuomet atsiranda 50:50 principas, tuomet sprendžiama dar kartą kuriuo keliu geriau/saugiau eiti. Atsiranda ir pasiskirstymas tarp palaikančių verslo ir aplinkosaugos puses. Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių.
 
7 STADIJA. RAMYBĖS BŪSENA. Rengiami teisės aktų projektai, prasideda svarstymai, dalis nuostatų kaip per griežtos nepraeina politinio filtro. Pradedamas eskaluoti sąžiningo verslo žlugdymo argumentas. Atsiranda pripažinimas, kad problemos įsisenėjusios, ilgalaikiai sprendimai naudos neduoda, nes jų naudą prisiims kita politinė valdžia. Reikia greitų sprendimų. Niekas nesiaiškina tikrųjų priežasčių. Skandalas paprastai nugrimzta užmarštin.
Taip panašiai vyko Kauno vamzdžio, Green Hall vamzdžio, Metrail, Alytaus padangų gaisro atvejais. Panašiai vyksta Grigeo taršos atveju. Šiuo metu turime trečią stadija.
 
Dalius Krinickas
 
 

Reklama