NAUJIENOS

Bitėnų kapinaitės - Mažosios Lietuvos panteonas

Kategorija:

Miestas:

Šeštadienį Bitėnų kapinaitėse šalia Rambyno kalno iškilmingai perlaidoti Tilžės akto signataro, gydytojo, visuomenės veikėjo  Valterio Didžio ir jo žmonos Liudvikos Didžienės palaikai.

Iškilmės pradėtos Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje, jos užbaigtos šalia Rambyno kalno esančiose Bitėnų kapinaitėse, kur anksčiau buvo perlaidoti Vydūno, Martyno Jankaus palaikai. Šiame kapinių šlaite su reginiu į Nemuną amžinąją ramybę rado jau trečiasis Tilžės akto signataras Valteris Didžys, čia jau anksčiau palaidoti Tilžės akto signatarai Martynas Jankus ir Jonas Vanagaitis.

1896 m. Lenkijoje gimęs ir 1977 metais Melburne, Australijoje, miręs Valteris Didžys baigė Tilžės gimnaziją, buvo gydytojas, gyveno ir dirbo Klaipėdoje, buvo šio miesto gydytojų skyriaus pirmininkas, su savo jachta „Rūta“ laimėjo prizą tarptautinėje regatoje, buvo 1926 m. Klaipėdoje įsteigto lietuvių jachtklubo komandoras, o 1938 m. laimėjo buriavimo aukso medalį Lietuvos tarptautinėje olimpiadoje. Yra įsteigęs automobilininkų klubą, yra Lietuvos automobilių sporto čempionas. 1944 m. pasitraukė į Vokietiją. V. Didžys 1946 m. buvo Mažosios Lietuvos tarybos vicepirmininkas, po metų pasirašė  Mažosios Lietuvos lietuvių protestą, reikalavusį Karaliaučiaus kraštą prijungti prie Lietuvos. Tilžės aktas – lietuvių teisių į savo protėvių žemę testamentas, kuriame yra ir V. Didžio parašas, liudijantis, kad šis visuomenės veikėjas pasisakė už Mažosios Lietuvos prijungimą prie Lietuvos. 1949 metais emigravo į Australiją, kur mirė sulaukęs 80 metų.  

M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė daug rūpinosi, kad Valterio Didžio palaikai būtų perlaidoti Bitėnų kapinaitėse, kurios jau tampa Mažosios Lietuvos iškiliausių asmenybių amžinojo poilsio vieta. Pavyko susitarti su V. Didžio sūnumi Martynu, dukra Ieva, kurie ir kiti artimieji dalyvavo perlaidojimo ceremonijoje. Iškilmių sulaukta. Jos buvo įspūdingos. Kaip pripažino Martynas Didžys, nesitikėta, jog šviesios atminties jo tėvelis ir motina bus taip pagerbti.

www.pagegiai.lt


Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija VingrienėReklama