NAUJIENOS

Bibliotekų jubiliejinė paroda atspindi tautos istoriją

Kategorija:

Miestas:
2017 metais 16 Lietuvos viešųjų bibliotekų švenčia sulaukusios garbingo 80-mečio. Kuo ypatinga ši proga? Kodėl reikėtų didžiuotis ir švęsti? Į šiuos klausimus atsako paroda „Bibliotekų praeitis ir dabartis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio fone“, kuri nuo birželio 28 d. iki rugsėjo vidurio veikia Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje (Vytauto Didžiojo a.7, Pasvalys), Konferencijų salėje (3 a.). Čia pristatoma 16 Lietuvos bibliotekų, kurios buvo įkurtos 1937 m. tuometinio švietimo ministro  Juozo Tonkūno įsakymu, išgyveno karus, perversmus, pertvarkas, ir šiandien išlieka atviros savo lankytojams, ne pelno siekiančios, skatinančios šviestis ir šviesti per spausdintą žodį ir per skaitmenines technologijas.

Jubiliejų švenčiančių bibliotekų geografiją parodoje vaizdžiai pristato pasvalietės dailininkės Leonoros Stravinskienės sukurtas  žemėlapis. Išsibarsčiusios po Žemaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją, Aukštaitiją, šios bibliotekos vadinamos jų aptarnaujamų rajonų vardais: Pasvalio, Palangos, Kalvarijos, Prienų, Lazdijų, Joniškio, Radviliškio, Anykščių, Molėtų, Širvintų, Pakruojo, Šilalės, Jurbarko, Kelmės, Šakių, Kupiškio viešosios bibliotekos. Nemažai  bibliotekų pasivadinusios savo krašto žymių kūrėjų vardais ir pasiženklinusios kraštiečių dailininkų kurtais logotipais ar ekslibrisais. Kiekvienai bibliotekai pristatyti sukurtas atskiras stendas su nuotraukomis ir glaudžiais aprašais, pristatančiais bibliotekų istoriją, asmenybes, veiklas. Medžiagą stendams rinko pačios bibliotekos, maketavo Pasvalio bibliotekos dailininkė Agnė Naunikaitė, išleido Panevėžio UAB "Reklamos forma". Parodą inicijavusiai Pasvalio bibliotekai skirti 4 parodos stendai. Taip susidarė 20 parodos stendų, iš kurių lankytojui atsiskleidžia bibliotekų, o tuo pačių ir tautos nueitas 80 metų istorijos kelias. Kiekviena biblioteka parodoje yra tarsi savo krašto vizitinė kortelė. Bibliotekos architektūra, jos erdvės, jos žmonės ir renginiai iškalbingai liudija apie to krašto kultūrinį paveldą, bendruomenės poreikius ir lūkesčius, vietos valdžios politiką ir prioritetus. Kiekviena biblioteka turi savo individualybę, kurią kuria bibliotekos nešamas krašto istorijos ir kultūros bagažas. 

Birželio 28 d. paroda pristatyta Pasvalio rajono bibliotekininkams. Parodą pristatė ją rengę Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos darbuotojai vyriausioji bibliografė Alma Balčiūnienė, Vaikų lit-ros skyriaus vedėja Rita Baltrukienė, direktorė Danguolė Abazoriuvienė, Informacijos, mokymo ir dokumentavimo skyriaus vedėja Rita Bedulytė, vyriausioji bibliografė Lijana Markevičienė, fotografas Vidas Dulkė. Pasvalio bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė pasidžiaugė, kad paroda gražiai papildė Pasvalio bibliotekos 80-mečio šventę. Pasvaliečiai bei jų svečiai gali ją apžiūrėti per vasarą užsukę į Pasvalio biblioteką. Išsamiau paroda bus pristatyta rugsėjo 7-8 d. per bibliotekos jubiliejaus šventę. Parodos gyvenimas nesibaigs vien ekspozicija Pasvalio bibliotekos salėje. Stendai rudenį keliaus į Anykščių biblioteką, viliamasi, kad ja susidomės ir pas save pasikvies daugiau Lietuvos bibliotekų. Ateityje planuojama parengti virtualią parodos ekspoziciją internete. Maloniai kviečiame aplankyti!

Jūratė Genytė

Reklama