NAUJIENOS

BendruoMENIŠKUMAS – tai ne tik bendravimas, bet ir bendras meno kūrimas

Kategorija:

Miestas:
Graffiti ir sienų tapybos-piešinių kūrėjo Tado Šimkaus ir jaunųjų dailininkų piešinys papuošė statinio, esančio Radvilonių gatvėje, sieną

Praėjusių metų vasarą  Pakalniškių seniūnijos gyvenvietėse buvo surengtas pirmasis meno festivalis „BendruoMENIŠKAS. Apie projektą, pasiektus rezultatus ir lūkesčius kalbamės su šio projekto sumanytoja ir siela, Alksniupių kultūros namų kultūrinių veiklų koordinatore Laima Didžbaliene.
 
Kas Jums yra Alksniupiai?

Alksniupiai – mano namai. Visa esybe suaugusi nuo pat gimimo... Jie man svarbūs, čia jaučiuosi saugi, sava ir reikalinga. Kiekviename savo gyvenimo etape stengiausi juos puoselėti ne tik pati, bet apjungdama bendraminčius, suteikdama  spalvų, gyvasties. 

Kokios priežastys paskatino imtis projekto, kuris sujungtų mėgėjišką meną su profesionaliu?

Esame kraštas, sukurtas tarybiniu laikmečiu, turintis puikų kultūrinį palikimą, tradicijas,  išlikę daug to meto profesionalaus meno kūrinių, puošiančių bendrovės administracijos pastato, mokyklos, kultūros namų interjerus ir erdves. Tad ir dabar norisi pokyčio, ypač kokybiško, turinčio išliekamąją vertę, suteikiančio pozityvo ir spalvų. Daug projektų iki šiol vykdėme mėgėjiškai, edukacinių užsiėmimų metu, o štai bendradarbiavimą su profesionaliais menininkais pavyko įgyvendinti tik susitikus  su profesionalia menininke  Laura Guoke, kuri ir buvo iniciatorė visų veiklų, jas kuravo ir padėjo įgyvendinti, šio projekto vadovė – menotyrininkė Danguolė Ruškienė.


Laura Guokė

Papasakokite plačiau apie projektą: kada jis buvo įgyvendintas, kiek laiko truko, kas finansavo, kokias veiklas vykdėte.

Projektą įgyvendino viešoji įstaiga „Dilaima". Tai meno festivalis „BendruoMENIŠKAS 2020“ Pakalniškių seniūnijos gyvenvietėse 2020 metų vasarą vyko pirmą kartą. Jo renginiuose dalyvavo vietos bendruomenės nariai ir profesionalūs šalies bei užsienio menininkai. Evelina Liaugaudaitė (Vilnius), Tadas Šimkus (Kaunas), Laura Guokė (Radviliškio r.) ir Izabela Ewa Oldak (Lenkija) kartu su vietos gyventojais projektavo ir kūrė kūrinius. Šie kūriniai–meniniai akcentai puošia Alksniupių viešąsias erdves.

`
Izabela Ewa Oldak

Surengtas projekto pristatymo vakaras ,,BendruoMENIŠKA naktis“ prasidėjo muzikinė programa „Vėjo spalvos“,  kurios metu pasirodė atlikėjai: alksniupietė Ieva Vaitkevičiūtė,  Jurgita Čepkauskė – operos studijų magistrė, daugkartinė tarptautinių bei respublikinių konkursų laureatė, 2006 m. apdovanota respublikos prezidento V. Adamkaus garbės raštu bei specialiu prizu, šiuo metu gyvenanti Airijoje, Eimantas Didžbalis – klasikinės muzikos atlikėjas, Radviliškio rajono ambasadorius Airijoje.
 

Jurgita Čepkauskė, Eimantas Didžbalis, Ieva Vaitkevičiūtė

Projekto vadovė, menotyrininkė Danguolė Ruškienė ir idėjos autorė Laura Guokė pristatė meninių akcentų įgyvendinimo detales, jų gimimo istorijas. Vilnietės dizainerės, šviečiančių objektų ir instaliacijų kūrėjos Evelinos Liaugiaudaitės sukurtas šviečiantis objektas yra instaliuotas Alksniupių ambulatorijos patalpose. Kauniečio dailininko, graffiti ir sienų tapybos-piešinių kūrėjo Tado Šimkaus piešinys papuošė statinio, esančio Radvilonių gatvėje, sieną. Iš Lenkijos atvykusios dailininkės, performansų ir instaliacijų kūrėjos Izabelos Ewa Ołdak kūrinys jau prigijo ant Alksniupių kultūros namų vidinio kiemelio sienos. Tarpdisciplininio meno kūrėja, prestižinių meno konkursų laureatė Laura Guokė savo skulptūras ir šviečiančią instaliaciją eksponuoja Alksniupių kultūros namuose.


Evelinos Liaugaudaitės kūrinys

Dėl prasidėjusio lietaus projekto pristatymas, meno edukacija „Sukurk tamsoje švytintį grafitį, kurios metu visi norintys turėjo galimybę sukurti švytinčius, efemeriškus ir greitai visiškoje tamsoje išnykstančius piešinius–grafičius. (užsiėmimo vadovė L. Guokė) vyko kultūros namuose, kaip ir vizualinis projektas–spektaklis pagal Vydūno misteriją „Jūrų varpai“. Teatras „Šouxmas“ (skaitė – režisierius, aktorius Domininkas Malajavas, muzikavo – pianistas Saulius Šiaučiulis, vaizdo projekcija – Laura Guokė) paliko neišdildomą įspūdį visiems tą vakarą buvusiems renginyje.Svarbu tai, kad renginių metu buvo sudaryta galimybė ne tik susitikti, bet ir pabendrauti, kurti kartu su profesionaliais menininkais, dalintis su jais savo idėjomis ir patirtimis. „BendruoMENIŠKA naktis“ – baigiamasis renginys, kurio metu buvo ne tik pristatomi projekto metu sukurti kūriniai, bet vyko ir edukacinė-pramoginė programa, subūrusi vietos žmones į simboliškai vasarą palydintį ir projektą vainikuojantį renginį.

 

Jūsų manymu, ar šis projektas pasiekė norimą tikslą ir kokiems darbams motyvuoja pasiekti rezultatai?

Meniniai akcentai jau puošia Alksniupių viešąsias erdves. Čia gyvenantiems žmonėms pasiūlyta kokybiškos, patrauklios ir intriguojančios kūrybinio bei meninio lavėjimo bei saviraiškos galimybės. Tikimasi, kad profesionalų ir mėgėjų meno festivalis „BendruoMENIŠKAS“ vyks ir ateityje, taps tradiciniu ir ilgalaikiu meno bei kultūros reiškiniu šiame krašte.

 

Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Radviliškio rajono savivaldybė, ŽŪB „Draugas“. Įgyvendinti projektą padėjo ir mūsų partneriai: ŽŪB „Draugas“, Pakalniškių seniūnija, Radviliškio rajono Alksniupių pagrindinė mokykla.
 
Lietuvoje, kad ir ką besakytume, regionuose yra ir socialinė, ir kultūrinė atskirtis. Politikai užsimoję tą atskirtį mažinti, bet realių žingsnių ne tiek ir daug tiems užmojams įgyvendinti. O gal apskritai, kad ir kaip būtų skaudu, turime pripažinti, kad mūsų kaimai išeina iš gyvenimo, išsinešdami dalį mūsų kultūros?
 
Niekada nesutiksiu, kad kaimai išeina iš gyvenimo. Vyksta natūralus pokytis. Lietuvoje begalė puikių, išpuoselėtų kaimų ir kaimelių, kuriuose kuriasi jauni žmonės, ne išimtis ir Alksniupiai. Čia statomi nauji ir restauruojami, antram gyvenimui prikeliami senesnės statybos namai. Jei yra mokykla, ambulatorija, kultūros namai, kaimas turi dujas, o darbai pasiekiami, čia gyvens žmonės. Tankis mažesnis, gyvenimo kokybė – geresnė. Būtent kaimai per visus amžius išsaugojo kultūrą, kalbą, tad valstybės pareiga išsaugoti kaimus, kad ateityje netektų mokėti žmonėms, kurie kalba, dainuoja lietuviškai. Tokia patirtis yra Airijoje. Kultūrinė atskirtis jaučiama, bet norint, viskas pasiekiama. Rajone vykdomi geri, kokybiški projektai, tik pasidomėk ir dalyvauk. Žinoma, labai svarbu ugdyti jauną žmogų, kuris taptų kultūros dalyviu, ne tik stebėtoju, svarbu pritraukti jaunų kultūros specialistų, kurie atneštų ,,naujų vėjų“ į rajono kultūrinį gyvenimą.  Svarbu edukuoti, apjungti kūrybingus žmonės, bendrai veiklai, juk kultūra, kaip deguonis, kaip drėgmė, kuri visada augina.

 

Kaip kultūrai sekasi išgyventi karantiną? Kokių patirčių įgyjate, kokius iššūkius tenka įveikti?
 
Nuo 2020 m. rugsėjo mėnesio esame Šeduvos kultūros ir amatų centro dalimi. Pokytis, manyčiau, geras, nes apsijungiame bendrai veiklai, kolegiškam bendradarbiavimui. Tad kartu, pasitardami ir pasidalindami patirtimi bandome įveikti šio laikmečio iššūkius.  Repetuojame pasitelkdami šiuolaikines technologijas, kuriame ir laukiame gyvų susitikimų, švenčių.   Kiekvienas laikmetis neša vienokį ar kitokį pokytį, bet esu tikra, kad tik nuo kiekvieno žmogaus požiūrio priklauso, koks tas pokytis. Labai svarbu žiūrėti ne į praeitį, o į šią dieną ir užduoti sau klausimą, ar noriu pats kurti, ar laukti, kol kiti kažką gražaus sukurs, ar griauti (lengviausia), nes nieko kito nesugebu? Veržiamės į platumas, į svetimas kultūras, į svetimas šalis, nes kiekvienas juk renkasi, kas jam geriau, ko jis nori iš gyvenimo? Gyvename XXI amžiuje, gyvename sočiai, patogiai ir kaip niekad, gerai. Daugumai nebėra poreikio kūrybai, nes viskas pasiekiama, niekas (beveik) nebestebina, nebedžiugina, na, nebent daiktai.  Turime daug iššūkių, kad sudominti, suaktyvinti ir apjungti.
 
Dėkoju už pokalbį.
 
Kalbino Karolina Baltmiškė
 

Reklama