NAUJIENOS

Balandžio mėnesio virtualūs renginiai ir edukacijos Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje

Kategorija:

Miestas:

Virtuali paskaita „Panerių masinių žudynių vietos istorinė bei erdvinė rekonstrukcija"

Balandžio 8 d. 15 val., muziejininkas - gidas ir Lietuvos istorijos instituto doktorantas Mantas Šikšnianas skaitys virtualią paskaitą „Panerių masinių žudynių vietos istorinė bei erdvinė rekonstrukcija".

Paneriai – didžiausia nacių režimo organizuotų ir vykdytų masinių žudynių vieta Lietuvoje. Tarp dešimčių tūkstančių aukų, daugumą sudarė Vilniaus ir Vilniaus regiono žydai. Taip pat buvo sušaudyta lenkų pogrindžio organizacijų nariai, sovietiniai karo belaisviai, romai, lietuviai ir kiti vietos gyventojai.

1960 m. masinių žudynių vietoje buvo įkurtas Panerių memorialinis muziejus, veikęs kaip Vilniaus kraštotyros muziejaus filialas. 1977 m. memorialinis parkas oficialiai pavadintas Panerių memorialu. 1985 m. memorialo teritorija buvo sutvarkyta pagal architekto Jaunučio Makariūno projektą ir įgijo dabartinį pavidalą. Paskaitoje Mantas Šikšnianas detaliau atskleis, tiek masinių žudynių eigą, tiek vykusius Panerių „bazės“ teritorijos pokyčius, po vokiečių okupacijos.

Paskaita skiriama Yom Hašoa minėjimui. 

Prisijungimo nuoroda: https://us02web.zoom.us/j/8578...

Prisijungimo duomenys: 857 8150 0863slaptažodis: 608995.

 

Edukacinė popietė su Natalja Cheifec. „Žydų moterys".

Balandžio 11 d. 12 val. edukatorė Natalja Cheifec kviečia į edukacinį susitikimą „Žydų moterys“. Šioje paskaitoje sužinosite apie tai, kaip žydų tautos pramotės, padėjo pamatus pagrindinėms ir svarbiausioms šios tautos savybėms. Edukatorė papasakos, kodėl analizuojant pramočių bruožus ir savybes, galima sužinoti žydų moterų archetipą.

Edukacijos metu sužinosite:

• Kodėl žydų tautos kartų tęstinumą ir gyvybingumą galima laikyti žydų moterų nuopelnu?

• Kodėl Dievas, dovanojant žydų tautai Torą, kreipėsi į moteris, o tik vėliau į vyrus?

• Kodėl žydiška tautybė nustatoma pagal motiną?

• Koks yra moters vaidmuo šiuolaikinėje žydų šeimoje?

Prisijungimo nuoroda:

https://us02web.zoom.us/j/84834152024?pwd=eEVabDMveWhuWjBlTjlVRDVDODJLQT09

Prisijungimo duomenys: 870 3572 9396slaptažodis: 531384

Žydų kultūros paveldas Lietuvos archyviniuose dokumentuose


Balandžio 13 d. 17 val., kviečiame dalyvauti virtualiame renginyje-paskaitoje, skirtoje susipažinti su žydų kultūros paveldu Lietuvos archyviniuose dokumentuose.

Lietuvos valstybės istorijos archyvo fonduose gausu istorijos šaltinių apie žydų gyvenimą Lietuvoje iki 1918 metų, kuriuos renginio metu pristatys informacijos ir sklaidos skyriaus vyr. specialistė Raminta Bindokaitė-Tamulynienė.

Lietuvos literatūros ir meno archyve, tarp saugomų XX a. pr. kino ir teatro afišų ženklią dalį sudaro Nahumo Lipovskio Žydų liaudies teatro plakatai. Remiantis tam tikrais faktais, Lipovskis kaip režisierius ir scenarijaus autorius buvo susijęs su nebylaus kino filmų kūrimu. Šiuos įdomius ir mažai girdėtus faktus plačiau pristatys Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius, doc. dr. Juozapas Blažiūnas.

Renginio metu taip pat kalbėsime apie žydų bendruomenės organizacijas bei kapinių uždarymą ir maldos namų konfiskavimą. Šiuo klausimus apžvelgs Vilniaus regioninio valstybės archyvo dokumentų saugojimo ir apskaitos skyriaus vyr. specialistė Edita Rimkė.

Nuoroda į virtualią renginį: https://us02web.zoom.us/j/8279...
Prisijungimo duomenys: 827 9814 1005slaptažodis: 710340.

Renginys nemokamas ir atviras visiems, tačiau galime priimti iki 100 dalyvių, todėl prašome prie virtualios paskaitos jungtis nors dešimt minučių anksčiau.

Į iškilusius klausimus jums mielai atsakys renginio iniciatorė, muziejininkė-edukatorė Jurgita Jackevičiūtė el. paštu jurgita.jackeviciute@jmuseum.lt

 

Virtualus senjorų klubas

 

Balandžio 15 d. 16 val. kaip ir kiekvieną trečią mėnesio ketvirtadienį, vyks virtualus Senjorų klubo susitikimas. Šie teminiai susitikimai skirti susipažinti su nauja muziejuje vykstančia paroda ir atsinaujinusia ekspozicija. Kiekvieną mėnesį senjorams pasiūlome vis kitą temą: klausomės pranešimų apie judėjų religiją, Lietuvos žydų istoriją, gilinamės į tradicijas ir papročius, aptariame kalendorines žydų šventes, geriau suprasdami kaimynystėje gyvenančiųjų kultūrą.

Balandžio mėnesio klubo susitikimo dėmesio centre – Šabas, kassavaitinė šventė. Virtualaus susitikimo metu su Jumis bendraus muziejaus edukatorė Jurgita Jackevičiūtė, o edukacinės popietės metu kalbėsimės apie pasiruošimą Šabui, kas vyksta prieš rengiantis pradėti šią svarbią dieną griežtai nustatytu laiku. Aptarsime šventinio stalo patiekalus ir svarstysime ar tiesa, kad darbo nutraukimas - tai visiškai nieko neveikimas, kalbėsime apie tai, kokius darbus privalo žydai atlikti, o kurių vis tik jie šią dieną vengia atlikti.

Dėl registracijos prašome kreiptis pas edukatorę - Jurgitą Jackevičiūtę el. paštu jurgita.jackeviciute@jmuseum.lt

 

Virtuali edukacinė popietė su Natalja Cheifec. „Tu B'Shvat: Medžių Naujieji metai“.

Balandžio 18 d. 12 val. edukatorė Natalja Cheifec kviečia į edukacinį susitikimą „Tu B'Shvat: Medžių Naujieji metai“. Popietės metu sužinosite, kodėl kiekvienas žydas šios šventės metu turi pasodinti medelį? Kas bendro tarp žmogaus ir medžio? Kodėl žydų tradicijoje egzistuoja keturios naujų metų pradžios ir kodėl žemė turi pailsėti. Kodėl negalima valgyti derliaus, kol nebus atskirta dešimtinė dalis vargšams ir šventikams?

Edukatorė Natalja Cheifec taip pat pristatys šiuos šventės aspektus:

  • Tu B‘Shvat ir vaikų auklėjimas.
  • Tu B‘Shvat šventės apeigos: kaip ši šventė švenčiama Lietuvoje ir kaip Izraelyje.
  • Augalų sodinimo taisyklės.

Tikslesnę informaciją paskelbsime vėliaus muziejaus svetainėje ir mūsų socialinio tinklo Facebook paskyroje Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus.


 

 

 


Reklama