Bakterijos ir virusai aplink pasaulį keliauja „greitkeliais“ danguje
  NAUJIENOS

Bakterijos ir virusai aplink pasaulį keliauja „greitkeliais“ danguje

Kategorija:

Miestas:
Mikrobai tikrai yra dominuojanti gyvybės formų grupė. Šios nematomos biogeninių medžiagų dalelės gyvyuoja milijardus metų.
Augalai ir gyvūnai atsirado kaip šalutinis mikrobinio susijungimo produktas, sąlyginai nesenoje mūsų planetos istorijos dalyje.

Mikrobų supratimas nėra paprastas. Prireikė ilgoko laiko, kol buvo sužinota apie žmogaus mikrobiomo – virusų, bakterijų ir grybelių, egzistavimą mūsų kūnų viduje ir išorėje, kas sujungia mus su likusiu mikrobiniu debesimi, kuris egzistuoja visur, kur tik gali išgyventi gyvybė, rašo iflscience.com. 
Dabar žinoma, kad mikrobiomas yra net ir aukštai danguje.

Tai mikrobai, kurie yra nunešami ir tuomet užsilieka žemutinėse atmosferos dalyse. Tai apima vidurinę ir aukštutinę troposferą, tarp 8 ir 12 km. virš žemės, bei žemutinę stratosferą, aukštyje siekiančiame iki 15 km.
Be to, sujungus planetines vėjų sistemas, šios gyvybės formos danguje sukuria mikrobinį greitkelį, kuris transportuoja juos aplink pasaulį.

Pirmą kartą apie dangaus bakterijų egzistavimą buvo pranešta pirmuose tyrimuose, paskelbtuose 2013 ir 2018 metais. Tai nebuvo izoliuoti mikroorganizmai, kurie buvo aptikti atsitiktinai.
Tai buvo bakterijų bendruomenės, danguje išsidėsčiusios didžiuliais skaičiais, regione, kur kiekviename kubiniame troposferos oro metre egzistavo tūkstančiai bakterijų.

Tarp 60% ir 100% bakterijų surinktuose pavyzdžiuose buvo gyvos ir jos įprastai gyveno danguje ilgiau nei penkias dienas. Jų genetinių medžiagų analizė patvirtino dešimčių skirtingų bakterinių rūšių buvimą.
Vis dėlto, troposferinių bakterijų bendruomenės buvo mažiau kompleksiškos.

Tačiau bakterijos nėra vienintelės mažosios gyvybės formos danguje. Dabar žinome, kad šį mikrobiomą taip pat sudaro virusai ir net grybeliai. Žemutinė atmosfera atrodo esanti gyva ir knibždėte knibždanti mikrobais.
Šie mikrobai yra puikiai prisitaikę prie savo naujosios gyvenamosios aplinkos. Tik bakterijos, kurios jau turi mechanizmus, leidžiančius susidoroti su ultravioletine radiacija, vandens trūkumu ir aukštais pavojingų oksidantų, tokių kaip ozonas, lygiais, išgyvena tokio tipo kelionę danguje, kur jos maitinasi atmosferoje prieinamais anglies junginiais.

Atsižvelgiant į šią atšiaurią aplinką, bakterijų elgsenos danguje tyrimas gali būti naudingas, siekiant suprasti mikrobinį išgyvenamumą kosmose.
Bakterijos taip pat aktyviai auga debesyse ir vaidina svarbų vaidmenį procesuose, susijusiuose su Žemės atmosferine chemija.

Pavyzdžiui, kai kurios oro bakterijos skatina ore esančio vandens užšalimą. Tai gali vykti panašiu būdu, kaip kai kurios augalų bakterijos panaudoja specialius baltymus, kad įgalintų ledo formavimąsi ir taip pažeistų lapus, atveriant kelius bakterijoms, kurios gali infekuoti audinius.
Orinės bakterijos ir ledo dalelės, kurias kai kurios jų nešioja, netgi gali tapti branduoliu, reikalingu debesų formavimuisi.

Ligų maršrutai?

Atmosferinio mikrobiomo ir jų greitkelių danguje supratimas taip pat gali padėti mums suprasti, kaip ligas sukeliantys mikrobai yra transportuojami aplink planetą.

Neseniai paskelbtame tyrime mokslininkai nustatė dideliais skaičiais iš dangaus krentančius virusus, kurie lyg nematomos snaigės nuklojo Sierra Nevada kalnus Ispanijoje, kur buvo patalpinti virusų detektoriai.
Dėka šių mikrobinių greitkelių danguje, genetiškai identiški virusai gali būti aptikti skirtingose ir toli viena nuo kitos nutolusiose planetos vietovėse.

Tokios tipo keliai gali būti atsakingi už paslaptingosios Kawasaki ligos plitimą, kuri vaikams gali sukelti širdies problemas, tačiau jos tiksli priežastis nėra žinoma.

Japonijos mokslininkų grupė pateikė įrodymų, kad ji gali plisti dėl grybelinio toksino, ilgus nuotolius iš Kinijos į Japoniją nešamo dangumi.

Japonijos oro pavyzdžių, surinktų tuo laiku kai dažniausiai nustatoma Kawasaki liga, analizė atskleidė, kad labiausiai dominuojanti mikrobinė rūšis buvo grybelis Candida.

Laboratoriniai eksperimentai parodė, kad šis grybelis gali sukurti Kawasaki primenančią būklę pelėse.
O dabar visas pasaulis stebi COVID-19 pandemijos sagą. Mes žinome, kad virusas plinta per žmonių kontaktą, tačiau gydytojų grupė neseniai perspėjo Pasaulio sveikatos organizaciją, kad viruso dalelės gali keliauti oru.
Kai kurie mokslininkai netgi spekuliavo, kad COVID-19 virusas galėjo būti išnešiotas tarp panašių platumų valstybių per atmosferines sraujymes.
Panašu, kad žmonijos  laukia didžiuliai atradimai apie tai, kas gyvena mums virš galvų.

Gismeteo.lt 
pixabay.com nuotr.

Reklama