Aplinkos apsaugos komiteto nariai domėjosi Alytaus krašto problemomis
  NAUJIENOS

Aplinkos apsaugos komiteto nariai domėjosi Alytaus krašto problemomis

Kategorija:

Miestas:
Birželio 1 dieną Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai lankėsi Alytuje, kur apžiūrėjo esamą padėtį gaisro nuniokotą padangų perdirbimo įmonę „Ekologistika“, o susitikę su Alytaus rajono meru aptarė alytiškiams vieną aktualiausių klausimų – elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ pastotės keliamas triukšmas.

Gaisravietė parodė: įstatymą būtina tobulinti

„Šiandien lankėmės Alytaus padangų perdirbimo įmonės „Ekologostika“ gaisravietėje. Respiratorius labai pravertė, nes net ir jį dėvint  būnant teritorijoje gerklėje jutosi nemalonus graužimas. Mane visi ramino, sakydami, kad dabar čia jau viskas išsivėdinę, girdi, nežinote, kas buvo iškart po gaisro. Įsivaizduokite, kokią taršos dozę gavo aplinkiniai gyventojai ir kokie to liekamieji reiškiniai jų sveikatai. Dabar skaičiuojama žala aplinkai, verslams, o įmonės vadovas  ramiai įrodinėja, kad  suplėšyta padanga, už kurią, kaip už sutvarkytą, jis gavo atlygį, yra tikrų tikriausias produktas. Esą tokia tarptautiniai standartai, tik nenurodė, kokie tie standartai. Išties suplėšyta padanga tėra tik atlieka, nes toks sutvarkymas išlaidų beveik nereikalauja, tad už sutvarkymą gamintojų/importuotojų sumokėtas lėšas galima lengvai įsidėti į kišenę. Nors vadovas tikino, kad šie „produktai“ buvo sėkmingai realizuojami, – apie apsilankymą įmonėje įspūdžiais dalijasi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Virginija Vingrienė.  – Dabar turime ieškoti veiksmingų išeičių. Rytoj kaip tik Seime bus pateikiamas mano parengtas įstatymo projektas, kuriuo aiškiai apibrėžiama, kas yra perdirbta padanga, kas yra iš jos pagamintas produktas. Tai užkirs kelią tokiam įžūliam piktnaudžiavimui. Be to, bus užtvirtintas gamintojo atsakomybės principas – teršėjas moka. O sumokėtas mokestis į biudžetą už netvarkomas padangas privalės būti naudojamas tik jų sutvarkymui ar investicijoms į aukštesnes žiedinės ekonomikos pakopas: perdirbimą, naudojimą žaliava, ekodizainą, nuolat perdirbamų produktų kūrimą.“

 
Seimo nariai išgirdo pastotės triukšmą

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai apžiūrėjo triukšmą keliančią elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ pastotę.

Kaip informuoja Alytaus rajono savivaldybė, aplink pastotę gyvena daugiau kaip 1000 žmonių kurie jau kelerius metus laukia pastotės keliamą triukšmą mažinančių priemonių. „Litgrid“ supylė kaupą žemės, tačiau jis garso nesulaiko. Gyventojai kreipėsi pagalbos į savivaldybę.

 „Trejus metus gyventojai ir aš turėjome įrodinėti tiesas. Triukšmo matavimais nustatyta, kad pastotės transformatorių skleidžiamas triukšmas viršija leistinas normas. Būtinos garsą sulaikančios priemonės“, – sakė rajono meras Algirdas Vrubliauskas atvykusiems Seimo nariams.

Savivaldybei pavyko pasiekti susitarimo su „Litgrid“ dėl konkrečių priemonių, kaip slopins triukšmą, laukiama konkrečių darbų. Susitikime su Aplinkos apsaugos komitetu „Litgrid“ atstovai nedalyvavo.
Aplinkos apsaugos komitetui ir savivaldybei naują garsą izoliuojančių priemonių  projektą pristatė Padangų perdirbėjų asociacijos atstovai ir verslininkai. Jie siūlo apsaugos sienelių aplink pastotę užpildą gaminti naudojant sudegusios įmonės „Ekologistika“ Alytuje likusias padangas.
Seimo nariai pažymėjo, kad teikti pasiūlymą jie gali, tačiau „Litgrid“, pirkdama paslaugą, turi vadovautis įstatymais ir vykdyti viešojo pirkimo konkursą.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas pažymėjo, kad jų tikslas atstovauti gyventojams ir ieškoti sprendimo, kad keliamas triukšmas netrukdytų gyventi.
Savivaldybės meras A. Vrubliauskas su komiteto nariais taip pat aptarė atliekų tvarkymo, kolektyvinių sodų perėmimo savivaldybės žinion, bešeimininkių pastatų tvarkymo, atsinaujinančių elektros energijos šaltinių panaudojimo klausimus ir problemas.

MK inf.

Reklama