NAUJIENOS

Aivars Okmanis: mūsų savivaldybės žinomumas neatsiejamas nuo Rundalės pilies

Kategorija:

Miestas:
Šiaurės Lietuvos ir Pietų Latvijos savivaldybes sieja įvairūs ryšiai: įgyvendinti ar įgyvendinami projektai, kultūros renginiai, bičiulystė. Pasitinkant Latvijos nepriklausomybės šimtmetį kalbamės su Rundalės savivaldybės meru Aivars Okmanis
Gerbiamas mere, kas šiandien yra Rundalė?
Rundalė – tai nedidelis Žiemgalos regiono miestelis, savivaldybės centras. Pavadinimas – vokiškos kilmės žodis, reiškiantis taikos slėnį. XVII amžiuje, kai buvo statoma Rundalės pilis, išties tai buvo labai rami ir mažai apgyvendinta vieta.  Pastačius pilį Rundalė pradėjo augti kaip miestelis.
Rundalės savivaldybėje gyvena apie 4 tūkst. žmonių. Pagrindinė jų veikla – žemės ūkis. Be abejo, ekonominiame savivaldybės gyvenime svarbi vieta tenka turizmui. Per metus Rundalė pilį aplanko apie 255 tūkst. turistų. Tai, žinoma, savivaldybės gyventojams sudaro galimybes plėtoti paslaugų verslą.
Be abejo, pagrindinis turistų srautas – vasarą. Būna dienų, kai vienu metu turistų yra daugiau negu vietinių savivaldybės gyventojų.  Lankytojų gausa savivaldybei sukuria ir kai kurių iššūkių, susijusių su infrastruktūra. Tai ir transporto stovėjimo aikštelės. Tai sukelia tam tikrų problemų ir mūsų ūkininkams, nes suaktyvėjęs turistinio transporto judėjimas sunkiai derinasi su ūkininkų žemės ūkio technikos judėjimu. Ypač kai nuimamas derlius.
Jūsų savivaldybės didžiausias turtas – Rundalės pilis.
Taip. Galime drąsiai sakyti, kad mūsų savivaldybės žinomumas neatsiejamas nuo pilies. Pilis pamėgta ir kino kūrėjų.
Rundalės pilis – įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai. Juos XVIII amžiuje pasistatydino  Kuršo kunigaikštis Eernstas Jonas Bironas. Rundalės pilį projektavo Francesco Bartolomeo Rastrelli, o interjerą kūrė žymūs ano meto dailininkai ir skulptoriai.
Kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas rūmus pradėjo statyti įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos. Bironas ją vedė, tačiau netrukus Ana mirė, taip ir nesulaukusi, kol bus baigtos puošniosios pilies statybos. Ernstas Johanas Bironas buvo ištremtas į Rusiją ir grįžo tik po 20 metų, sulaukęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos II malonės.
Mirus Ernstui Johanui Bironui, Rundalės pilis atiteko jo sūnui, o vėliau – Rusijos imperatorienei Jekaterinai II, kuri galiausiai rūmus padovanojo savo 40 metų jaunesniam meilužiui Zubovui.
Pirmojo pasaulinio karo metu Rundalės pilyje buvo įkurta ligoninė, vėliau čia buvo įsteigta mokykla, įrengti gyvenamieji butai, sandėliai. Pilies atkūrimas pradėtas tik 1972 m. Šiandien Rundalės pilyje eksponuojama įdomi istorinė kolekcija, atspindinti rūmų klestėjimo laikmetį.
Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Rytiniame Rundalės pilies sparne įrengti reprezentaciniai kambariai: Baltoji salė, kurioje vykdavo pokyliai, iškilminga veidrodžiais ir krištolu išdabinta Auksinė salė, kurioje vykdavo hercogo audiencijos, Didžioji galerija, Marmuro salė. Vakarinėje rūmų dalyje įrengti apartamentai, tarp kurių  – hercogienės buduarai, pasižymintis įspūdingomis dekoracijomis, kunigaikščio miegamasis, valgomieji, tualeto kambariai ir kt.
Rūmų kieme įkurtas įspūdingas prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo. Parke – žemai karpomų gyvatvorių įrėminti ornamentai iš gėlių, viliojančių ryškiomis spalvomis. Iš centrinės parko dalies į visas puses spinduliškai driekiasi takai. Parko rožyne auginamos įvairiausių veislių rožės.
Kuo dar turtinga Rundalė?
Yra retro automobilių ekspozicija. Didžioji automobilių dalis pagaminti XX amžiaus pirmojoje pusėje.  Yra koncertų salė. Turime trejus kultūros namus. Liuteronų bažnyčia.  Iki karo buvo dar viena bažnyčia, bet ją per arą subombardavo. Dabar, pasinaudodami bendradarbiavimo programa, bandome ją atstatyti.
Turime vidurinę mokyklą. Kadangi pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai sumažėjo mokinių skaičius, mes visas savivaldybės teritorijoje buvusias mokyklas apjungėme į vieną. Mokykla turi keturis filialus savivaldybės kaimuose. Jai priklauso ir muzikos bei dailės mokyklos. Mes patenkinti mokyklos rezultatai. Džiaugiamės, kad mūsų mokiniai užima prizines vietas olimpiadose ir konkursuose.
Per pastaruosius trejus metus mokinių skaičius kiek stabilizavosi. Po krizės gyvenimui pagerėjus ūgtelėjo gimstamumas.
Gal emigravusieji sugrįžta?
Kol kas išvykusieji iš Latvijos į užsienį neskuba sugrįžti, bet tikimės, kad grįš. Kai jie išvažiavo minimalus atlyginimas buvo 80 latų, o dabar – 400 eurų. Ūkininkaujantys kaimo gyventojai gauna gana dideles išmokas.
O ūkininkai ar jaunėja?
Taip. Savivaldybėje dirbu nuo 1994 metų. Prisimenu, kaip kūrėsi ūkininkai, dabar jų veiklą jau perėmė jų sūnūs ir dukros.  Tačiau įsikurti, jie anksčiau nebuvo įsigyta žemės, naujiems ūkininkams Rundalės savivaldybėje nebūtų lengva. Specializuotam ūkiui, kaip braškių auginimas, dar galima būtų susirasti žemės, bet įsigyti ar išsinuomoti didesnį plotą būtų gan sunku.
Kalbėdami apie Lietuvos savivaldybes dažnai pajuokaujame, kad iš savivaldos vien pavadinimas belieka. O kiek savarankiškumo turi Latvijos savivaldybės?
Su Lietuvos savivaldybėmis bičiuliaujamės jau daugiau kaip 20 metų ir pastebime, kad pa jus atsiranda vis didesnis centralizavimas. Ypač tai pasakytina apie biudžetą. Latvijos savivaldybių biudžeto didžiąją dalį sudaro savarankiškoms funkcijoms skirtos lėšos ir mes patys nusprendžiame, ką su jomis darysime.
Valstybė skiria lėšas švietimui, gydymui, savivaldybės turime tik aprūpinti patalpomis ir pritaikyti jas pacientų priėmimui.  Mes teikiame ir patys paslaugas. Savivaldybė išlaiko stomatologą, kuris aptarnauja vaikus.
Komunalinės paslaugos,  gatvių apšvietimas, vandentiekis ir nuotekų surinkimas yra savivaldybės funkcijos. Turime municipaline policiją, savivaldybei priklausančius kelius.
Savivaldybė disponuoja žemės ir nekilnojamojo turto mokesčius. 80 proc. mums atiduodama gyventojų pajamų mokesčio.
Spalio pradžioje įvyko Latvijos Parlamento rinkimai. Kaip vertinate rinkimų rezultatus?
Situacija sudėtinga sudarant Vyriausybę. 2/3 visiškai nauji Seimo nariai, neturintys darbo Seime patirties. Jie ėjo su šūkių: reikalingos permainos, bet niekas nežino, kokios tos permainos. Tačiau daryti permainas nėra paprasta, nes už kiekvienos reformos stovi žmonės.
Latvijoje, palyginti su Lietuva, visada buvo daugiau rusakalbių. Kokią įtaką jie turėjo rinkimų rezultatui?
Iš 16 rinkimuose dalyvavusių partijų ryškiausiai išsiskiria dvi. Viena jų siejasi su rusakalbiais. Į Parlamentą išrinkti 23 šios partijos atstovai.  Iš antrosios pagal rezultatą partijos į Parlamentą pateko 16 atstovų.
Kokie Rundalės savivaldybės ižiausi iššūkiai?
Pasiekti, kad iš sustotu migracija iš Rundalės savivaldybės, kad nepasiektume kritinės ribos, kai savivaldybė nebegalėtų funkcionuoti, kai tektų uždaryti mokyklą, kitas įstaigas. Todėl ir rūpinamės, kad Rundalės savivaldybėje žmonėms būtų kur gyventi, kuo užsiimti, kad čia būtų gyvas kultūrinis gyvenimas.  Rūpinamės, kad būtų modernizuojami dar kolūkio laikais pastatyti namai.
Ar nekilnojamojo turto vertei turi įtakos Rundalės pilis?
Turi, nes tai didesnė galimybės rasti darbą, plėtot savo verslą.  Rundalės pilyje kuriama nemažai filmų. Dalis kūrėjų apsigyvena mūsų viešbučiuose, nuomoja patalas repeticijoms. Reikia aptarnaujančio personalo.
Ir kokią Rundalę norite matyti po kelerių metų?
Pirmiausia, kad savivaldybėje nebeliktų prastų kelių, kad iki kiekvieno namo vestų asfaltuotas kelias.  Žinoma, kad čia ir toliau būtų mokykla, savo gyvenimą kurtų žmonės.

Kalbėjosi
Genovaitė Paulikaitė
 

Reklama