2020 m. sausio 6–31 d.
  NAUJIENOS

2020 m. sausio 6–31 d.

Kategorija:

Miestas:
KONCERTAI   VILNIUJE
 
Sausio 9 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
XVI tarptautinio menų festivalio „Pravoslavų Kalėdos Lietuvoje“ koncertas
„Skamba Gruzijos folkloras“
Folkloro ansamblis GORDA
Programoje – Kachetijos, Gurijos, Samegrelo ir kitų Gruzijos regionų dainos
Į klausimą „Apie ką jūs dainuojate?“ gruzinų liaudies ansamblio „Gorda“ atlikėjai atsako nesusimąstydami – apie meilę. Dar jie dainuoja apie karą, vestuves, taip pat XIX amžiuje paplitusias vadinamąsias miesto dainas. Muzikavimas yra neatsiejama gruzinų gyvenimo dalis, tad šios tautos atstovams dainuoti yra natūralu, o specialus muzikinis pasiruošimas nebūtinas.
Ansamblio „Gorda“ įkūrėjai – broliai Damianas ir Giorgi Gordeladzės, 2010 m. tapę nugalėtojais Valstybinio Gruzijos folkloro centro organizuotame konkurse, „Šeimos ansamblių“ kategorijoje. Ansamblio dalyviai – G. Mtatsmindeli aukštosios mokyklos studentai ir absolventai, profesionalūs gruzinų folkloro tyrėjai ir atlikėjai. Ansamblyje buriasi įvairių šalies regionų atstovai – pavyzdžiui, iš Gurijos, kuriai atstovauja broliai Gordeladzės, Imiretijos, Kachetijos ir Megrelijos. Atlikėjų repertuare jungiamos ir liaudies dainos, ir religinės giesmės, o joms pritariama tradiciniais liaudies styginiais instrumentais panduri ir čonguri.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
Koncerto organizatorius – VšĮ „Slavų tradicinės muzikos mokykla“
 
Sausio 19 d., sekmadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Orkestro muzikos koncertas „Modestas, Lukas ir orkestras“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistas LUKAS GENIUŠAS (fortepijonas)
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
Programa: RAMINTA ŠERKŠNYTĖ – „De profundis“ styginių orkestrui
SERGEJ RACHMANINOV – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 c-moll, op. 18
LUDWIG VAN BEETHOVEN – Simfonija Nr. 6 F-dur „Pastoralinė“, op. 68
Įprastai sausio mėnuo žymi naujų metų, naujo kelio pradžią. O Lietuvos nacionalinės filharmonijos muzikinio gyvenimo tėkmėje tai yra tarsi pusiaukelės riboženklis, žadantis ir naujas patirtis 2020-aisiais, ir kelionės per 79-ojo koncertų sezono renginius tęsinį. Savo pirmąjį koncertą 2020-aisiais Didžiojoje salėje Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir maestro Modestas Pitrėnas rengia kartu su pianistu Luku Geniušu, apie kurį britų dienraštis „The Guardian“ yra rašęs: „Jis skambina raiškiai – kaip jaunas atlikėjas, tebelaimintis konkursus, ir kartu brandžiai – kaip muzikantas, gebantis atskleisti kūrinio sandarą, o jo ekspresija toli gražu nėra savitikslė.“
Koncerto programoje – muzika nuo Vienos klasikos iki šių dienų. Vakaro pradžioje skamba lietuvių šiuolaikinės kompozitorės Ramintos Šerkšnytės „De profundis“ styginių orkestrui. Apie šią pjesę Gidonas Kremeris yra sakęs, kad tai tarsi Baltijos šalių muzikos vizitinė kortelė. Pati autorė teigia: „Ši dramatiškos nuotaikos, kontrastų kupina muzika atspindi tam tikrą jauno žmogaus pasaulėžiūrą (kūrinys buvo rašomas kaip bakalauro studijų baigimo darbas), kai gyvenimas suvokiamas labai maksimalistiškai, itin aštriai, kai euforiją keičia nusivylimai. Tiek mene, tiek gyvenime ilgimasi nekasdieniškų, transcendentinių išgyvenimų, tikima meno sakralumo jėga. Todėl ir pavadinimas – „iš gelmių“, nors kūrinyje ir nepaisoma istorinės „De profundis“ tradicijos.“ Greta R. Šerkšnytės kompozicijos – L. van Beethoveno Šeštoji simfonija, dar vadinama „Pastoraline“, jos filosofinė gelmė inspiruota minčių apie žmogaus ir gamtos harmoniją. Taip pat skambės S. Rachmaninovo Antrasis fortepijoninis koncertas, sukurtas po kompozitoriui itin niūraus gyvenimo laikotarpio, tačiau tarsi ženklinęs naują pradžią: kūrinį lydėjo triukšmingos ovacijos ir S. Rachmaninovo gyvenime įvyko lūžis, jis vėl ėmėsi muzikos – rašė dainas, pjeses fortepijonui, iškart kelias operas, dirigavo, jo solo pasirodymai sukeldavo tikrą furorą.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Sausio 22 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Kamerinės muzikos koncertas „Romantinės muzikos vakaras“
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
ROKAS VALUNTONIS (fortepijonas)
DAINIUS RUDVALIS (kontrabosas)
Programa: JOHANNES BRAHMS – Styginių kvartetas Nr. 1, op. 51 c-moll
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY – Fortepijoninis sekstetas D-dur, op. 110
Lietuvos nacionalinės premijos ir Baltijos Asamblėjos premijos laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas daugiau nei penkis dešimtmečius yra vienas ryškiausių kolektyvų Lietuvos kultūriniame gyvenime, pelno geriausius įvertinimus Lietuvoje ir užsienyje. Gausybė įdomių, reikšmingų kvarteto programų ir ciklų telkia publiką, lavina jos skonį, supažindina su šio žanro šedevrais ir mažai Lietuvoje žinoma muzika, garsiais atlikėjais ir jaunimu. Šioje programoje kolektyvas muzikuoja su jaunais talentingais muzikantais: tarptautinių konkursų laureatu, prestižinės Londono agentūros „City Music Foundation“ globojamu pianistu Roku Valuntoniu ir kontrabosininku, Lietuvos nacionalinio ir Kauno simfoninių orkestrų muzikantu Dainiumi Rudvaliu. Kartu jie atlieka vieną ryškiausių Felixo Mendelssohno-Bartoldy kamerinių kūrinių – Fortepijoninį sekstetą D-dur, op. 110, fortepijonui, smuikui, dviem altams, violončelei ir kontrabosui. Sodri styginių ir fortepijono tembrų koreliacija, instrumentų dialogai, žaismingumas, lyrikos ir dramatizmo bangos čia atskleidžia visą romantiko Mendelssohno kūrybinio žydėjimo periodo grožį. Koncerte skamba ir Valstybinio Vilniaus kvarteto atliekamas kito nemaraus romantiko – Johanneso Brahmso – Styginių kvartetas Nr. 1, op. 51 c-moll, žinomas kaip drąsios ir orkestriškos muzikinės kalbos pavyzdys, kuriame galima atrasti sąsajų su Ludwigo van Beethoveno ar autorių žavėjusio Josepho Haydno muzika.
Bilietai – 10, 15, 20 Eur
 
Sausio 25 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Orkestro muzikos koncertas „Mozarto muzikos efektas“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistas IGNAS MAKNICKAS (fortepijonas)
Dirigentas VILMANTAS KALIŪNAS
Programa: WOLFGANG AMADEUS MOZART – Operos „Visos jos tokios“ uvertiūra; Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 21 C-dur, KV 467; Simfonija Nr. 41 C-dur, KV 551 („Jupiterio“)
Šiame koncerte karaliaus Wolfgangas Amadeus Mozartas! Įdomios ir nekasdienės yra kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus mintys apie Mozartą, išsakytos laidose „Audiologai“: „Esu įsitikinęs šio genialaus kūrėjo muzikos gyvybingumu, aktualumu ir niekam neprilygstančia emocine įvairove, muzikinės minties sveikata, per visą kūrybą skriejančiu polėkiu ir muzikinės raiškos modernumu. (...) Mozarto muzika turi tiek paslapčių, kiek kartų jos beklausysi. Ji, kaip ir vaikystėje skaitytos pasakos, su metais atveria kitas prasmes, kitus minties sluoksnius, skelbia kitus klausimus ir laukia kitokių atsakymų.“
Su Lietuvos kameriniu orkestru ir dirigentu Vilmantu Kaliūnu pasirodys jaunas pianistas Ignas Maknickas. Kalifornijoje gimęs jaunasis atlikėjas baigė Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą, docentės Albinos Šikšniūtės klasę. Šiuo metu pianistą studijų kelias atvedė į Londono Karališkąją muzikos akademiją, prof. Joannos MacGregor klasę. I. Maknickas yra ne vieno tarptautinio pianistų konkurso laureatas. 2018–2019 m. jis atliko Mozarto 9-ąjį, 10-ąjį ir 23-ąjį koncertus kartu su „London Mozart Players“, Dartingtono ir Karališkosios muzikos akademijos orkestrais.
Nuolat su jaunaisiais muzikais dirbantis dirigentas Vilmantas Kaliūnas vis dažniau matomas Lietuvos scenose. Kauno miesto simfoninio orkestro dirigentas, buvęs Sarluiso (Vokietija) apskrities simfoninio orkestro meno vadovas bendradarbiauja su tokiais orkestrais kaip Lietuvos kamerinis, Lietuvos nacionalinis simfoninis, „Berliner Sinfonietta“, Sarbriukeno „Collegium Instrumentale“, „Thüringen Philharmonie Gotha“, „Jenaer Philharmonie“ ir kitais.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Sausio 26 d., sekmadienį, 12 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Teatralizuotas koncertas visai šeimai „Žvaigždžių karų siuita“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Dirigentas KAROLIS VARIAKOJIS
Muzikologas VIKTORAS GERULAITIS
Programoje – Johno Williamso „Žvaigždžių karų siuita“
Jau ne vienos kartos žiūrovai yra tapę kino sagos „Žvaigždžių karai“ gerbėjais. Garsių fantastikos filmų dalys pradėtos rodyti 1977 m. ir iki šių dienų vis filmuojamos naujos serijos.
Šios nesibaigiančios epopėjos muzikos autorius yra amerikiečių kompozitorius ir dirigentas Johnas Williamsas (g. 1932), vienas garsiausių kino muzikos kūrėjų pasaulyje. Jis sukūrė garso takelius tokiems garsiems filmams kaip „Šindlerio sąrašas“, „Nasrai“, „Juros periodo parkas“, „Vienas namuose“ ir „Vienas namuose. Pasiklydęs Niujorke“, taip pat pirmiesiems trims „Hario Poterio“ filmams. Parašė muziką net ketverioms olimpinėms žaidynėms. J. Williamsas yra pelnęs penkis „Oskaro“, keturis „Auksinio gaublio“, septynis BAFTA ir 21 „Grammy“ apdovanojimus.
„Žvaigždžių karams“ parašytos muzikos trukmė – daugiau kaip 18 valandų, kompozitorius sukūrė apie 50 temų – tai unikalus reiškinys kino muzikos pasaulyje. JAV Kongreso biblioteka išsaugojo „Žvaigždžių karų“ garso takelį Nacionaliniame įrašų registre kaip „kultūriškai, istoriškai ir estetiškai svarbų“ kūrinį. Šiame koncerte išgirsime paties J. Williamso sukomponuotą siuitą.
Bilietai – 6, 8, 10 Eur
 
Sausio 26 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Kamerinės muzikos koncertas „Dialogai. Lietuva–Danija“
Ansamblis MUSICA HUMANA
Solistai: CAROLINE SAVICKIENĖ (obojus), RIMVYDAS SAVICKAS (klarnetas)
Programoje – Julius Juzeliūnas, Finn Høffding, Juozas Naujalis, Arvydas Malcys, Carl Nielsen,
Eduard Herrmann
Sekmadienio popietę kamerinės muzikos ansamblis „Musica humana“ kviečia klausytis lietuvių, danų ir vokiečių kompozitorių muzikos. Koncerto solistai – obojininkė Caroline Savickienė ir klarnetininkas Rimvydas Savickas. Danijoje, Kopenhagoje gimusi C. Savickienė studijuoja Karališkojoje Danijos muzikos akademijoje, o vienus metus pagal „Erasmus“ mainų programą mokėsi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA), prof. R. Beinario klasėje. Solistė yra koncertavusi su įvairiais Danijos muzikos kolektyvais, LMTA simfoniniu, Šv. Kristoforo kameriniu orkestrais. R. Savickas yra tarptautinių konkursų Lietuvoje, Suomijoje, Ukrainoje ir Latvijoje laureatas, jau surengęs ne vieną rečitalį. Kaip solistas klarnetininkas yra pasirodęs su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos ir Klaipėdos kameriniais, Lietuvos kariuomenės orkestrais, ansambliu „Musica humana“, Čiurlionio kvartetu, įvairiais užsienio šalių muzikos kolektyvais.
Bilietai – 8, 10 Eur
 
Sausio 29 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Mažojoje salėje
Kamerinės muzikos koncertas „Amerikietiški kvartetai“
ČIURLIONIO KVARTETAS
Programa: HEITOR VILLA-LOBOS – Styginių kvartetas Nr. 6, W399 („Braziliškasis“)
ANTONÍN DVOŘÁK – Styginių kvartetas Nr. 12, op. 96, B. 179 („Amerikietiškasis“)
Įdomiomis programomis garsėjantis Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Čiurlionio kvartetas parengė su tolimuoju žemynu – Amerika – susijusių kūrinių vakarą. Opusų autoriai – čekų ir brazilų kompozitoriai. Koncerte skambės įžymiausio čekų romantiko Antoníno Dvořáko styginių kvartetas, kaip ir kiti šio autoriaus kameriniai kūriniai įrašytas į pasaulio muzikos aukso fondą. A. Dvořákas trejus metus praleido JAV kaip naujai įkurtos Nacionalinės konservatorijos Niujorke direktorius. 1893-iaisiais, kartu su savo žinomiausia simfonija Nr. 9 „Iš naujojo pasaulio“, kompozitorius sukūrė dar vieną šedevrą, šįkart kamerinio žanro, – Styginių kvartetą Nr. 12 F-dur, op. 96, dar vadinamą „Amerikietiškuoju“. A. Dvořáką sužavėjo vietinių Amerikos gyventojų ir afroamerikiečių muzika, tad kvartete girdime Amerikos tautų folkloro koloritą, džiazo atgarsius, įpinamus į autoriui būdingą sodrią ir sudėtingą faktūrą.
Heitoras Villa-Lobosas, labiausiai pasaulyje žinomas kaip nuostabiųjų „Braziliškųjų bachianų“ autorius, yra visų laikų žymiausias brazilų, o ir visos Pietų Amerikos kompozitorius. Jis kūrė įvairių žanrų opusus, kuriuose girdisi brazilų liaudies muzikos bruožai, jaučiama impresionizmo įtaka. Melodijų, grakščių šokio ritmų bei melancholiškos lyrikos kupinas ir jo „Braziliškasis“ styginių kvartetas Nr. 6.
Bilietai – 10, 15, 20 Eur
 
KONCERTAI   KITUOSE   MIESTUOSE
 
Sausio 24 d., penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje
Teatralizuotas koncertas visai šeimai „Žvaigždžių karų siuita“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Dirigentas KAROLIS VARIAKOJIS
Muzikologas VIKTORAS GERULAITIS
Programoje – Johno Williamso „Žvaigždžių karų siuita“
Bilietai: 5.20 – 9.20 Eur
 
Sausio 31 d., penktadienį, 18 val. Varėnos kultūros centre
Kamerinės muzikos koncertas
Ansamblis MUSICA HUMANA
(meno vadovas ir dirigentas Robertas Beinaris)
Solistė SIMONA LIAMO (sopranas)
Programoje – Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart
 
 
 Lietuvos nacionalinės filharmonijos inf.
 
 
 
 

Reklama