NAUJIENOS

2019 m. spalio 21–lapkričio 10 d. Koncertai Vilniuje

Kategorija:

Miestas:
 Spalio 26 d., šeštadienį, 19 val. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje
Orkestro muzikos koncertas „Pragiedrėjusi naktis“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistas DARKO BRLEK (klarnetas)
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
Programa: ERNEST BLOCH – Concerto grosso Nr. 1, B. 59
CARL MARIA VON WEBER – Kvintetas klarnetui ir styginiams, op. 34
ARNOLD SCHÖNBERG – „Pragiedrėjusi naktis“, op. 4 („Verklärte Nacht“)
Šį šeštadienį Lietuvos kamerinis orkestras koncertuoja su klarnetininku iš Slovėnijos Darko Brleku ir dirigentu, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro meno vadovu Modestu Pitrėnu, kuriam liepos 6 dieną, Valstybės ir Tautiškos giesmės dienos proga, Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžių.
Koncerto solistas D. Brlekas yra pelnęs ne vieną svarbų savo šalies ir užsienio apdovanojimą, bendradarbiavęs su dirigentais K. Pendereckiu, M. Letonja, A. Nanutu, J. Bašmetu, E. Rabakovu, L. Petitgardu, koncertavęs su Bartóko, Kodály, Debussy kvartetais, Maskvos ir Vokietijos kameriniais, Meksikos valstybiniu, Lietuvos nacionaliniu, Kanų simfoniniu ir kitais orkestrais. Šį vakarą D. Brlekas soluos Carlo Maria von Weberio Kvintetą klarnetui ir styginiams, op. 34. Trisdešimčia metų už Mozartą jaunesnio kompozitoriaus, dirigento, muzikos kritiko Weberio kūryba jau nušviesta romantizmo aušros. Savo muzikoje pasitelkęs folkloro elementus, vokiečių liaudies tradicijas ir papročius, Weberis su meile prisodrino savo kūrinius vokiškų peizažų, miškų ir kaimo grožio.
Koncertą pradės Lietuvoje gal kiek mažiau žinomo, bet labai produktyvaus autoriaus, žydų kilmės Šveicarijos ir JAV kompozitoriaus Ernesto Blocho Concerto grosso Nr. 1, B. 59. Jo kūrybai didelės įtakos turėjo Richardo Strausso ir Claude Debussy kompozicijos. Blocho muzikoje ryški žydiška tematika, jis nevengė įvairių žanrų: muzikiniame palikime regime operą „Makbetas“, penkias simfonijas, simfonines poemas, rapsodijas, nemažai religinės muzikos.
Austrų kompozitorius, Naujosios Vienos mokyklos įkūrėjas Arnoldas Schönbergas parašė net kelias „Pragiedrėjusios nakties“ („Verklärte Nacht“) versijas, pirmoji sukurta 1899 m., styginių orkestrui – 1917 metais. Jau vien tai, kad kompozitorius triskart grįžo prie partitūros, rodo, kokia ji kūrėjui buvo svarbi. Šis kūrinys yra programinis, įkvėptas ekspresionizmui artimo vokiečių poeto Richardo Dehmelio poemos iš rinkinio „Moteris ir pasaulis“ ir pasakojantis apie susitikimą tamsią naktį.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Spalio 27 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Kamerinės muzikos koncertas „Premjeros ir klasika“
Ansamblis VILNIAUS ARSENALAS: LAIMA ŠULSKUTĖ (fleita), ROLANDAS ROMOSLAUSKAS (altas), SERGEJUS OKRUŠKO (klavesinas)
Solistė AISTĖ PILIBAVIČIŪTĖ (sopranas)
Programa: JOHANN SEBASTIAN BACH – Trio d-moll, BWV 1036; Arija Nr. 4 „Bete aber auch dabei“ iš kantatos Nr. 22 „Mache dich, mein Geist, bereit“, BWV 115; Arija „Vergnügen und Lust“ iš kantatos „Gott ist unsre Zuversicht“, BWV 197
RAMŪNAS MOTIEKAITIS – „Šnabždančios pušys“ fleitai, altui ir klavesinui (premjera, 2019)
ZITA BRUŽAITĖ – „Sudieu“ balsui, fleitai, altui ir klavesinui (Maironio ž.)
GAETANO DONIZETTI – Trio Es-dur
WOLFGANG AMADEUS MOZART – Ilijos arija „Se il padre perdei“ iš operos „Idomenėjas“, KV 366; Arija „Chi sà, chi sà, qual sia“, KV 582
Kūrybinės veiklos 30-metį perkopęs ansamblis „Vilniaus arsenalas“ savo koncertuose gražiai derina įvairių epochų muzikos kūrinius. Naujausius šiuolaikinių kompozitorių opusus ansamblis dažnai inicijuoja bendradarbiaudamas su Lietuvos kompozitorių sąjunga. Šią popietę klausytojai pirmą kartą išgirs Ramūno Motiekaičio kūrinį „Šnabždančios pušys“.
Šįkart „Vilniaus arsenalas“ koncertuoja su viena perspektyviausių šalies jaunųjų operos solisčių Aiste Pilibavičiūte. 2016 m. ji tapo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro įsteigtos „Operos švyturių“ nominacijos „Metų operos viltis“ laureate, o šiemet pripažinta geriausia 2018-ųjų šio teatro operos soliste. A. Pilibavičiūtė įvairiose scenose yra sukūrusi ryškių vaidmenų operose ir operetėse „Montekiai ir Kapulečiai“, „Idomenėjas“, „Figaro vedybos“, „Karmen“, „Bohema“, „Penki Merės stebuklai“, „Linksmoji našlė“, „Vienos kraujas“, „Pajacai“. Ne viename konkurse solistė yra tapusi laureate.
Bilietai – 8, 10 Eur
 
Spalio 30 d., trečiadienį, 19.30, Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje
Orkestro muzikos koncertas „Šviesūs prisiminimai“
Solistai – Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ stipendininkai:
LIEPA JURGUTAVIČIŪTĖ (smuikas)
UGNĖ KATINSKAITĖ (smuikas)
PIJUS PAŠKEVIČIUS (obojus)
MANTAS LEONARDO LIZZI (akordeonas)
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
Programa: LUDWIG VAN BEETHOVEN – Romansas F-dur smuikui ir orkestrui, op. 50 (atlieka Liepa Jurgutavičiūtė); PIOTR ČAIKOVSKIJ – II dalis Canzonetta: Andante iš Koncerto smuikui ir orkestrui D-dur, op. 35 (atlieka Ugnė Katinskaitė); GABRIEL FAURÉ – „Pavana“ fis-moll, op. 50; JOHANN SEBASTIAN BACH – Arija „Erbarme dich, mein Gott“ iš „Pasijos pagal Matą“, BWV 244 (aranžuotė obojui ir orkestrui, atlieka Pijus Paškevičius); GUSTAV MAHLER – IV dalis Adagietto iš Simfonijos Nr. 5; ÁSTOR PIAZZOLLA – „Ave Maria (Tanti Anni Prima)“ (versija akordeonui ir varinių pučiamųjų kvintetui, atlieka Mantas Leonardo Lizzi)
Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“ įkurtas 2003 m. balandžio 12 d. asmenine Maestro iniciatyva. Nuo Fondo įkūrimo iki savo mirties Maestro M. Rostropovičius buvo jo prezidentu, aktyviai dalyvavo koncertuose bei mokant išskirtinį talentą turinčius vaikus. Nuo 2007 m. Fondo prezidente yra Maestro dukra Jelena Rostropovich. Labdaringa veikla Maestro užsiėmė 25 metus, jai skirdamas daugelio savo koncertų pajamas. Šiandien tęsti Maestro pradėtą veiklą fondui padeda įvairių Lietuvos bendrovių ir asmeniška verslininkų bei kitų žmonių parama.
Tęsdamas Maestro pradėtą iniciatyvą, Lietuvoje įkurtas Fondas remia muzikai, mokslui ir sportui itin gabius vaikus, taip pat teikia pagalbą vaikams, sergantiems retomis, sunkiai gydomomis ligomis, dovanoja reikalingą aparatūrą, įrangą, medikamentus VU Santaros vaikų ligoninei.
Daugeliui Fondo remtų išskirtinių gabumų vaikų pavyko ne tik įgyvendinti savo svajones, bet ir užlipti į didžiąsias pasaulio scenas, groti kartu su visame pasaulyje žinomais orkestrais bei būti pripažintiems tarp geriausių.
Kiekvienais metais Fondas skelbia paramos stipendijų konkursą, rengia stipendijas pelniusių jaunųjų muzikantų pasirodymus. Šio vakaro koncerte Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje koncertuoja 2019 m. konkursą laimėję jaunieji stipendininkai.
Įėjimas laisvas
 
Lapkričio 3 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Kamerinės muzikos koncertas „Lietuviški ir belgiški peizažai“
ČIURLIONIO KVARTETAS
EDDY VANOOSTHUYSE (klarnetas)
Programa: MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS – Tema ir variacijos h-moll, VL 80; WILFRIED WESTERLINCK – „Peizažas VII“ („Landscape VII“) klarnetui ir styginių kvartetui; JOHANNES BRAHMS – Kvintetas, op. 115 h-moll
Graži sceninė draugystė Čiurlionio kvartetą sieja su belgų klarnetininku Eddy Vanoosthuyse’u. Pasaulio spauda šį atlikėją puikiai vertina už savitas interpretacijas, išskirtinę techniką ir muzikavimo kokybę. Jis yra pagrindinis Briuselio filharmonijos klarnetininkas, Gento Karališkosios konservatorijos, Tilburgo Fontys konservatorijos profesorius, koncertuojantis ir vedantis meistriškumo pamokas visame pasaulyje. Atlikėjas yra pelnęs gausybę apdovanojimų, tarp kurių – Kinijos klarneto sąjungos bei Limos miesto (Peru) apdovanojimai, tarptautinis prizas „Torenwachtersprijs“, Belgijos kompozitorių sąjungos „Fuga Trophy“ prizas už belgų muzikos garsinimą pasaulyje, „Klassiek Centraal“ prizas „Golden Label“ už CD įrašytus Johno Corigliano ir Elliotto Carterio koncertus klarnetui. 2018 m. atlikėjas buvo apdovanotas aukščiausiu ICA (Tarptautinės klarneto asociacijos) prizu „Honorary Member“ už karjeros pasiekimus.
Su bičiuliais Čiurlionio kvartetu E. Vanoosthuyse’as atlieka Lietuvoje dar neskambėjusį belgų šiuolaikinio kompozitoriaus Wilfriedo Westerlincko „Peizažą VII“ ir iškiliojo romantiko Johanneso Brahmso Kvintetą klarnetui ir styginių kvartetui h-moll, op. 115. Didingas kūrinys, kaip ir visa J. Brahmso muzika, turi savotišką rudenišką melancholijos atspalvį, nors išlaiko ir kompozitoriui būdingą jausmų bei proto pusiausvyrą. Clara Schumann, pirmą kartą išgirdusi šį kvintetą, rašė: „Tai tikrai nuostabus darbas, raudantis klarnetas ir gili, pilna prasmės muzika.“ Jautrų ir mielą lietuvišką „peizažą“ koncerte atskleis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio Tema ir variacijos h-moll styginių kvartetui.
Bilietai – 8, 10 Eur
 
Lapkričio 10 d., sekmadienį, 12 val. Valdovų rūmų Renginių salėje
Teatralizuotas koncertas visai šeimai „Trys paršiukai“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS ir jaunieji talentai
Dirigentas VILMANTAS KALIŪNAS
Aktorius PAULIUS MARKEVIČIUS
Dirigentas Vilmantas Kaliūnas šypsodamasis sako, kad šis koncertas skiriamas visiems vaikams nuo 3 iki 99 metų: Lietuvos kamerinis orkestras kartu su M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ jaunaisiais talentais muzikaliai papasakos visiems gerai žinomą pasaką „Trys paršiukai“. Atlikėjai ir žiūrovai visi kartu – išmoks dainelę „Kur surast darbininkus puikius“.
Pabaigę paršiukų mokyklą, Nif Nifas, Naf Nafas ir Nuf Nufas paskui dirigentą Vilmantą Kaliūną patrauks į platų muzikinių nuotykių pasaulį. Greitai pavargsta paršiukų kanopėlės ir priėję pievelę jie nutaria pasistatyti namelius. Nif Nifo namas iš geltonų kaip auksas šiaudų, nepatyręs statybininkas Nuf Nufas sukurpė namelį iš kreivų šakelių, o Naf Nafas sumūrijo tvirtą namą. Tačiau miško pakrašty už krūmų pasislėpęs juos stebi senas ir labai alkanas vilkas...
Bilietai – 6, 8, 10 Eur
 
Lapkričio 10 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Kamerinės muzikos koncertas „Sapnas prie Vilijos“
Stanisławo Moniuszko (Stanislovo Moniuškos) 200-osioms gimimo metinėms
Trio „RAMuzika“: AISTĖ ŠIRVINSKAITĖ (sopranas), MIGLĖ DIKŠAITIENĖ (smuikas), RŪTA BLAŠKYTĖ (fortepijonas)
Programoje – Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Wilhelm Popp 
Šį koncertą trio „RAMuzika“ skiria XIX a. kompozitoriaus Stanislovo Moniuškos gimimo 200-osioms metinėms. Su Lietuvos sostine glaudžiai susijęs kompozitorius bene ryškiausius savo muzikos kūrinius parašė Vilniuje, kuriame praleido 18 aktyvios kūrybos, kultūrinės bei meninės veiklos metų ir paliko ženklių pėdsakų Lietuvos kultūros istorijoje. Vilniaus miesto rotušėje 1848 m. įvyko garsiausios S. Moniuškos operos „Halka“ premjera, jis pats ją ir dirigavo. Kompozitorius aktyviai dalyvavo Vilniaus muzikiniame gyvenime: rengė koncertus, vadovavo paties įkurtai Šv. Cecilijos draugijai, dirigavo Vilniaus miesto teatro orkestrui, rūpinosi natų leidyba, 1840–1842 m. vargoninkavo Šv. Jonų bažnyčioje.
Svarbiausia Moniuško kūrybinio palikimo dalis – operos, kantatos, dainos, jų parašė apie 300 (pagal žymių lenkų poetų eiles, taip pat ir pagal tekstus prancūzų ir vokiečių kalbomis). Trys puikios atlikėjos – dainininkė Aistė Širvinskaitė, pianistė Rūta Blaškytė ir smuikininkė Miglė Dikšaitienė – kviečia pasiklausyti programos „Sapnas prie Vilijos“, kurioje skambės Moniuškos dainos ir Henryko Wieniawskio, Wilhelmo Poppo instrumentiniai kūriniai.
Bilietai – 8, 10 Eur
 
KONCERTAI   KITUOSE   MIESTUOSE
 
Spalio 23 d., trečiadienį, 17.30 val. Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčioje
XIII tarptautinis meno festivalis „Mažeikiai 2019“
Sakralinės muzikos ir poezijos valanda „Giesmė ir žodis tavo garbei“
ČIURLIONIO KVARTETAS
Solistai: ASTA KRIKŠČIŪNAITĖ (sopranas), DAINIUS PUIŠYS (baritonas)
Skaitovas RAMŪNAS ABUKEVIČIUS
Programoje – Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach, Charles Gounod, Franz Schubert, Giuseppe Verdi, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Juozas Naujalis ir kt.
 
Spalio 24 d., ketvirtadienį, 18 val. Palomenės kultūros centre (Kaišiadorių raj.)
Programa iš ciklo „Koncertai – susitikimai su Nacionalinės premijos laureatais „Muzika gyvai”
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
Programą pristato muzikologas VIKTORAS GERULAITIS
Programoje – Wolfgang Amadeus Mozart, Edvard Grieg, Antonín Dvořák, Juozas Naujalis, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis,  Juozas Pakalnis
 
Spalio 25 d., penktadienį, 18 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje
Jubiliejinis Kauno valstybinio choro koncertas
KAUNO VALSTYBINIS CHORAS
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistai: RAMINTA VAICEKAUSKAITĖ (sopranas)
ALGIRDAS BAGDONAVIČIUS (tenoras)
ANDRIUS APŠEGA (baritonas)
Dirigentas PETRAS BINGELIS
Video grafikos autorė BARBORA GILIŪTĖ
Programoja: CARL ORFF – Kantata „Carmina burana“, iliustruota video projekcijomis
Šių dienų vienas ryškiausių prestižinių ir reprezentacinių Lietuvos kolektyvų – 1969 m. suburtas Kauno valstybinis choras, vadovaujamas savo įkūrėjo, meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Petro Bingelio, švenčia 50-ąjį jubiliejų.
Išskirtine garso kokybe ir itin plačia dinamine raiškos skale pasižyminčio choro repertuaro apimtys jau artėja link dviejų šimtų pasaulinės muzikos klasikos lobynui priklausančių didelės apimties vokalinių-instrumentinių kūrinių partitūrų. Dėka aukšto meistriškumo bei sugebėjimo atlikti pačius sudėtingiausius kūrinius choro gastrolės užsienyje intensyvios. Choras taip pat yra nuolatinis valstybinėms šventėms bei iškiliems įvykiams paminėti skirtų renginių dalyvis, o kiekvieną rytą transliacijas pradedantis Lietuvos radijas klausytojus pasitinka choro atliekama „Tautiška giesme“.
Jubiliejaus proga choras klausytojus kviečia į šventinį vakarą pasiklausyti įspūdingosios Carlo Orffo kantatos „Carmina Burana“, kurios atlikimas didžiuliame Berlyno stadione 1992 m. chorui tapo vienu iš įsimintiniausių koncertų, kada jam plojo 75 tūkstančių klausytojų minia.
„Carmina Burana“ – sceninė kantata, sukurta paties kompozitoriaus parašytu libretu, panaudojant dvidešimt keturis viduramžių laikotarpio eilėraščius iš 1803 m. Beuerno vienuolyne atrasto rankraščio „Codex Buranus“. Bene žinomiausia kantatos „Carmina Burana“ dalis – pakilus choras „O Fortuna“, pradedantis ir užbaigiantis kūrinį. Kantatos tekstuose paliečiama daugelis iki šiol savo svarbos nepraradusių temų: sėkmės ir turtų nepastovumas, greita gyvenimo tėkmė, grįžtančio pavasario džiaugsmas ir trumpalaikiai malonumai, kuriuos teikia girtavimas, gausus maistas, azartiniai žaidimai ir kūniška meilė.
Išskirtinio virtuoziškumo, itin plataus balso diapazono ir ypatingos artistinės raiškos reikalaujančias vokalines partijas koncerte atliks dviejų „Auksinių scenos kryžių“, „Orfėjo“ bei „Fortūnos“ nominacijų laureatė Raminta Vaicekauskaitė, ekspresyvaus balso tenoras Algirdas Bagdonavičius, Lietuvos publikai pažįstamas iš TV šou „Triumfo arka“ (2010) bei septyniolikos tarptautinių dainininkų konkursų laureatas Andrius Apšega.
Jubiliejinio šventinio koncerto atmosferą sustiprins grafikos autorės Barboros Giliūtės specialiai šiai progai kurtos video projekcijos, iliustruojančios „Carmina Burana“ kūrinį.
Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Bilietai – 15, 20 Eur
 
 
 
 
  • Daugiau informacijos apie Filharmonijos rengiamus koncertus rasite interneto svetainėje www.filharmonija.lt.
  • Filharmonija pasilieka teisę keisti koncertų programas ir jų atlikėjus.
  • Primename, kad koncertų metu fotografuoti, filmuoti ar daryti garso įrašus be Filharmonijos administracijos leidimo draudžiama. Žiniasklaidos atstovai, ketinantys fotografuoti, filmuoti ar daryti garso įrašą Filharmonijos patalpose, turėtų kreiptis į LNF Visuomenės informavimo skyrių.
 
Skirmantė Valiulytė
LNF atstovė spaudai
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Reklama